Jak platforma B2B może pomóc zwiększyć konkurencyjność w firmie?

W jaki sposób platforma B2B może zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa? Jakie elementy są szczególnie kluczowe podczas budowania…

Dlaczego plan produkcji jest nieaktualny chwilę po opublikowaniu?

eq... czyli jak poradzić sobie z dynamiką zmian.
Reagowanie na ciągle zachodzące zmiany stanowi nieodzowną część pracy osób, w gestii…

Czym jest odporność biznesowa w nowych, wyjątkowych okolicznościach?

Pandemia COVID-19 bardzo mocno uderzyła w wiele przedsiębiorstw, ale niestety, nie da się wykluczyć, że w przyszłości pojawią się inne,

Ciemna strona danych - czyli firmy wykorzystują tylko połowę swoich zasobów

Popularne stało się stwierdzenie, że dane są ropą XXI wieku, a informacja jest tym zasobem, który pomaga osiągnąć przewagę nad…

Industrial IoT – rewolucja przeoczona przez polski biznes?

Pojęcie Internetu Rzeczy oraz Przemysłu 4.0 towarzyszą nam w przestrzeni informacyjnej już od dłuższego czasu. Statystyki pokazują wyraźnie,

Internet inteligentniejszych rzeczy

Dane z raportu Allied Market Research mówią wprost – Internet Rzeczy to przyszłość przemysłu. Z roku na rok, przybywać będzie maszyn,

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
21 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 55 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności, JEST JUŻ DOSTĘPNY DO POBRANIA.


KLIKNIJ I POBIERZ EGZEMPLARZ JUŻ DZIŚ!


PARTNERZY RAPORTU ERP 2021

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

W efekcie pandemii COVID-19 i przyspieszonej cyfrowej transformacji rośnie rola narzędzi, które umożliwiają zdalny dostęp do infrastruktury IT. Dotyczy to także centrów danych. Jak pokazują wyniki badania zleconego przez Vertiv agencji ARC Rynek i Opinia, 77% przedsiębiorstw w Polsce zdalnie monitoruje i kontroluje swoje serwery. Częściej po takie rozwiązania sięgają firmy, które korzystają z kolokacji serwerów.

microsoft logo 2018Gdy przed 25 laty halę produkcyjną w Bolechowie opuszczał pierwszy autobus, nikt nie podejrzewał, że rozpoczynająca dopiero swoją działalność firma z Wielkopolski stanie się kiedyś europejskim symbolem innowacyjności. Dziś Solaris Bus & Coach sp. z o.o. wpływa na jakość komunikacji miejskiej w setkach miast w całej Europie i poza nią. Z myślą o przyszłości firma wyznacza nowe standardy, dynamicznie rozwijając swoje pojazdy i usługi, zwłaszcza w obszarze elektromobilności. Obecnie Solaris podróżuje również w chmurze Microsoft 365, dzięki której łączy 1600 pracowników na jednej platformie i dba o najlepsze doświadczenia oraz bezpieczeństwo klientów, wykorzystując do komunikacji m.in. rozwiązanie Microsoft Teams zintegrowane z okularami AR (ang. Augmented Reality).
 

Do 2026 roku wartość rynku przemysłu 4.0 ma wzrosnąć z obecnych 65 mld do ponad 165,5 mld dol. Analitycy MarketsandMarkets prognozują, że największy udział w tym rynku będą mieć kraje regionu APAC, do którego należą m.in. Chiny, Japonia i Korea Południowa. Korzyści z wdrażania rozwiązań przemysłu 4.0 w coraz większym stopniu dostrzegają też polskie firmy.

Roboty, drukarki 3D, autonomiczne pojazdy załadunkowe i drony na placach budowy – to nie scenariusz filmu science-fiction, ale rzeczywistość, która w niedługim czasie może stać się w branży budowlanej codziennością. Widoczny w tym sektorze gospodarki trend związany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii ma swoje odzwierciedlenie w liczbach – 81 proc. przedsiębiorstw budowlanych twierdzi, że w ciągu najbliższej dekady wprowadzi lub zwiększy zastosowanie robotyki i automatyki w codziennej pracy.
 

W ciągu 5 lat globalny rynek automatyki magazynowej urośnie ponad dwukrotnie, donosi Interact Analysis. To efekt pandemii. Za jej sprawą firmy będą chętnie inwestować w roboty i automatyzację, żeby zabezpieczyć działalność operacyjną i zapobiegać zatorom w łańcuchu dostaw, tłumaczą autorzy raportu. Czy stąd już prosta droga do autonomicznego magazynu, w którym pracować będzie… człowiek i pies?

oracle 120Oracle ogłosił dziś dostępność pakietu Oracle Cloud Infrastructure (OCI) AI services, zestawu usług, które ułatwiają programistom wdrażanie technologii sztucznej inteligencji w ich aplikacjach bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu analizy danych. Nowe usługi OCI AI dają programistom możliwość wyboru wykorzystania gotowych modeli, wstępnie przeszkolonych na danych biznesowych lub niestandardowego szkolenia usług w oparciu o własne dane. Sześć nowych usług pomaga programistom w wykonywaniu wielu złożonych zadań - od analiz językowych, poprzez rozpoznawanie obrazów, aż po prognozy szeregów czasowych.

Infor ogłosił powszechną dostępność swojej aplikacji cyfrowego asystenta AI Coleman dla platformy Microsoft Teams. Poprzednio asystent cyfrowy Coleman firmy Infor dostępny był poprzez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną Infor Go i oprogramowanie Amazon – Alexa for Business.

microsoft logo 2018Nie ma wątpliwości, że cały sektor edukacji będzie wspominał czas lock-downu jako moment szczególny, który obnażył słabości tradycyjnego podejścia do tak ważnego etapu życia każdego młodego człowieka. Zwłaszcza, że żyjemy w świecie nacechowanym coraz większą zmiennością i tempem rozwoju wielu jego elementów, w tym edukacji. Jednak zarówno uczennice i uczniowie, rodzice, jak i cała kadra nauczycielska pokazali nie tylko heroiczną wręcz odwagę, ale i energię oraz umiejętność dostosowania się do nowych warunków, przechodząc w rytm nauki zdalnej, która pozwoliła dokończyć semestr, a następnie rok szkolny. Dzisiaj istotne jest, aby nie zaprzepaścić tej ciężkiej pracy oraz wyciągnąć wnioski z lekcji, którą przyniosła pandemia. Dlatego musimy podjąć dyskusję na temat wykorzystania doświadczeń z okresu nauki zdalnej, tak aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki do rozwoju i funkcjonowania w świecie nieustannych zmian.

Koniec z fake newsami? Teraz to możliwe dzięki naukowcom z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Badacze rozpoczynają prace nad projektem AntyFakeNews – systemem do ochrony użytkowników przed fałszywymi informacjami w sieci. To pierwszy tego typu projekt w kraju.

„Za drogie, mało bezpieczne, niepotrzebne, nie pomoże mi w transformacji cyfrowej”. Lista mitów na temat technologii SD WAN jest spora. Choć analizy pokazują, że będzie to jedna z kluczowych technologii w najbliższym czasie, a wiele firm decyduje się na jej wdrożenie, nie brakuje organizacji, które wolą pozostać przy stosowanych od lat narzędziach. Ten artykuł ma obalić nieprawdziwe przekonania, które powstały wokół SD WAN.

ORACLEFirma Oracle ogłosiła dziś dostępność różnych platform Oracle Exadata X9M, najnowszej wersji najszybszych w branży systemów programowo-sprzętowych do obsługi baz danych Oracle. Nowa oferta Exadata X9M obejmuje Oracle Exadata Database Machine X9M i Exadata Cloud@Customer X9M — jedyną platformę, która obsługuje Oracle Autonomous Database w centrach danych klientów. Obecnie 87% firm z listy Global Fortune 100 i tysiące mniejszych przedsiębiorstw polega na rozwiązaniu Oracle Exadata przy obsłudze obciążeń o znaczeniu newralgicznym dla działalności biznesowej.

todisTodis DocFlow to autorskie, zintegrowane z systemem iScala oprogramowanie do zarządzania elektronicznym obiegiem faktur w obrębie przedsiębiorstwa. Pozwala zautomatyzować rejestrację dokumentów i wyeliminować konieczność ponownego wprowadzania istniejących już danych.

Salesforce zaprezentował nowe możliwości integracji oprogramowania Slack ze swoimi produktami i rozwiązaniami branżowymi, a także nowe innowacje w Slack, które usprawniają współpracę poza strukturami organizacji i pozwalają zespołom na pracę asynchroniczną.

Pod wpływem nowych technologii oraz ciągle zmieniających się oczekiwań konsumentów, w handlu detalicznym i e-commerce nastąpiła swoista zmiana paradygmatu. Konsumenci domagają się już nie tylko natychmiastowej wysyłki towarów, ale również wysokiej jakości dostawy uzupełnionej pozytywnymi wrażeniami z internetowych zakupów. Ten trend najbardziej widoczny jest w sektorze FMCG, napędzanym przez masowe przejście na zakupy online. Tymczasem najnowsze systemy monitoringu mogą wspierać sprzedawców na różnych etapach dostawy i usprawniać łańcuch dostaw.

WEBCON Designer Desk to przełomowe narzędzie, które upraszcza proces zbierania i opracowywania wymagań dla aplikacji biznesowych i systemów obiegu dokumentów. Jest adresowane do użytkowników biznesowych, departamentów IT oraz integratorów systemów informatycznych. Pozwala im przygotować graficzny model projektowanej aplikacji, bez potrzeby kodowania, za pomocą metody „przeciągnij i upuść”.

Pandemia sprawiła, że technologia jeszcze mocniej wkroczyła w nasze życie i zrewolucjonizowała wiele jego aspektów. Postępująca cyfryzacja zmieniła sposób, w jaki załatwiamy codzienne sprawy. Przekłada się to także na oczekiwania klientów względem instytucji finansowych i sposobu korzystania z ich usług. Dlatego organizacje, aby zachować swoją pozycję, powinny wdrażać sztuczną inteligencję, co pozwoli na zwiększenie jakości obsługi i personalizację ofert produktowych. Jak wskazali respondenci badania przeprowadzonego przez Asseco i SME Banking Club to najważniejsze cele analizy danych klientów.

Sztuczna inteligencja jest w stanie wyręczyć człowieka w coraz większej liczbie zadań. Przykładów zastosowań tej technologii możemy szukać m.in. w medycynie, produkcji, finansach czy motoryzacji. Inteligentne algorytmy tworzą również dzieła kultury, m.in. komponują piosenki czy malują obrazy. Nie oznacza to jednak, że maszyna stworzy kiedyś dzieło, które zostanie powszechnie docenione, a ona sama stanie się współczesnym celebrytą.

oracle 120Firma Oracle ogłosiła dziś dostępność Java 17, najnowszej wersji najpopularniejszego na świecie języka programowania i platformy programistycznej. Java 17 zapewnia tysiące aktualizacji w zakresie wydajności, stabilności i zabezpieczeń, a także 14 funkcji JEP (JDK Enhancement Proposals), które dodatkowo ulepszają język i platformę Java, aby pomóc programistom zwiększyć ich produktywność.

Hybrydowe kanały komunikacji, optymalizacja pracy zdalnej czy tworzenie produktów i usług na podstawie analizy danych to najważniejsze obszary transformacji technologicznej w sektorze finansowym – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Billennium we współpracy z pracownią Natural Innovations Lab. Dzięki wsparciu rozwiązań opartych o chmurę obliczeniową czy AI branża będzie szukała oszczędności oraz budowała swoje bezpieczeństwo i odporność na kryzysy.

Rimini Street poinformował dziś o rozszerzeniu oferty wielokrotnie nagradzanej usługi wsparcia, zarządzania aplikacjami, bezpieczeństwa i migracji na platformy baz danych dostępne na licencji Open Source, w tym MySQL, MariaDB, PostgreSQL i MongoDB.

Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) przy wsparciu Asseco Data Systems wprowadza kompleksowe rozwiązania umożliwiające zdalne załatwianie formalności dzięki nowoczesnej platformie do wykorzystania usług zaufania. Umożliwi to klientom Grupy EFL, a także pracownikom spółki podpisywanie umów oraz dokumentów za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Pozwoli również na zabezpieczanie korespondencji elektronicznej czy potwierdzanie autentyczności dokumentów. E-podpis uprości procesy, a także umożliwi ich zdalne wykonywanie.

streamsoft logo 20120Panel Managera, CRM DMS mobile, Aplikacja Kierownika Produkcji oraz Serwis mobile - to funkcjonalności systemu dostępne w aplikacji Streamsoft na Android oraz iOS.

Kubernetes — otwarta platforma do zarządzania kontenerami w chmurze — to przełomowe rozwiązaniem dla firm, które chcą, aby ich fazy rozwoju, testowania i produkcji były bardziej spójne na różnych platformach. Jednak te same wątpliwości, które dotyczą AI i automatycznego uczenia, rozważa się dziś również w odniesieniu do Kubernetes. Czy ta platforma zagrozi zespołom ds. IT i zastąpi ich rolę, jeśli weźmiemy pod uwagę jej zdolność do koordynacji i automatyzacji zarządzania środowiskami skonteneryzowanymi? Jak zawsze, w rzeczywistości nowe technologie częściej otwierają możliwości, niż je zamykają.

W ciągu zaledwie 3 lat, od 2017 do 2020 roku, odsetek organizacji, które już wykorzystują rozwiązania AI, wzrósł z 36 do 53 procent – wynika z badań Capgemini. Znaczenie projektów z zakresu sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) zdecydowanie rośnie, rozwijają się także praktyki maksymalizujące efektywność pracy nad nimi, takie jak metodyka MLOps (ang. machine learning operations – operacje uczenia maszynowego). To jednocześnie nowe wyzwania, stojące przed analitykami danych.

microsoft logo 2018Polpharma po raz kolejny wyznacza standardy cyfryzacji branży farmaceutycznej. Po udanym wdrożeniu środowiska do współpracy zdalnej Microsoft 365 oraz automatyzacji i digitalizacji szeregu procesów produkcyjnych, firma wprowadziła także urządzenie Microsoft HoloLens 2. Technologia rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, AR) stosowana jest w procesie wdrażania nowo zatrudnionych osób na części linii produkcyjnych, a także do bezpiecznych prac technicznych związanych z obsługą maszyn. Dzięki „dodatkowemu zmysłowi”, w który wyposażeni zostali pracownicy Polpharmy, udało się nie tylko usprawnić proces zdalnego przygotowania do pracy, ale także zapewnić najwyższe bezpieczeństwo pracownikom technicznym.

Rimini Street, międzynarodowy dostawca produktów i usług w zakresie oprogramowania dla firm, wiodący podmiot świadczący usługi zewnętrznego wsparcia dla oprogramowania Oracle i SAP, a także partner Salesforce, ogłosiła dzisiaj, że firma T-Mobile dalej korzysta ze wsparcia Rimini Street, maksymalizując zwrot z inwestycji w oprogramowanie SAP. Potentat na rynku telekomunikacyjnym korzysta z całodobowego i całorocznego krytycznego wsparcia Rimini Street od 2018 r.

Firma SAS została uznana za lidera wśród dostawców rozwiązań do zarządzania ryzykiem modeli w najnowszym raporcie Chartis RiskTech Quadrant for Model Risk Management. Wśród 26 narzędzi ocenianych przez analityków firmy Chartis, SAS uzyskał wysoką punktację we wszystkich kategoriach, w tym między innymi w zakresie zarządzania modelami, zarządzania danymi, technik wizualizacji wyników analiz i jakości raportów.

proalphaWiększość firm używających CA-Link często wykorzystuje ten moduł tylko i wyłącznie w produkcji. Potencjalne korzyści wykraczają jednak daleko poza ten obszar. Poniżej przedstawiamy zestawienie pięciu dodatkowych możliwości usprawnienia procesów, jakie zapewnia integracja CAD i ERP. Jakich?

Pandemia COVID-19 może być impulsem przyspieszającym robotyzację w polskich firmach. Barierą we wdrażaniu robotów na masową skalę wciąż pozostają jednak brak wiedzy, niska świadomość korzyści takich rozwiązań albo obawy przed wysokimi kosztami.

Ochrona i zarządzanie danymi to olbrzymie wyzwanie dla firm wdrażających rozwiązania chmurowe. Z problemem konfrontuje się dzisiaj każda organizacja, która zdecydowała się na robotyzację, automatyzację procesów i wdrożenia systemów ERP.

Technologie Edge i 5G są warunkiem szybkiego rozwoju biznesu. Według najnowszego badania IBM - Institute for Business Value (IBV), 59% liderów branży komunikacyjnej uważa, że w obecnych warunkach musi wdrożyć technologie AI i automatyzacji, a 50% twierdzi, że ich firmy muszą stać się strategicznymi platformami chmurowymi, posiadającymi zróżnicowany ekosystem partnerski. Wyniki badania "Koniec usług komunikacyjnych, jakie znamy" opierają się na opinii 500 prezesów firm telekomunikacyjnych z 21 krajów, w tym z Polski.

Vantage Data Centers, operator wielkoskalowych centrów danych poinformował dzisiaj o rozpoczęciu prac nad zbudowaniem dwóch kolejnych kampusów w Europie – w Warszawie oraz w Berlinie. Ich powstanie jest częścią planu europejskiej ekspansji oraz inwestycją o wartości 2 miliardów dolarów. To pierwsze centrum danych operatora w Polsce i drugie w Niemczech.

Czwarta rewolucja przemysłowa to już nie futurystyczna wizja, której elementy są wprowadzane jako ciekawostka. Intel od podstaw stworzył w pełni inteligentną fabrykę we Włoszech. Wszystkie procesy są tam optymalizowane i kontrolowane przez nowoczesne technologie. Od służbowego grafiku, poprzez kontrolę produkcji, do… sprawdzenia czy kurz nazbyt nie osadza się na maszynach.

Atos wprowadza na rynek bezpieczną, kompleksową, skalowalną ofertę ThinkAI, która umożliwi użytkownikom efektywne projektowanie, rozwijanie i dostarczanie wysokowydajnych aplikacji AI. Rozwiązanie ThinkAI jest przeznaczone dla organizacji korzystających z tradycyjnych obliczeń o wysokiej wydajności, które chcą dzięki aplikacjom AI przeprowadzać dokładniejsze i szybsze symulacje, oraz dla tych, które opracowują aplikacje AI i potrzebują większej mocy obliczeniowej.

Pomimo negatywnego wpływu pandemii Covid-19 na światową gospodarkę, rynek ubezpieczeń pozostał jednym z największych inwestorów w technologie optymalizacji procesów biznesowych. IDC szacuje, że wydatki na rozwiązania IT w tym sektorze będą rosły 6% w skali roku (CAGR1), w 2024 roku osiągając wartość 135 mld USD. Według raportu IDC i Liferay, w porównaniu z 2020 rokiem, aż 73% firm z branży usług finansowych planuje utrzymać lub zwiększyć wydatki na rozwiązania IT dedykowane obsłudze klienta.

W wyniku nieustanej ewolucji modeli przetwarzania danych w przedsiębiorstwach, przez zdalnych pracowników oraz użytkowników prywatnych, zmieniły się oczekiwania związane z szybkością dostępu do informacji. W efekcie wypracowane zostały techniki umożliwiające fizyczne zlokalizowanie przetwarzanych danych jak najbliżej użytkownika, aby wyeliminować związane z ich przesyłaniem opóźnienia, ale nadal zapewniające centralne zarządzanie nimi.

Zarządzanie wiedzą w firmach, w tym m.in. gromadzenie tzw. wiedzy cichej, zakorzenionej w doświadczeniach i indywidualnym podejściu pracowników, nigdy nie należało do łatwych zadań. Czas pandemii i nagłe przejście wielu przedsiębiorstw na pracę zdalną dodatkowo utrudniły ten proces, ograniczając chociażby możliwość zespołowego uczenia się zgodnie z podejściem „learning by doing”. Tymczasem to właśnie przepływ wiedzy w organizacji i jej kodyfikacja stanowi istotny zasób służący do obrony lub rozwoju pozycji rynkowej przedsiębiorstwa.

oracle 120Firma Oracle przedstawiła nowy program Oracle Support Rewards, który pomoże klientom w przyspieszeniu migracji do chmury i zmniejszeniu kosztów asysty w ramach licencji na oprogramowanie. Dziś klienci, którzy składają nowe zobowiązania do zakupu usług Oracle Cloud Infrastructure (OCI), mogą otrzymać premie, które zmniejszają, a nawet eliminują opłaty za asystę w ramach licencji na technologie Oracle instalowane lokalnie.

Prawdziwa wiedza pochodzi z analizy danych. Jednak nie oczekujemy, że aplikacja wytworzy i przeanalizuje wszystkie dane potrzebne do optymalizacji i zabezpieczenia cyfrowego doświadczenia klienta – miary skuteczności IT dla biznesu – lecz że skorzysta z pomocy rozwiązań wspierających, które analizują i instruują systemy do wykonywania dla niej konkretnych czynności. Należy tu wspomnieć o telemetrii, gdzie widzimy nieustanne żądania od systemów pomocniczych: od diagnostyki, analizy przez wydajność i… zapytania o więcej danych. Informacje płynące z rynku wskazują, że firmy są zgodne – najlepszym wsparciem w tym obszarze są technologie bezpieczeństwa i dostarczania aplikacji.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych, w Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet 4,2 mln osób. Co więcej jest ona rozpoznana jedynie w 5 proc. przypadków. Niekiedy jedyną szansą na uratowanie lub poprawę jakości życia pacjentów jest przeszczep nerki, który stanowi alternatywę dla cyklicznych dializ. Systemy analityczne wspierają lekarzy w procesie wyboru organów do transplantacji.

Back to top