Hurtownie danych – funkcje i znaczenie dla Business Intelligence

Przepisów na sukces biznesu jest na rynku wiele. Nie ulega jednak wątpliwości, że jednym z kluczowych czynników są sprawne i skuteczne procesy…

Co analityka danych ma wspólnego z szybszym dostarczeniem przesyłek i lepszą opieką zdrowotną?

Kiedy rok temu Microsoft zaprezentował Azure Synapse Analytics, firma obiecała, że dane i możliwości analityczne będą dostępne dla ludzi –

Polisa na trudne czasy

Szybkość i zwinność to dwie cechy firm, które zyskały znaczenie w dobie tegorocznych zawirowań. Właśnie dlatego na uprzywilejowanej pozycji…

Kto analizuje, nie błądzi

Jak przekształcić gigabajty danych w konkretną wiedzę? Analiza danych i ich wizualizacja to skuteczna droga do wypracowania przewagi…

Przyszłość należy do firm potrafiących przetwarzać i wykorzystywać dane

W perspektywie pięciu lat 71 proc. firm planuje inwestować w analizę danych – wynika z badań MicroStrategy. Eksperci podkreślają, że firmy…

Krótkowzroczność i różnice kulturowe to największe przeszkody na drodze do współpracy

Według nowego badania Oracle krótkowzroczność i głęboko zakorzenione nawyki to największe przeszkody na drodze do współpracy między…

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
24 edycja RAPORTU ERP obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

S&TPrzepisów na sukces biznesu jest na rynku wiele. Nie ulega jednak wątpliwości, że jednym z kluczowych czynników są sprawne i skuteczne procesy analityczne prowadzone w czasie rzeczywistym. Firmy, które korzystają z siły danych, pięciokrotnie częściej podejmują szybsze i lepsze decyzje.

Jak wynika z badania firmy doradczej Capgemni, producenci FMCG oraz firmy związane z handlem detalicznym powinni bardziej skupić się na gromadzeniu i analizie informacji. Przebadanych zostało ponad 1200 organizacji związanych z handlem pod kątem ich dojrzałości w zakresie wykorzystania danych. Z raportu jasno wynika, że przedsiębiorstwa, które skutecznie analizują gromadzone przez siebie informacje, osiągają lepsze wskaźniki, w tym również wyniki finansowe.

microsoft logo 2018Kiedy rok temu Microsoft zaprezentował Azure Synapse Analytics, firma obiecała, że dane i możliwości analityczne będą dostępne dla ludzi – w dowolnym miejscu w organizacji – jednocześnie odciążając wykwalifikowanych pracowników technicznych, aby mogli skupić się na zadaniach o wyższej wartości, niż zarządzanie infrastrukturą danych.

Firmy szukają sposobów na jak najbardziej optymalne wykorzystanie danych i oczekują, że narzędzia analityczne będą dostosowane do ich potrzeb. Implementacja rozwiązań analitycznych to proces, który nie musi być trudny, ale eksperci SAS podkreślają, że wiele zależy od środowiska IT, którym dysponuje organizacja. Dlatego dostawcy analityki starają się tworzyć rozwiązania w taki sposób, aby były one kompatybilne z językami programowania open source oraz dawały możliwość przetwarzania danych na dowolnej platformie chmurowej.

MICROSOFTSzybkość i zwinność to dwie cechy firm, które zyskały znaczenie w dobie tegorocznych zawirowań. Właśnie dlatego na uprzywilejowanej pozycji znalazły się wszystkie organizacje, które znaczną część swoich procesów biznesowych zdążyły zmienić na formę cyfrową i przeniosły je do chmury obliczeniowej. Pozwoliło to zachować ciągłość sprzedaży czy świadczenia usług, a dzięki temu utrzymać płynność finansową i zminimalizować straty.

Rozwój analityki ma kluczowe znaczenie dla firm, które podejmują strategiczne decyzje biznesowe poparte dogłębną analizą procesów zachodzących w organizacji. Zasada jest prosta – im większą ilością danych wyjściowych dysponuje algorytm, tym wnioski będą bardziej pogłębione i wnikliwe. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy informacji przybywa nagle, a dostępna w firmie infrastruktura nie jest w stanie udźwignąć tak dużego obciążenia. Odpowiedzią na te wyzwania jest analityka w chmurze, która staje się dziś standardem pozwalającym na sprawne i efektywne działanie przedsiębiorstw z różnych sektorów.

oracle 120W roku 1693, w czasie gdy Anglia miała trudności z zarządzaniem długiem państwowym, astronom Edmond Halley opracował model obliczania składek emerytalnych, który później przyczynił się do tego, że Wielka Brytania została jedną z najlepiej prosperujących europejskich gospodarek, a ubezpieczenia na życie stały się jednym z najbardziej rentownych działów światowej gospodarki.

Jeszcze do niedawna obawy kadry zarządzającej przedsiębiorstwami związane z wdrożeniem w firmie rozwiązań chmurowych były dosyć powszechne. Dzisiaj coraz więcej organizacji decyduje się na przeprowadzenie wewnętrznych audytów, aby zidentyfikować te obszary działalności, których wartość biznesowa wzrośnie po przeniesieniu do chmury. Jednym nich jest analityka danych.

microsoft logo 2018Business Intelligence dla branży retail to, w skrócie, przewidywanie co, kiedy i gdzie klienci chcą kupić. To fundament, na którym buduje się sklep przyszłości. Łącząc dane dotyczące sprzedaży, marketingu, ruchu w sklepach, lojalności klientów i informacji zwrotnych, z informacjami na temat łańcucha dostaw, zyskuje się głębszy wgląd w procesy, przy jednoczesnej oszczędności kosztów. Z tymi informacjami przy wykorzystaniu rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję można stworzyć lepszą analizę klienta, biorąc przy tym pod uwagę wszystkie przepisy dotyczące PKBR i ochrony prywatności.

enova365 2016Jak przekształcić gigabajty danych w konkretną wiedzę? Analiza danych i ich wizualizacja to skuteczna droga do wypracowania przewagi konkurencyjnej. Wnioski płynące z analiz pomagają w podejmowaniu świadomych i skutecznych wyborów. To stawka, o którą walczy nie tylko duży biznes.

oracle 120Według nowego badania Oracle krótkowzroczność i głęboko zakorzenione nawyki to największe przeszkody na drodze do współpracy między działem kadrowym i finansowym. Badanie obejmujące 1510 specjalistów ds. finansów i biznesu pokazało, że aby wykorzystać pełny potencjał danych i pomóc przedsiębiorstwom dostosować się do zmian na globalnym rynku pracy, działy kadr powinny przeanalizować swoje technologie analityczne, kwalifikacje i procesy pod kątem usprawnienia współpracy z działem finansów i generowania przewagi nad konkurencją.

Zgodnie z definicją „encyklopedyczną”, Business Intelligence (BI), czy też po polsku analiza biznesowa, to proces polegający na przetwarzaniu dostępnych danych w informacje, a tych z kolei w precyzyjną wiedzę, pozwalającą na zwiększenie atrakcyjności przedsiębiorstwa względem konkurencji.

solemis logo 2019W ciągu ostatnich kilku lat będąc osobą odpowiedzialną za wdrażanie rozwiązań controllingowych/CPM (Corporate Performance Management) wielokrotnie zderzałem się z wątpliwościami klientów odnośnie potrzeby zakupu kolejnych rozwiązań informatycznych.

Dynamiczny rozwój oraz coraz większa popularność rozwiązań analityki biznesowej nie tylko w wielkich organizacjach, ale także w MŚP doprowadziły do rozpowszechnienia się bogatej i niejednorodnej terminologii. W efekcie różnych pojęć używają finansiści, controllerzy, analitycy i specjaliści IT. Zakładamy, że wzajemnie się rozumiemy, ale czy tak rzeczywiście jest?

itintegro logo2015Bieżące informacje dotyczące procesów zachodzących w firmie są podstawą dobrych decyzji biznesowych. Pozwalają zrozumieć zachodzące zmiany i usprawniają interpretację wyników działań przedsiębiorstwa. Ograniczony dostęp do istotnych danych może spowolnić lub zatrzymać rozwój organizacji. Tym bardziej warto poznać 6 oznak wskazujących na konieczność usprawnień w zakresie dostępu do danych oraz procesów podejmowania decyzji.

itintegro logo2015Nie ma wątpliwości, że raportowanie ma kluczowa znaczenie w biznesie – umożliwia kadrze zarządzającej dostęp do rzetelnych informacji na temat działań realizowanych w firmie. Ale jak zyskać pewność, że raporty są opracowane prawidłowo? Warto to sprawdzić. W końcu to na ich podstawie podejmowane są strategiczne decyzje!

itintegro logo2015Jednym z pierwszych etapów podejmowania decyzji dotyczącej wdrożenia systemu ERP jest określenie przez firmę swoich oczekiwań względem nowego systemu. Najczęściej oprogramowanie ma pozwolić na zmniejszenie kosztów, zwiększenie przychodów, ograniczenie ryzyka błędów oraz sposób wprowadzania i pobierania danych z systemu. Właściwy wybór pozwoli w na usprawnienie procesu generowania raportów oraz uniknięcie pracochłonnego kopiowania i wklejania danych w arkuszach kalkulacyjnych.

Wykorzystanie big data w sektorze retail przynosi firmom wymierne korzyści – wynika z badania przeprowadzonego przez The Economist Intelligence Unit na zlecenie Wipro. 64 proc. osób biorących w nim udział, które wdrożyło tę technologię, uważa, że wykorzystanie big data miało wpływ na zwiększenie zysków w obszarze zarządzania relacjami z klientami, a ponad płowa jest zdania, że przyczyniło się do zwiększenia sprzedaży. Na zbieraniu i analizowaniu informacji dotyczących zachowania i zwyczajów zakupowych konsumentów korzystają również sami klienci, do których marki kierują spersonalizowaną ofertę handlową. Nie tylko bowiem firmom zależy na zyskaniu lojalnych nabywców, ale również konsumenci poszukują zaufanych i sprawdzonych sprzedawców.

W praktyce branży Big Data istnieje szereg zagadnień dotyczących praw własności intelektualnej. Są ściśle związane ze specyfiką tej branży. Jakkolwiek większość kwestii zostało rozwiązanych na poziomie operacyjnym, to wciąż wiele pytań pozostaje otwartych. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że prawo polskie jest często niespójne z systemami anglosaskimi, np. amerykańskim. Wiedza na temat specyfiki własności intelektualnej w branży Big Data może pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Jeszcze do niedawna mówiło się, że rok 2017 będzie rokiem Big Data i w dużej mierze prognozy te się sprawdziły. Rynek dynamicznie się rozwijał dzięki stale rosnącej koncentracji biznesu na danych i znacznym inwestycjom organizacji w profesjonalne narzędzia analityczne. W konsekwencji upowszechnił się model biznesu opartego na danych (data-driven business), wzrósł poziom realnego wykorzystania danych przez organizacje, a także przychody firm wykorzystujących analitykę danych w swych procesach biznesowych. Wyniki badań przeprowadzone przez firmę Forrester wskazują, że do 2020 roku zysk organizacji opierających swoje decyzje na danych sięgnie poziomu 1,2 bln dolarów. W jakim kierunku rynek Big Data będzie zmierzał w 2018 roku?

ORACLEPrzedsiębiorstwa powinny traktować swoje dane jako wartościowe zasoby nie ze względu na nowe regulacje czy strach przed przestępcami. W gospodarce opartej na danych dane to przyszłość każdego przedsiębiorstwa, dlatego firmy powinny traktować dane w sposób, który odzwierciedla ich znaczenie. W przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność w UE najnowszą regulacją, którą będą musiały spełnić, będzie rozporządzenie GDPR, wchodzące w życie w maju 2018r.

bpscTo zła i dobra wiadomość jednocześnie. Zła, bo firmy poświęcając wiele czasu na działania, które można zautomatyzować i generują niepotrzebne koszty. Dobra, bo informatyzacja przedsiębiorstwa może przynieść bardzo szybko zauważalne efekty. Widać to doskonale w obszarze controllingu, gdzie jest duże pole do poprawy. Wdrożenie systemu ERP pozwala bardzo precyzyjnie ocenić stan przedsiębiorstwa, określić potencjalne zagrożenia i szanse, pozwalając na podjęcie szybkich i trafnych decyzji.

Wraz z pojawieniem się nowych możliwości, które rozpowszechniły kocepcję obliczeń rozproszonych, koszt związany z gromadzeniem danych znacznie się zmniejszył. Wielu przedsiębiorców zaczęło przechowywać dane, które nie były dotychczas wykorzystywane produkcyjnie, z nadzieją, iż drzemiący w nich potencjał pozwoli im w przyszłości uzyskać przewagę konkurencyjną. W dobie Internet of Things, ilość generowanych danych przez otaczające nas urządzenia jest ogromna. Szybko okazało się, że skoro przechowywanie danych nie wiąże się z dużymi kosztami, jedynym ograniczeniem jest kreatywność analityków.

Sprawne zarządzanie wymaga od menedżera umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji. To prawdopodobnie najtrudniejszy element pracy kadry zarządzającej – przeprowadzenie wnikliwej analizy wielu danych, a następnie wyciągnięcie odpowiednich wniosków, które stanowią bazę do wytyczenia kolejnych celów biznesowych. Niezależnie od doświadczenia czy działu, którym kieruje – menedżer musi radzić sobie z jednym z największych wyzwań współczesnego zarządzania – dostępnością niemal nieograniczonej ilości danych. Jak je wyselekcjonować, przeanalizować i wykorzystać? Inteligentnie!

Stale zwiększająca się ilość danych gromadzonych w firmach budzi nadzieję na odkrycie nowych, nieznanych dotąd zależności. Przetwarzanie dużych, nieustrukturyzowanych zbiorów wymaga stosowania wydajnych rozwiązań, które będą w stanie je odpowiednio procesować.
 

Już podczas zakupów Amazon przewiduje, czy klient kupi wybraną książkę. To magia, a może czytanie w myślach? Nie, to dogłębna znajomość użytkownika wykorzystana przez inteligentne i „uczące się” algorytmy danych, służące do symulowania różnych scenariuszy, w zależności od pozostawionego przez nich „internetowego” śladu aktywności.

Globalny rynek danych i analityki biznesowej, jest obecnie wyceniany na 130 mld dolarów i będzie rósł w kolejnych latach w dwucyfrowym tempie. Przewiduje się, że w 2020 roku przekroczy już próg 203 mld dolarów. Technologie Big Data rozwijają się sześciokrotnie szybciej niż pozostałe segmenty sektora IT. Tymczasem polski biznes wydaje się być wciąż nieświadomy wyścigu, w którym uczestniczy. Wygrają w nim te firmy, które będą mieć dostęp do odpowiednich danych i zrobią z nich jak najlepszy pożytek.

Choć liczba danych w Sieci przekroczyła już zawrotny próg 11 Zettabajtów (ZB), to cyfrowy potop dopiero przed nami. Wedle szacunków IDC w 2025 w internecie będzie ponad 180 Zettabajtów danych. Lawinowe tempo produkcji cyfrowych informacji nie idzie jednak w parze z ich realnym wykorzystaniem przez firmy: odsetek danych wykorzystywanych przez przedsiębiorców od lat balansuje w przedziale 20-30 proc. Mimo że przedsiębiorstwa zgromadziły w swoich systemach CRM już wystarczająco dużo informacji umożliwiających zrozumienie rynku, konkurencji czy profilu klienta, to nadal nie wiedzą, jak należy je monetyzować bądź robić z nich biznesowy użytek. Dane stają się tym samym zamrożonym kapitałem w wielu firmach.

Chociaż segment Big Data rozwija się nieprzerwanie niemal 6-krotnie szybciej niż cały rynek IT , na wymierne rezultaty przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jak wynika z badania przeprowadzonego w USA na zlecenie SAS, 49% przedsiębiorstw twierdzi, że jest za wcześnie, aby ocenić zwrot z inwestycji w projekty Big Data. Jedynie co trzecia firma odnotowała zyski wynikające z wykorzystania rozwiązań do analizy dużych zbiorów danych.

oracle 120W ostatnich latach ilość danych gwałtownie wzrosła, a analiza dużych zbiorów danych (tzw. Big Data) w przyszłości stanie się podstawą konkurencyjności, dając początek nowym falom wzrostu produktywności oraz innowacyjności w przedsiębiorstwach — jak pokazuje badanie przeprowadzone przez MGI i dział technologii biznesowych firmy McKinsey.

Gromadzenie i analiza danych jest obecnie istotnym procesem, który pozwala budować wyraźną przewagę konkurencyjną. Wbrew pozorom, analiza danych nie jest czynnością zarezerwowaną wyłącznie dla największych firm, ponieważ z powodzeniem może być też przeprowadzana w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Back to top