Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) korzystanie z cloud computingu znacznie obniża koszty usług IT, ułatwia zarządzanie systemami, oferuje także udogodnienia w procesie podejmowania decyzji.


 
Jednak ze względu na obawy o bezpieczeństwo danych, aż 66% przedsiębiorców MŚP nie używa tej technologii. Niechętni wobec chmury są zwłaszcza przedstawiciele branży finansowo – księgowej, w tym rachunkowości zarządczej.

Podobnie jak w przypadku innych branż, gwałtowny postęp technologiczny ma silny wpływ również na rachunkowość zarządczą. Z raportu CIMA „Rezultaty wpływu technologii chmury na rachunkowość zarządczą i proces decyzyjny” (The effects of cloud technology on management accounting and decision making) wynika, że eksperci ze świata finansów mają wątpliwości dotyczące m.in. kwestii prawnych związanych na przykład z miejscem przechowywania informacji oraz bezpieczeństwem danych w chmurze publicznej. Obawy te wynikają jednak z niewiedzy.
Wbrew powszechnej opinii, cloud computing oferuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż starsze systemy przetwarzania danych, z czego nie zdaje sobie sprawy większość przedsiębiorców. Co więcej, wiąże się to z obniżeniem kosztów obsługi oraz wydatków na sprzęt, które niejednokrotnie znacząco uszczuplają budżet małych i średnich firm – zauważa Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce. – Jedynie co czwarty przedsiębiorca zdecydował się na użytkowanie chmury i mógł skorzystać z szeregu korzyści, np. nieograniczonego miejscem i czasem dostępu do informacji oraz udogodnień związanych z użytkowaniem czy instalacją oprogramowania. Takie zalety mogą usprawnić funkcjonowanie firm z niemal każdej branży. Dotyczy to także przedstawicieli finansów i rachunkowości zarządczej, która nadal stanowi jedynie margines wśród użytkowników tego narzędzia.
Zdecydowana większość zwolenników cloud computingu (66%) przyznała, że korzysta z chmur prywatnych i hybrydowych. Swoją decyzję argumentowali obawą o bezpieczeństwo danych lub utratą kontroli z uwagi na przekazanie firmowych informacji zewnętrznemu dostawcy, co mogłoby prowadzić do ich wycieku lub kradzieży.

Biorąc pod uwagę rzeczywiste zalety usługi, odpowiedzi ankietowanych prawdopodobnie wynikają z braku zrozumienia, bezpodstawnego lęku lub nieefektywnej komunikacji z usługodawcami. Co więcej, respondenci z branży finansowej przyznali, że postrzegają proces przenoszenia danych księgowych do chmury jako powolniejszy, niż w przypadku innych systemów. Z badań Instytutu CIMA wynika, że zaledwie 25% firm używa cloud computingu na potrzeby systemów biznesowych, z czego jedynie 19% do gromadzenia transakcji finansowych. Prawie jedna trzecia wykorzystuje narzędzie w ramach sprawozdawczości zarządczej.
Z raportu wynika jednak, że perspektywy dla zwiększenia popularności cloud computingu są dobre. Blisko 95% badanych uznało, że chmura ma pozytywny wpływ na proces decyzyjny, z czego 32% uważa, że ten model może go usprawnić. Na korzyść cloud computingu przemawiają też ułatwienia, jakie niesie ze sobą dostęp do informacji przy pomocy urządzeń mobilnych, co z kolei optymalizuje i poprawia efektywność działania – komentuje Jakub Bejnarowicz.
Według ekspertów, którzy wzięli udział w badaniu, przeniesienie się MŚP do chmury to tylko kwestia czasu. Proces ten mogą przyśpieszyć specjaliści z zakresu rachunkowości zarządczej, którzy dzięki swojej wiedzy i kompetencjom mają możliwość nadzorowania przepływu danych, a także zapewniania bezpieczeństwa informacjom poprzez ścisłą współpracę z usługodawcami. Nie wykluczone, że do ich obowiązków należeć będzie również upowszechnianie jasnych i szczegółowych informacji na temat cloud computingu, niwelujących niepokój przedsiębiorców związany z korzystaniem z tego narzędzia. Także w branży finansów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top