6 korzyści z wdrożenia systemu ERP
SYMFONIAPolskie przedsiębiorstwa mierzące się z wyzwaniami związanymi z transformacją cyfrową coraz chętniej decydują się na wdrożenie systemów ERP. Okazuje się, że oprogramowanie, które jeszcze do niedawna było kojarzone z dużymi korporacjami i sporymi wydatkami, jest coraz bardziej dostępne cenowo także dla małych i średnich firm. I właśnie sektor MŚP może wiele zyskać, korzystając z nowoczesnego oprogramowania ERP.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
 
System ERP pozwala na gromadzenie i przechowywanie danych o codziennych czynnościach biznesowych firmy w jednym miejscu. Daje to istotny wgląd w sytuację firmę, w tym w obszary, których działanie można jeszcze znacząco ulepszyć. Zapewnia również działanie zgodne z przepisami prawa (podatkowymi, finansowymi, prawa pracy itd.). System ERP umożliwia też bardziej wydajną współpracę wszyst-kich działów firmy w tym samym czasie. W praktyce to oprogramowanie do zarządzania całością zasobów firmy – od produkcji, handlu i ma-gazynowania po finanse, księgowość, kadry i płace. Wspiera w realizacji wszystkich funkcji zarządzania i stanowi jednocześnie najbardziej uniwersalne i naj-bardziej zindywidualizowane rozwiązanie do kontroli zasobów.

Dobór poszczególnych modułów, a tym samym stopień złożoności całego systemu, za-leży wyłącznie od Twoich preferencji lub potrzeb. Wiemy już, że system ERP to oprogramowanie do zrządzania wszystkimi procesami w firmie.

Czy musi to oznaczać, ze kupując takie oprogramowanie do swojej firmy trzeba liczyć się z bardzo dużymi wy-datkami? Okazuje się, że wcale nie. Dlaczego ERP jest podstawowym narzędziem informatycznym w firmie handlowej? Decydując się na wdrożenie ERP, nie musisz tego robić od razu we wszystkich obszarach działalności firmy. Możesz wybrać i zacząć od wdrożenia w tym obszarze, który najbardziej potrzebuje zmiany, wsparcia. Albo od tego, który w danym momencie jest najmniej obciążony pracą.

Oto 6 najważniejszych korzyści, jakie może zyskać Twoja firma dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie oferuje oprogramowanie ERP.

Wszystkie obszary działalności w jednym miejscu

Systemy ERP umożliwiają komfortowe zarządzanie niemal wszystkimi procesami firmy jednocześnie. To właśnie dzięki temu zapewniają szybszy przepływ informacji pomiędzy działami przedsiębiorstwa czy oddziałami terenowymi. Co więcej, oprogramowanie ERP pozwala na tworzenie rozmaitych analiz danych oraz raportów, przydatnych podczas podejmowania ważnych biznesowych decyzji.

Wyróżniasz się na tle konkurencji

Wdrożenie systemu ERP to również szansa, by wyróżnić się na tle konkurencyjnych przedsiębiorstw. Oprogramowanie umożliwia na gromadzenie danych pochodzących z różnych źródeł – a zatem zarówno z wnętrza organizacji, jak i z rynku, na którym ona działa.

Masz kontrolę nad budżetem

ERP to narzędzie, które pozwala także na wygodne, bieżące monitorowanie budżetu oraz kosztów firmy. Dzięki temu umożliwia skuteczne kontrolowanie zasobów przedsiębiorstwa, sporządzanie kosztorysów czy podejmowanie decyzji mających na celu redukcję wydatków. System sprzyja również lepszemu planowaniu wykorzystania firmowych zasobów.

Wiesz, na jakim etapie jest projekt

Systemy ERP sprawdzają się także podczas kontrolowania przebiegu różnych projektów i bieżącego śledzenia postępów prac. Dane dotyczące konkretnych działań są nie tylko uporządkowane, ale i regularnie aktualizowane. Ułatwia to ustalanie następnych kroków związanych z danym projektem i planowanie kolejnych przedsięwzięć.

Poprawa komunikacji

Warto zwrócić uwagę na kontekst komunikacyjny, a zwłaszcza – wymianę informacji nie tylko między członkami zespołów, konkretnymi działami czy filami przedsiębiorstwa, ale i między firmą a kontrahentami, partnerami czy inwestorami. Do utrzymywania kontaktu potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do sieci, a dokumenty dostarczane są niemal natychmiast. Nie ma więc znaczenia, w której części kraju lub świata znajdują się akurat konkretni pracownicy czy klienci – komunikacja jest szybka, prosta i bezbłędna.

Uporządkowane procesy w firmie handlowej

Firmy handlowe potrzebują systemu gdzie łatwo wystawią różnego typu dokumenty dotyczące zakupów, obrotu magazynowego oraz sprzedaży (faktury krajowe i zagraniczne, paragony, zaliczki, zamówienia obce, dokumenty magazynowe powiązane z wymienionymi dokumentami sprzedaży), szybko przeanalizują zapotrzebowanie na towary i przeprowadzą proces sprzedażowo - zakupowy w systemie w jednym miejscu od oferty (a najlepiej od zapytania o ofertę) do rozliczenia sprzedaży.

Rynek wymusza na tych przedsiębiorstwach dywersyfikację źródeł pozyskiwania zamówień i sposobów sprzedaży. Rozbudowane procesy handlowe wymuszają potrzebę ewidencji bardzo dużej ilości danych cyfrowych wspomagających procesy zakupu, logistyki magazynowej, spedycji, sprzedaży . Uporządkowanie czynności handlowych możliwe jest dzięki wykorzystaniu przemyślanych narzędzi informatycznych. System ERP integruje zdarzenia gospodarcze powstające jednocześnie w wielu miejscach organizacji w jednym procesie, dostępnym dla uczestników, co pozwala na efektywne zarządzanie czasem pracy i wypracowuje oszczędności.

Źródło: www.symfonia.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top