Cyfryzacja biznesu w Polsce: firmy powinny przyspieszyć obrany kurs

Jedna trzecia firm w Polsce zamierza zwiększać wydatki na realizację transformacji cyfrowej w ciągu najbliższego roku, a 18% planuje zatrudniać

Pracownicy oczekują oprogramowania, które jest szybkie i łatwe w obsłudze

Wyniki badania pokazują, że pomimo rosnących inwestycji w oprogramowanie, wiele firm jest rozczarowanych jego efektami. Nawet 60% z nich…

Alior Bank łączy siły z Symfonią i rozszerza dostępność usługi BankConnect

Alior Bank nawiązał współpracę z Symfonią, jednym z największych dostawców oprogramowania dla biznesu. Teraz przedsiębiorcy, którzy…

Cyfrowa transformacja w dystrybucji i handlu – jak w praktyce zmienia biznes?

Cyfrowa transformacja to jeden z najważniejszych obecnie trendów cywilizacyjnych. Stanowi ona szczególną zmianę organizacyjną, której wynikiem…

Mobilne rewolucje w biznesie - smartfon równie ważny co laptop

Managerowie chcą większego dostępu do danych, przede wszystkim na urządzeniach mobilnych – wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy…

Cyfrowa transformacja nie łapie wirusa

Koronawirus nie uderzy w cyfrową transformację z taką siłą jak w gospodarkę. Według IDC tempo digitalizacji będzie niższe niż w 2019 roku,

Previous Next Play Pause
SYMFONIAPrzepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy (tzw. AI Act) weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej. Oznacza to, że przedsiębiorcy wszystkich branż będą mieli nowe obowiązki w zachowaniu transparentności w obszarze AI. Zmiany prawne obejmują wszystkie systemy i aplikacje, które wykorzystują technologię sztucznej inteligencji.

Przedsiębiorstwa na całym świecie są świadome korzyści oferowanych przez generatywną sztuczną inteligencję – już teraz z AI korzysta ok. 65 proc. z nich . Otrzymywane przez firmy rezultaty mogą jednak znacznie się od siebie różnić. Jak zauważają eksperci firmy Progress, kluczem do skutecznego i efektywnego wdrożenia sztucznej inteligencji w obrębie przedsiębiorstwa jest zrozumienie jej zmiennej, dynamicznej natury.

SYMFONIATechnologie zmieniają biznes, a rewolucja ta nie omija także mniejszych i średnich firm. Dla wielu przedsiębiorców wdrażanie cyfrowych rozwiązań oznacza koszty, bez jasno określonych zysków. Aby pokazać możliwości i efekty cyfryzacji, dla firm z sektora MŚP organizowana jest druga edycja spotkań w całej Polsce. Eksperci omówią rolę digitalizacji, planowane zmiany prawne, a także przeanalizują studia przypadków. Organizatorem cyklu jest Symfonia, a Partnerem głównym Fundacja Digital Poland.

SYMFONIAMikroprzedsiębiorstwa stanowią 97,2% sektora MŚP w Polsce. Ich obsługą księgową w większości zajmują się biura rachunkowe. Czy są przystosowane do potrzeb i oczekiwań młodych biznesów w zakresie technologicznej elastyczności, z jaką mają do czynienia między innymi w pracy zdalnej, bankowości internetowej, czy zakupach online? Biuro Rachunkowe Łozińska pokazuje, że tempo wdrażania rozwiązań chmurowych mogą przyspieszyć właśnie oczekiwania klientów.

Mimo że robotyzacja polskiego przemysłu rozwija się, dla wielu przedsiębiorstw pozostaje ona kosztownym i ryzykownym przedsięwzięciem. Z tego powodu polscy producenci najpierw inwestują w tańszą cyfryzację produkcji, która przynosi równie satysfakcjonujące rezultaty. Warto jednak zauważyć, że informatyzacja nie wyklucza wdrożenia robotów, lecz jest krokiem przygotowawczym do ich późniejszego zastosowania.

proALPHA PolskaZmiany klimatyczne, będące skutkiem działalności człowieka, są nie tylko na ustach wszystkich, ale także od kilku lat stają się wyraźnie zauważalne. Coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak pożary lasów, powodzie spowodowane obfitymi opadami deszczu lub okresy suszy, niosą poważne konsekwencje dla życia wielu osób. W czasach, gdy ograniczenie globalnego ocieplenia staje się najwyższym priorytetem, pytanie o to, czy firmy mogą naprawdę stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, jest pilniejsze i bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej.

COMARCHAutomatyzacja oparta o sztuczną inteligencję to temat przewodni w biznesie. Transformacja cyfrowa nie może dzisiaj odbyć się bez nowoczesnych narzędzi. Firmy coraz mocniej inwestują w AI – według raportu EY Polska „Transformacja cyfrowa 2024”, prawie co piąta badana organizacja w Polsce przeznacza na ten cel nawet 20% swoich przychodów.

Wiodące firmy z sektora technologicznego połączyły siły w celu przeanalizowania wpływu sztucznej inteligencji na najważniejsze zawody technologiczne. Raport „The Transformational Opportunity of AI on ICT Jobs" przewiduje, że 92 procent miejsc pracy w sektorze ICT ulegnie dużej lub umiarkowanej transformacji w wyniku postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Raport wskazuje również kierunki rozwoju, aby przygotować firmy i pracowników na przyszłość w erze cyfrowej oraz wskazówki dla osób, które chcą podnieść swoje kompetencje i pogłębić wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji.

W 2024 roku wzrosła liczba polskich firm, które deklarują wdrożenie tzw. strategii transformacji cyfrowej – wynika z tegorocznej edycji badania „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu”, w którym firma KPMG już po raz trzeci oddała głos reprezentantom biznesu w celu przeanalizowania stanu zaawansowania cyfryzacji polskich firm. Jedna trzecia respondentów deklaruje, że w ciągu najbliższego roku zamierza zwiększyć wydatki na cele związane z realizacją transformacji cyfrowej. Ponadto 20% przedsiębiorstw, które nie posiadają jeszcze formalnego dokumentu strategii transformacji, planuje jego stworzenie w tym roku.

Smart People ogłasza rozpoczęcie nowego programu szkoleniowego pod nazwą Global Smart People Academy, skierowanego do osób z Europy, które pragną zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do zostania wykwalifikowanymi Konsultantami SAP SuccessFactors. Akademia oferuje kompletne i wielopoziomowe szkolenia, które nie tylko gruntownie przygotowują uczestników do pierwszych projektów, ale również mają na celu poprawę jakości projektów już realizowanych oraz uzupełnienie braków kadrowych na rynku.

Branża IT jest trzecią najczęściej oferującą pracę branżą w Polsce – wskazuje na to analiza liczby publikowanych ogłoszeń na serwisie Pracuj.pl. I chociaż dynamika zatrudnienia spada, to stosunkowo wysokie płace wśród specjalistek i specjalistów IT wciąż są tematem, który jest często dyskutowany. Jak kształtowały się widełki wynagrodzeń developerów na początku 2024 roku? Pokazują to dane theprotocol.it, portalu z ofertami pracy branży IT.

proalphaGrupa proALPHA łączy swoje zasoby programistyczne AI w obrębie całej Grupy pod kierownictwem Gunnara Schuga, dyrektora zarządzającego spółki humanIT, specjalisty do analizy danych. Jako dyrektor proALPHA AI Schug będzie podlegał bezpośrednio Ericowi Verniaut, dyrektorowi naczelnemu Grupy proALPHA.

Ponad 60% pracowników w polskich firmach korzysta już z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Najnowszy raport Work Trend Index ujawnia jednak, że to nie tylko pracownicy, ale także liderzy w 55% przypadków deklarują, że woleliby zatrudnić mniej doświadczonego pracownika z podstawową wiedzą na temat AI, niż bardziej wykwalifikowaną osobę, która nie posiada tych umiejętności.

Sztuczna inteligencja staje się elementem, który przyspiesza procesy w biznesie. Kto nie spojrzy odważnie w kierunku AI, pozostanie w tyle. Wycieki poufnych danych czy naruszenia własności intelektualnej to tylko część trudności związanych z implementacją rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji.

Jak wynika z raportu Global Talent Trends 2024, przygotowanego przez Mercer, w tym roku około 82% pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe. Co gorsze, jedynie blisko jeden na trzech (32%) pracodawców zdaje sobie sprawę z powagi problemu i skutków, do jakich może doprowadzić brak odpowiedniego zarządzania zasobami ludzkimi. Przykłady działań firm z branży IT, która należy do jednej z najbardziej narażonych na wypalenie, pokazują jednak, że na zadbanie o well-being pracowników nigdy nie jest za późno.

Przemysł 4.0 to era, w której zaawansowane technologie – takie jak Internet Rzeczy (IoT), robotyka i sztuczna inteligencja (AI) – stają się integralną częścią procesów produkcyjnych. Chociaż te innowacje oferują niespotykane dotąd korzyści, ich wprowadzenie do istniejących procesów produkcyjnych może stanowić poważne wyzwanie. Wymaga to nie tylko inwestycji w nowe technologie, ale również odpowiedniego szkolenia pracowników oraz zmiany podejścia do zarządzania. Przyjrzyjmy się trzem kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoją firmy produkcyjne w dobie Przemysłu 4.0.

Transformacja cyfrowa w przemyśle produkcyjnym stała się globalnym priorytetem, jednak istnieją alarmujące różnice regionalne w tempie wdrażania nowoczesnych technologii i integracji procesów cyfrowych. Zaangażowanie Europy oceniane jest jako średnie, co budzi obawy o jej przyszłą konkurencyjność. Tymczasem Azja wyraźnie przoduje w wielu aspektach tej transformacji, co stawia Stary Kontynent w trudnej sytuacji. Jeśli Europa nie przyspieszy swoich działań, może zostać daleko w tyle, co może mieć poważne konsekwencje dla jej pozycji na światowym rynku.

BPSCInwestycje w generatywną sztuczną inteligencję (AI) rosną w zawrotnym tempie! Weźmy za przykład firmę Prodaso, specjalistę w technologii IoT i AI, która niedawno została przejęta przez Forterro. To dopiero początek – takich transakcji będzie coraz więcej. Dlaczego? Ponieważ - podaje Capgemini - firmy, które już teraz wykorzystują AI, zwiększają swoją produktywność o niemal 20%.

SAPDynamika zarządzania łańcuchem dostaw w sektorze FMCG zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat. Konwergencja globalnych rynków, zmieniające się preferencje konsumentów i postęp technologiczny sprawiły, że firmy z branży wkroczyły w nową erę innowacji. COOP, globalna marka marketów spożywczych postanowiła odpowiedzieć na wyzwania rynku, wdrażając zaawansowane rozwiązania SAP.

SYMFONIASymfonia nawiązała współpracę z Fundacją Digital Poland. Partnerstwo to, podobnie jak uruchomione niedawno Symfonia Lab, wpisuje się w strategię Grupy Symfonia, zakładającą aktywny udział użytkowników w projektowaniu rozwiązań dla firm i zachęcającą klientów do dialogu. Wspólnym celem jest wspieranie edukacji mikro, małych i średnich firm w Polsce w zakresie digitalizacji.

SAPW dynamicznym środowisku biznesowym adopcja technologii chmurowych jest czynnikiem warunkującym elastyczność, szybkość i sprawne reagowanie na zmiany rynkowe. Dlatego Bonprix, wiodąca międzynarodowa firma z branży modowej, należąca do Otto Group, zdecydowała się na wdrożenie SAP BW/4HANA i SAP Datasphere.

Back to top