
Ponad roczna kwarantanna i ciągła niepewność związana z pandemią pozostawiły wielu pracowników z emocjonalnymi zawirowaniami i poczuciem braku kontroli nad swoim życiem i karierą.
Ludzie są zmotywowani do dokonywania zmian, ale muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami
Pomimo zeszłorocznych zmagań ludzie na całym świecie są gotowi, aby dokonać zmian w swoim życiu zawodowym.
Pracownicy z całego świata z chęcią zdobywają nowe umiejętności i zwracają się ku technologii, aby uzyskać to, czego szukają
Aby zachować i rozwijać najbardziej utalentowane zasoby przy zmiennej dynamice zatrudnienia, pracodawcy muszą skupić uwagę na potrzebach pracowników jeszcze bardziej niż kiedykolwiek oraz wykorzystać technologię, aby zapewnić lepsze wsparcie.
Źródło: www.oracle.com/pl
- 80% ludzi w ciągu ostatniego roku odczuło negatywne skutki - takie jak: pogorszenie sytuacji finansowej (29%), pogorszenie stanu zdrowia psychicznego (28%), utrata motywacji zawodowej (25%) oraz poczucie utraty kontroli nad własnym życiem (23%).
- 62% ludzi uznało rok 2021 za najbardziej stresujący w całym okresie swojej pracy. W roku 2021 liczba osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego wzrosła o ponad połowę (52%) w porównaniu z rokiem 2020.
- Od początku pandemii podwoiła się liczba osób, które odczuwały niemal całkowity brak kontroli nad swoim życiem osobistym i zawodowym. 43% osób zauważyło utratę kontroli nad własną przyszłością, 46% nad życiem osobistym, 41% nad karierą i 39% nad relacjami międzyludzkimi.
- 76% osób nie czuje postępu w życiu osobistym, 31% odczuwa niepokój związany z własną przyszłością, 27% popadło w rutynę, a 26% zgłasza zwiększone poczucie samotności.
Ludzie są zmotywowani do dokonywania zmian, ale muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami
Pomimo zeszłorocznych zmagań ludzie na całym świecie są gotowi, aby dokonać zmian w swoim życiu zawodowym.
- 93% osób wykorzystało ubiegły rok na refleksje nad swoim życiem, a 88% stwierdziło, że ich poczucie sukcesu zmieniło się z powodu pandemii. Teraz najważniejsze priorytety to: równoważenie życia osobistego i zawodowego (42%), zdrowie psychiczne (37%) i elastyczność miejsca pracy (33%).
- 75% osób odczuwa brak rozwoju zawodowego, ponieważ brakuje im możliwości rozwoju kariery (25%) i są zbyt przytłoczeni, aby dokonać zmian (22%).
- 70% osób twierdzi, że poczucie braku rozwoju ich kariery ma negatywny wpływ na ich życie osobiste, zwiększając poziom stresu i lęku (40%), przyczynia się do poczucia braku rozwoju (29%) oraz odrywa ich od życia osobistego (27%).
- 83% osób jest gotowych, aby dokonać zmian, ale 76% stwierdziło, że na przeszkodzie stoją ogromne wyzwania. Do największych przeszkód należą: niestabilność finansowa (22%), brak wiedzy na temat możliwości zmian w karierze (20%), brak pewności co do zmiany (20%) i brak widocznych możliwości rozwoju w firmie (20%).
- Wchodząc w rok 2022, głównym tematem rozważań jest rozwój zawodowy. Wiele osób jest gotowych na poświęcenie kluczowych korzyści, takich jak urlop (52%), premie pieniężne (51%), a nawet część wynagrodzenia (43%) w celu zwiększenia możliwości zawodowych.
- Według 85% pracowników wsparcie ze strony pracodawców jest niewystarczające. Pracownicy oczekują od organizacji zapewnienia większej liczby szkoleń i warsztatów dotyczących rozwoju umiejętności (34%), wyższych wynagrodzeń (31%) i szans na przyjęcie nowych ról w firmie (30%).
Pracownicy z całego świata z chęcią zdobywają nowe umiejętności i zwracają się ku technologii, aby uzyskać to, czego szukają
Aby zachować i rozwijać najbardziej utalentowane zasoby przy zmiennej dynamice zatrudnienia, pracodawcy muszą skupić uwagę na potrzebach pracowników jeszcze bardziej niż kiedykolwiek oraz wykorzystać technologię, aby zapewnić lepsze wsparcie.
- 85% osób chce, aby technologia pomagała w określeniu ich przyszłości poprzez wskazanie umiejętności, które powinny być rozwijane (36%), zalecanie sposobów zdobywania nowych umiejętności (36%) oraz wskazywanie następnych etapów rozwoju zawodowego (32%).
- 75% osób dokonałoby zmian w swoim życiu na podstawie zaleceń sztucznej inteligencji.
- 82% osób uważa, że SI może wspierać ich karierę zawodową lepiej niż człowiek, udzielając bezstronnych rekomendacji (37%), szybko udzielając odpowiedzi na pytania dotyczące ich kariery (33%), czy też wyszukując nowe miejsca pracy odpowiadające ich obecnym umiejętnościom (32%).
- Wciąż popularny jest pogląd, że ludzie odgrywają kluczową rolę w kwestii rozwoju kariery, oraz że lepiej udzielają wsparcia, oferując porady oparte na osobistym doświadczeniu (46%), identyfikując mocne i słabe strony (44%) oraz polecając role, które pasują do osobowości, nie uwzględniając przy tym tylko CV (41%).
- 87% osób uważa, że ich firma powinna bardziej słuchać potrzeb swoich pracowników, a 55% badanych z większym prawdopodobieństwem pozostanie w firmie korzystającej z zaawansowanych technologii w celu wspierania rozwoju kariery.
Ostatnie półtora roku kompletnie zmieniło sposób naszej pracy, nie tylko pod względem miejsca, ale również osób z którymi pracujemy. Mimo że pracownicy i pracodawcy mieli przed sobą wiele wyzwań, była to okazja do zmiany miejsca pracy na lepsze” — powiedział Dan Schawbel, partner zarządzający w firmie Workplace Intelligence. „Wyniki badania wyraźnie pokazują, że inwestowanie w umiejętności i rozwój kariery to obecnie główne wyróżniki pracodawców; ma to istotne znaczenie dla pracowników, ponieważ daje im poczucie kontroli nad własnym życiem osobistym i zawodowym. Przedsiębiorstwa inwestujące w swoich pracowników i pomagające im w znalezieniu lepszych możliwości pracy czerpią korzyści z wydajnego i zaangażowanego personelu.
Ubiegły rok wyznaczył nowy kierunek dla przyszłości rynku pracy. Co zaskakujące, wśród stresu, niepokoju i samotności podczas pandemii pracownicy zyskali głos, stali się silniejsi i nie boją się mówić o swoich potrzebach” — powiedziała Yvette Cameron, wiceprezes Oracle i szefowa działu Cloud HCM. „Aby przyciągać i zatrzymywać utalentowanych pracowników, firmy muszą dzisiaj nadać wyższy priorytet pomocy pracownikom w identyfikacji i rozwoju nowych umiejętności oraz zapewniania spersonalizowanych ścieżek kariery, aby mogli oni odzyskać kontrolę nad swoim rozwojem zawodowym.
Źródło: www.oracle.com/pl