Backup danych w niepewnych czasach, prawo wspierające migrację do chmury i rozwój AI – trendy w obszarze cloud computing na rok 2024
Chmura obliczeniowa jest obecnie nieodłącznym elementem świata cyfrowego. Jak wskazują eksperci Asseco Cloud, stopień wykorzystania tej technologii często zależy od wielkości organizacji oraz posiadanego stosu technologicznego. Mniejsze firmy, w tym startupy, już teraz tworzą aplikacje cloud native. Większe migrują do chmury, jednak proces ten bywa długotrwały, szczególnie w przypadku złożonych systemów, które działają od bardzo dawna. W tym roku ważna będzie również dalsza praca nad regulacjami, tak aby wspierały rozwój cloud computing, nie zapominając o bezpieczeństwie danych.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Zdaniem ekspertów Asseco Cloud o zaletach chmury nie trzeba już nikogo przekonywać. W ostatnich latach zaszła spora zmiana w mentalności decydentów oraz odbiorze technologii cloud computing, która jest dużo bardziej odporna na zakłócenia niż tradycyjna infrastruktura on-premise. Outsourcing usług IT do chmury publicznej pozwala przyspieszyć ich implementację i sprawniej reagować na nowe potrzeby rynkowe. W przypadku administracji publicznej zmiany napędza prawo, które wymaga m.in. wdrożenia strategii przechowywania kopii zapasowych w chmurze. Z kolei biznes docenia skalowalność, elastyczne modele rozliczeń oraz bezpieczeństwo ciągłości działania.

Najważniejsze trendy w obszarze chmury według ekspertów Asseco Cloud:

1. Lokalizacja backupu ma znaczenie – Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważna jest lokalizacja zapasowych kopii danych, niezbędnych dla funkcjonowania państwa oraz firm z kluczowych gałęzi gospodarki. Jak podkreśla Lech Szczuka, Prezes Asseco Cloud, backup jest przydatny tylko wtedy, gdy można z niego skorzystać. W przypadku zniszczenia centrum danych, gdzie był on przechowywany jest to niemożliwe. Dlatego zdaniem Prezesa Asseco Cloud warto rozważyć umieszczenie kopii zapasowych w centrum na terenie innego kraju, co pozwoli uzyskać dostęp do danych np. w przypadku wybuchu wojny.

2. Prawo wspierające chmurę – Zdaniem Lecha Szczuki w nadchodzącym roku możemy spodziewać się intensyfikacji prac nad kolejnymi przepisami, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa danych administracji publicznej oraz informacji dotyczących infrastruktury krytycznej. W dużej mierze będzie ono oparte na chmurze co, jak podkreśla Prezes Asseco Cloud, jest widoczne już na etapie specyfikacji projektów oraz w ofertach przetargowych. Ekspert Asseco przewiduje, że w przypadku branż regulowanych, takich jak finanse, prawo również będzie otwierało się na technologię cloud computing, szczególnie w obszarze zapasowych centrów danych.

3. Nowe aplikacje będą powstawały w chmurze – Chmura jest naturalnym i podstawowym środowiskiem tworzenia aplikacji. Pozwala korzystać z gotowych komponentów, bibliotek i rozwiązań, które znacznie ułatwiają pracę nad oprogramowaniem. Wiele procesów zostało zautomatyzowanych. Jak tłumaczy Prezes Asseco Cloud, aplikacje obecnie można „wyklikać”, nie trzeba tworzyć jej zupełnie od zera. Chmura oznacza również mniej pracy na poziomie infrastruktury np. brak potrzeby konfiguracji i wirtualizacji serwera. Zaoszczędzone w ten sposób zasoby, firmy mogą wykorzystywać na rozwój biznesu.

4. Dalsza migracja do chmury systemów legacy – W nadchodzącym roku dalej będziemy obserwowali przenoszenie dużych, wieloletnich systemów do chmury, zarówno w administracji publicznej, jak również biznesie np. bankowości. Jak podkreśla Prezes Asseco Cloud, to bardzo złożony proces, który często trwa wiele lat, wymaga dekompozycji tych rozwiązań i migracji poszczególnych elementów.

5. Chmura rozwija AI – Lech Szczuka zwraca uwagę na nierozerwalny związek chmury i sztucznej inteligencji. Początkowo uczenie maszynowe było wykorzystywane do administrowania bazami danych. Z czasem technologia ta ewoluowała i znajduje coraz szersze zastosowania. Obecnie chmura jest naturalnym środowiskiem rozwoju sztucznej inteligencji. Pozwala łatwo tworzyć aplikacje wykorzystujące AI oraz zarządzać nimi na późniejszym etapie. Zdaniem eksperta Asseco trend ten jeszcze bardziej napędzi i tak ogromne zapotrzebowanie na usługi cloud computing i moc obliczeniową w najbliższych latach.

Źródło: Asseco

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top