Inwestycje w IT: konkurencja coraz ostrzejsza

Wirtualny Nowy PrzemysłRynek IT jest stabilny, próżno się spodziewać nagłego ożywienia w 2007 r. Największymi klientami firm informatycznych pozostaną przedsiębiorstwa budowlane i dostawcy energii - takie wnioski wynikają z analizy ponad 30 najlepszych wdrożeń systemów informatycznych roku 2006.


Coroczny ranking "Najciekawszych z najlepszych" wdrożeń systemów informatycznych, organizowany przez Polskie Towarz ystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcę "Nowego Przemysłu", stał się barometrem rynku oprogramowania dla firm przemysłowych i energetycznych. W rankingu biorą udział zakończone lub będące w toku wdrożenia, zgłoszone przez największych dostawców oprogramowania dla biznesu (pełną listę nadesłanych wdrożeń opublikowaliśmy w "NP" 12/2006). Analiza najciekawszych spośród nadesłanych projektów pozwala wysnuć wnioski wskazujące, które sektory gospodarki najwięcej inwestowały w minionym roku w informatykę oraz jakie narzędzia IT były przez przedsiębiorstwa najczęściej wybierane.

Czas na software do analiz

Pierwszą tendencją, jaką da się zauważyć analizując najciekawsze projekty w roku 2006, jest fakt, że praktycznie nie ma już przedsiębiorstw - zarówno prywatnych, jak i pozostających pod kontrolą Skarbu Państwa - które nie posiadają zintegrowanych systemów informatycznych. Jeśli firmy sięgają po nowe systemy ERP, robią to m.in. po to, aby sprawnie zarządzać powstającymi grupami zakładów lub ze względu na wymagania korporacji albo oczekiwania właścicieli. W rankingu nagrodziliśmy tytułem "Najciekawszych z najlepszych" dwa tego typu projekty - duże pod względem liczby użytkowników, skomplikowane, w firmach wielooddziałowych - wdrożenie systemów SAP w Mittal Steel Poland (SAP jest obowiązkowym systemem w Mittal Steel na świecie) i w grupie EdF Polska (system SAP wdrożono w czterech zakładach z centralną serwerownią w Krakowie).

Inną grupą firm inwestujących w informatyzację są przedsiębiorstwa posiadające systemy ERP od niedawna, które zauważyły potrzebę ich rozbudowania. Wyraźnie widać, że przyszedł czas na uzupełnianie systemów zintegrowanych o dodatkowe elementy, takie jak Business Inteligence (oprogramowanie do budżetowania i raportowania). Do takich firm należy m.in. Grupa Lotos, którą dwa lata temu nagrodziliśmy w rankingu za wdrożenie dedykowanego systemu SAP for Oil & Gas (SAP dla przemysłu naftowego i gazowego).

Rozbudowę systemu SAP w Lotosie zgłosił teraz Prokom Software. Firma, jako dostawca podstawowych modułów branżowego systemu klasy ERP, wdraża obecnie w koncernie paliwowym hurtownię danych SAP BW (oprogramowanie Business Inteligence), która umożliwi tworzenie sprawozdań, raportów oraz wielu analiz ekonomicznych, statystycznych, a także analiz trendów we wszystkich obszarach działalności Lotosu. W Lotosie wdrażany jest też SAP SEM (zarządzanie strategiczne). Dzięki niemu firma będzie mogła m.in. opracowywać politykę cen paliw. Lotos został zgłoszony do tej edycji "Najciekawszych z najlepszych" również przez firmę IDS Scheer, która wdrożyła w koncernie aplikacje od zarządzania procesami biznesowymi i dedykowane narzędzie do zarządzania bazami danych. 

tym, że wiele firm rozszerza systemy zintegrowane (bazując na posiadanych systemach ERP) świadczy też przykład spółki Fuchs Oil Corporation, producenta smarów. Firma rozbudowuje system SAP - podobnie jak Lotos - o hurtownię danych (SAP BW). Innym przykładem jest jeden ze zwycięzców tegorocznego rankingu - Stomil Sanok, producent gumowych elementów do samochodów. Po wdrożeniu systemu ERP (również marki SAP), firma zdecydowała się na instalację systemu klasy MES (zarządzanie produkcją) - Wonderware Production & Performance Management. Dzięki niemu spółka może podnieść jakość produkcji, nadzorując poszczególne etapy wytwarzania każdego wyrobu.

Ożywienie w sektorach

Po raz pierwszy w rankingu "Najciekawsze z najlepszych" pojawiło się kilku klientów firm IT z branży budowlanej. Jak można się było spodziewać, na inwestycje w IT wpłynęła poprawa koniunktury w budownictwie, wzrost liczby realizowanych projektów mieszkaniowych i przemysłowych. W Mostostalu Płock wdrażany jest system ERP (Impuls BPSC), który będzie zintegrowany z systemem ASTA-Power Project (do zarządzania projektami). Po wdrożeniu i połączeniu oprogramowania płocka spółka będzie mogła szczegółowo analizować każdy pojedynczy kontrakt, co w branży budowlanej ma kluczowe znaczenie. Inna firma budowlana - Unibud BEP, generalny wykonawca inwestycji, wdrożyła system dla branży budowlanej, oparty na systemie ERP (Microsoft Dynamics AX). Wdrożenie do rankingu zgłosił polski oddział Microsoftu.

Kolejnym sektorem, który stał się w minionym roku znaczącym klientem dla dostawców oprogramowania, jest hutnictwo. Na początku 2006 r. roku Hutmen rozpoczął wdrażanie systemu ERP (projekt zgłosił dostawca aplikacji - IFS). Zaraz po inwestycji w Hutmenie firma Accenture rozpoczęła wdrażanie systemu SAP w Mittal Steel Poland, jednak w tym przypadku instalacja modułów ERP nie była podjęta na mocy samodzielnej decyzji spółki, a więc nie można jej zaliczyć do branżowego trendu.

System SAP wdrożyła też Huta Warszawa, należąca do koncernu Arcelor. O ile w zakładach Mittala systemy ERP funkcjonowały od dawna (aplikacje IFS zastąpiono aplikacjami SAP), o tyle w stołecznej hucie oprogramowanie ERP było nowością.

Mniejsze, krajowe spółki z branży również poszły w ślady największych graczy. Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław wdrożyły systemy Simple.ERP i Simple. CRM (zarządzanie firmą i relacjami z klientami). Śląski oddział warszawskiego producenta oprogramowania firmy Simple miał w 2006 r. wiele pracy. Wśród zgłoszonych przez spółkę do rankingu projektów było też wdrożenie systemów ERP i CRM w Zakładach Metalurgicznych Silesia.

W ślad za regulacją rynku

Energetyka, czego można się było spodziewać, inwestuje w informatykę systematycznie, choć nie są to strategiczne wdrożenia, a raczej przymiarki do funkcjonowania na zliberalizowanym rynku. Firma Innsoft, która dostarcza specjalistyczne systemy IT powiązane z automatyką i z handlem energią, do rankingu zgłosiła zarówno projekty u wytwórców energii (Rzeszowski Zakład Energetyczny), jak i u odbiorców (Aluminium Konin Impexmetal, Anwil).

Dotyczą wdrożeń systemów służących m.in. do wzajemnych rozliczeń między operatorem a odbiorcą energii. W zakończonej edycji rankingu pojawiło się w sumie aż 10 projektów realizowanych w zakładach elektroenergetycznych. Do najciekawszych należą m.in.: wspomniane zakończenie instalacji systemu mySAP BS w grupie EdF Polska oraz wdrożenie Centralnego Systemu Informacyjnego w Enion SA (zrealizował ComputerLand) na bazie systemu SAP. Co ciekawe, w rankingu startowało również wdrożenie systemu Impuls BPSC w czterech oddziałach Enionu. Systemy BPSC i SAP są ze sobą integrowane, a oprogramowanie SAP będzie pełniło funkcję nadrzędną, zbierało informacje z oddziałów i przekazywało centrali.

Poza projektem w EdF Polska, jeszcze jeden projekt z sektora energetycznego dołączył do zwycięskich wdrożeń roku 2006. Firma Vattenfall Poland AB SA wdrożyła Internetowe Biuro Obsługi Klienta. Została nagrodzona, ponieważ jako jedna z nielicznych właściwie przygotowuje się do obsługi klientów, umożliwiając im zakup energii przez internet.

Podsumowując ranking, rok 2006 był dla informatyzacji przemysłu i energetyki udany, zostało rozpoczętych lub zrealizowanych wiele interesujących wdrożeń. Niemniej jednak nie był to rok aż tak dobry, jak tradycyjnie spodziewały się firmy IT, które od kilku lat czekają na boom inwestycyjny. Oczekiwane gwałtowne zwiększenie popytu na IT prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie, zwłaszcza że firm - klientów w gospodarce nie przybywa, a konkurencja wśród dostawców oprogramowania każdego roku się zaostrza. Z korzyścią dla klientów.

Źródło: www.wnp.pl
Autor: Adam Brzozowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top