Jak platforma B2B może pomóc zwiększyć konkurencyjność w firmie?

W jaki sposób platforma B2B może zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa? Jakie elementy są szczególnie kluczowe podczas budowania…

Dlaczego plan produkcji jest nieaktualny chwilę po opublikowaniu?

eq... czyli jak poradzić sobie z dynamiką zmian.
Reagowanie na ciągle zachodzące zmiany stanowi nieodzowną część pracy osób, w gestii…

Czym jest odporność biznesowa w nowych, wyjątkowych okolicznościach?

Pandemia COVID-19 bardzo mocno uderzyła w wiele przedsiębiorstw, ale niestety, nie da się wykluczyć, że w przyszłości pojawią się inne,

Ciemna strona danych - czyli firmy wykorzystują tylko połowę swoich zasobów

Popularne stało się stwierdzenie, że dane są ropą XXI wieku, a informacja jest tym zasobem, który pomaga osiągnąć przewagę nad…

Industrial IoT – rewolucja przeoczona przez polski biznes?

Pojęcie Internetu Rzeczy oraz Przemysłu 4.0 towarzyszą nam w przestrzeni informacyjnej już od dłuższego czasu. Statystyki pokazują wyraźnie,

Internet inteligentniejszych rzeczy

Dane z raportu Allied Market Research mówią wprost – Internet Rzeczy to przyszłość przemysłu. Z roku na rok, przybywać będzie maszyn,

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
21 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 55 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności, JEST JUŻ DOSTĘPNY DO POBRANIA.


KLIKNIJ I POBIERZ EGZEMPLARZ JUŻ DZIŚ!


PARTNERZY RAPORTU ERP 2021

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

W ciągu ostatnich kilku lat dało się zauważyć, że przedsiębiorstwa starają się umieścić swoje aplikacje, dane i zasoby tam, gdzie jest to najbardziej uzasadnione z punktu widzenia stosowanych modeli biznesowych i operacyjnych. Oznacza to, że funkcje automatyzacji powinny być dostępne we wszystkich obszarach. Automatyzacja obejmująca różne platformy i środowiska wymaga użycia wspólnego mechanizmu opartego na koncepcji „automatyzacji jako kodu”, współpracy społeczności praktyków, a także udziału architektów lub komitetów ds. automatyzacji, gotowych wesprzeć przedsiębiorstwo w definiowaniu i realizacji strategii.

ORACLE - LOGOKeep Sea Blue, niezależna, międzynarodowa organizacja z siedzibą w Atenach, wybrała Oracle Cloud Infrastructure i Oracle Blockchain do swojej misji ochrony Morza Śródziemnego przed plastikiem. Organizacja Keep Sea Blue promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i może zapewnić pełną przejrzystość oraz zdolność śledzenia w całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych, używając Oracle Cloud.

ORACLEOracle Exadata Cloud Infrastructure X9M - najnowszej generacja zaawansowanej platformy bazodanowej działającej na platformie Oracle Cloud Infrastructure (OCI) już dostępna. Korzystając z usługi Oracle Autonomous Database Service lub Oracle Exadata Database Service działającej w infrastrukturze Exadata Cloud Infrastructure X9M, klienci mogą uruchamiać już skonfigurowane zadania przetwarzania szybciej, w większej skali i przy kosztach niższych niż w przypadku wcześniejszych generacji tej platformy. Ponadto podczas uaktualniania z X8M do X9M, organizacje mogą zmniejszyć koszty, konsolidując setki zadań przetwarzania OTLP, analiz i obciążeń bazodanowych w jednej usłudze chmurowej.

Z każdym rokiem rosną wydatki firm na usługi w chmurze obliczeniowej. To dowód na to, że specjaliści IT dostrzegają potencjał chmury i chcą wykorzystywać go do rozwijania swojego wzrostu. Z badania firmy Hornetsecurity wynika, że w ciągu pięciu najbliższych lat aż 93 proc. firm z sektora IT planuje choćby częściowo oprzeć się na chmurze.

oracle 120ProLogistica Soft, to firma partnerska Oracle, która oferuje organizacjom handlowym i produkcyjnym autorskie oprogramowanie wspierające ich kluczowe procesy biznesowe: prognozowanie popytu, optymalizację zapasów i planowanie sprzedaży.

Jeszcze w 2018 roku z usług chmurowych korzystało 11 proc. firm w Polsce, ten sam wskaźnik z 2020 roku sięga już 24,4 proc., a z 2021 roku – 28,7 proc. – wskazują dane GUS. Wśród dużych przedsiębiorstw odsetek sięga już prawie 70 proc. Na taki krok coraz częściej decydują się również start-upy, którym zależy na możliwie najszybszym wdrożeniu na rynek swoich rozwiązań. Klienci masowo migrują do data center, co pokazuje, że rośnie zaufanie do technologii chmurowych, ale duże znaczenie ma dla nich lokalizacja takiego centrum. Czynnikami, które ich do tego skłaniają, jest nie tylko oszczędność, lecz również ekologia.

Przetwarzanie w chmurze i centra danych stały się podstawową globalną infrastrukturą, to swoiste drogi i mosty gospodarki opartej na internecie. Dlatego tak ważne jest ciągłe sprawdzanie, czy te trasy nie korkują się i nie zatruwają nadmiernie naszego codziennego życia. Już dziś “chmura” produkuje ok. 1% światowej emisji dwutlenku węgla. Firmy technologiczne wprowadzają jednak narzędzia, które pozwalają wygasić ”nieczynne” projekty, optymalizować użycie i ulżyć klimatowi.

Pandemia, a właściwie towarzyszące jej zwiększone zapotrzebowanie na dostęp do usług cyfrowych, dało technologii chmury obliczeniowej niesamowity impuls do rozwoju. Nasz rynek jest jednak znacznie mniej nasycony niż zachodnie, więc pole do działania jest szerokie. Prawdziwie złote czasy nadejdą dla nich jednak z rozwojem metaverse, a to już tylko kwestia nieodległej przyszłości.

oracle 120Oracle i Red Bull Racing zacieśniają współpracę wprowadzając nową nazwę Zespołu - Oracle Red Bull Racing, a także nowy bolid na nadchodzący sezon – pojazd o nazwie RB18. Bazując na sukcesie osiągniętym podczas zeszłorocznych zawodów F1, w sezonie 2022 Zespół będzie w szerszym zakresie korzystał z Oracle Cloud w najważniejszych obszarach swojej działalności – takich, jak strategia wyścigowa oparta na analityce, optymalizacja rozwoju silników, szkolenia kierowców oraz lepsze dostosowanie do oczekiwań kibiców.

microsoft logo 2018Dla wielu gałęzi gospodarki, zwłaszcza firm z branży motoryzacyjnej czy tych związanych z mobilnością i transportem, zrównoważony rozwój od dłuższego czasu nie jest tylko jednym z priorytetów na liście planów, a codziennym obowiązkiem. Analitycy Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) zauważyli, że podczas gdy 75 proc. globalnej emisji CO2 generowanych jest przez miasta, aż do 40 proc. tej wartości pochodzi z miejskiego transportu towarowego. Jest to jednocześnie jeden z kluczowych obszarów, w których elektryfikacja, rozwiązania autonomiczne i zaawansowana mobilność mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.

oracle 120Obsługa złożonych sieci telekomunikacyjnych obsługujących miliony abonentów jest ogromnym wyzwaniem dla operatorów. Od codziennych operacji do wdrażania nowych technologii oraz standardów — świat telekomunikacji zmienia się każdego dnia. Operatorzy muszą ciągle dążyć do zwiększenia skuteczności, zmniejszenia kosztów, tworzenia nowych źródeł przychodów i sposobów zapewnienia klientom najlepszego środowiska.

microsoft logo 2018Asseco Cloud i Microsoft podjęły wspólne działania w zakresie dostarczania rozwiązań IT w modelu SaaS z wykorzystaniem chmury Microsoft Azure. W efekcie współpracy powstało Cloud Center of Excellence, które będzie skupiać kompetencje i zasoby pozwalające na efektywną realizację procesów zarządzania, dostarczania, utrzymywania i optymalizacji aplikacji w chmurze Microsoft. Asseco Cloud stawia szczególny nacisk na budowę kompetencji chmurowych swojego zespołu w obszarze tworzenia nowoczesnego miejsca pracy i bezpieczeństwa IT.

Infor poinformował, że wspiera inicjatywę Amazon Web Services (AWS), AWS for Automotive. Ma to na celu pomoc klientom Infor związanym z branżą motoryzacyjną w sprostaniu najważniejszym wyzwaniom. To, między innymi, budowa sprawniejszych i elastyczniejszych łańcuchów dostaw, pozyskiwanie i zatrzymywanie największych talentów, utrzymanie wysokiego poziomu rentowności mimo znacznych zakłóceń rynkowych, rozwijanie działań związanych z bezpieczeństwem i zrównoważonym rozwojem, a także stworzenie platformy dla przyszłego wzrostu. Współpraca ta dowodzi, że Infor kładzie nacisk na branżę motoryzacyjną i dostarczanie klientom godnych zaufania usług chmurowych za pośrednictwem AWS.

IBM ogłosił uruchomienie IBM Cloud for Education, rozwiązania opartego na chmurze dla branży edukacyjnej. IBM Cloud for Education ma na celu zgromadzenie w jednym miejscu usług i zasobów IBM Cloud, z których najczęściej korzysta społeczność akademicka. Ponieważ w czasie pandemii instytucje edukacyjne wdrażały zdalne nauczanie, niezbędne było udostępnienie zasobów laboratoriów komputerowych poza kampusem.

Nowy Styl, lider w kreowaniu ergonomicznych przestrzeni biurowych oraz jeden z największych producentów rozwiązań biurowych na świecie, wybrał oprogramowanie IFS Cloud. Właśnie najnowsze rozwiązanie z oferty IFS będzie wspierało dalszy rozwój i ekspansję międzynarodową firmy. Skala działalności prowadzonej przez Nowy Styl oraz innowacyjne podejście do organizacji produkcji wymagają dostępu do najnowszych technologii i zaawansowanych funkcjonalności.

microsoft logo 2018Cyfryzacja społeczeństwa postępuje, a wraz z nią zmienia się sposób podejścia do pracy i nauki. Niektóre podmioty radzą sobie z wyzwaniami stawianymi przez nową rzeczywistość wyjątkowo dobrze, wykorzystując w swojej codzienności najnowocześniejsze technologie. Bez wątpienia należą do nich wszystkie szkoły, które zostały wyróżnione tytułem „Uczelni w Chmurze Microsoft”. Wykorzystanie cyfrowych narzędzi w nauczaniu i zarządzaniu placówkami nie tylko usprawnia procesy administracyjne czy umożliwia naukę zdalną.

Najnowsza analiza firmy Digital Ocean: Currents przekonuje, że dziś już 35% „tradycyjnych” przedsiębiorstw MŚP z całego świata, w tym także z Europy i Polski, określa się mianem Cloud Native. Czyli organizacji zaawansowanych w wykorzystaniu cloud computingu na w każdym obszarze zarządzania zasobami.

Nowe, globalne badanie IBM dotyczące transformacji chmurowej wykazało istotną zmianę potrzeb biznesowych przedsiębiorstw. Zaledwie 3 procent respondentów potwierdziło, że w 2021 roku korzysta wyłącznie z jednego prywatnego lub publicznego dostawcy usług chmurowych, w porównaniu z 29 procentami w 2019 roku. Chmura hybrydowa stała się dominującą architekturą informatyczną także w Polsce, gdzie obecnie już tylko 5 procent przedsiębiorców korzysta z jednego dostawcy usług chmurowych w porównaniu z 30 procentami w 2019.

Jak informuje ostatnia edycja raportu GUS - Społeczeństwo Informacyjne w Polsce, liczba małych przedsiębiorstw, które korzystają z płatnych usług w chmurze wzrosła względem poprzedniego analizowanego roku o niemal 50%.

Wyniki corocznego badania Global Tech Outlook firmy Red Hat są już dostępne. Podobnie jak w latach ubiegłych, sprawdzamy, co dane mówią na temat obecnego stanu chmury obliczeniowej i strategii chmurowych organizacji, ich głównych priorytetów finansowych oraz czynników, które wpływają na powodzenie transformacji cyfrowej. Pomaga to nie tylko zrozumieć obecne środowisko biznesowe, ale też dowiedzieć się, jak lepiej obsługiwać klientów i zaspokajać ich potrzeby. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z raportu oraz sposób, w jaki zmieniały się one z biegiem czasu.

Dobrze przeprowadzona migracja do chmury otwiera firmom na całym świecie drzwi do niebagatelnego zysku. Na stole jest nawet bilion dolarów, który można podnieść tylko i wyłącznie poprzez zmianę infrastruktury na tę wykorzystującą dodatkową moc obliczeniową. Problemem może być brak wyspecjalizowanych programistów. Potrzeba ich nawet milion.

cogit logoChmura jest jednym z najszybciej rozwijających się i najbardziej perspektywicznych segmentów rynku IT. Nic dziwnego, bo przetwarzamy coraz większą ilość danych, nie tylko tych wewnętrznych, ale też z zewnątrz firmy. Jednak w kwestii adopcji usług chmurowych polskie przedsiębiorstwa mają wciąż wiele do zrobienia.

Ficomirrors, globalny dostawca części samochodowych dla firm motoryzacyjnych z całego świata, wybrał platformę HPE GreenLake edge-to-cloud, żeby zwiększyć efektywność oraz elastyczność procesów produkcyjnych. Ficomirrors Poland jest częścią Ficosa, międzynarodowej korporacji specjalizującej się w B + R, produkcji i sprzedaży zaawansowanych systemów dla motoryzacji i sektora nowoczesnej mobilności.

sap logoCo trzecia firma w Unii Europejskiej i co czwarta w Polsce deklaruje korzystanie z płatnych usług w chmurze – wynika z raportu PMR. Według prognoz w 2021 roku rodzime przedsiębiorstwa wydadzą na rozwiązania z obszaru cloud computing do 2,5 mld zł. Jak cyfrowa transformacja zmienia biznes i świat?

Asseco Poland powołało nową spółkę Asseco Cloud, która wspiera klientów w projektowaniu, wdrażaniu i obsłudze rozwiązań chmurowych. Spółka powstała przez połączenie kilku jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ramach Grupy Asseco. Realizuje wdrożenia oparte o rozwiązania własne i wiodących dostawców chmury i daje pełne wsparcie od projektu po implementację, a także dostarcza wiedzę ekspercką. Strategicznym celem nowego podmiotu jest również podnoszenie bezpieczeństwa dostarczanych rozwiązań IT.

65% przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej z działów IT jako największą przeszkodę w czerpaniu pełnych korzyści z chmury wskazało ryzyka związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzanych informacji oraz zgodności sposobu i zakresu tego przetwarzania z prawem. Te same zagadnienia są również największą barierą dla wdrożenia chmury w organizacjach.

Red Hat poinformował o udostępnieniu platformy Red Hat Ansible Automation Platform 2, która wyznacza nowy standard automatyzacji w chmurze hybrydowej. Nowa wersja znanej już platformy została udoskonalona z myślą o rozwoju technologii obliczeniowych na dużą skalę. Wprowadzono w niej samodzielne funkcje automatyzacji, podczas gdy sam proces automatyzacji został głębiej wbudowany w cykl tworzenia aplikacji.

Ponad połowa badanych przez firmę HashiCorp dostrzega niedobór kompetencji w swoich zespołach IT. To hamuje wdrażanie środowisk wielochmurowych.

High Performance Computing, czyli zdolność systemów IT do wykonywania obliczeń o ogromnej wydajności, kojarzona z tzw. superkomputerami zaczyna przenikać do biznesowego mainstreamu. Według wyliczeń ResearchAndMarkets globalny rynek HPC już do 2025r ma sięgnąć niemal 50 miliardów $.

Firmy Atos i IBM ogłosiły plany dalszego rozszerzenia swojej globalnej współpracy, aby pomóc bankom i firmom ubezpieczeniowym sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami podczas przenoszenia zasobów i aplikacji do Chmury. Aby pomóc firmom w modernizacjach służących zaspokojeniu potrzeb konsumentów, Atos i IBM zamierzają wspierać swoich klientów z sektora usług finansowych poprzez stworzenie nowego Centrum Atos Cloud of Excellence.
 

MICROSOFTmBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. To pierwszy w pełni internetowy bank w Polsce, a dziś wyznacza kierunek rozwoju bankowości w stronę chmury. Wcześniej tworzył już przedsięwzięcia oparte na technologii chmurowej, jak bramka płatnicza Paynow, a teraz diametralnie zmienia sposób pracy wewnątrz organizacji wykorzystując chmurę publiczną. Dzięki usługom obliczeniowym oferowanym przez Microsoft, każdy z 8,3 tys. pracowników mBanku może pracować z dowolnego miejsca wykorzystując nowoczesny i bezpieczny dostęp do danych. Wdrożenie Microsoft 365 odpowiada na potrzeby tak dużej organizacji i spełnia wymogi regulacyjne.

oracle 120K-BIT jest firmą informatyczną specjalizującą się w tworzeniu oprogramowania dla firm z branży ubezpieczeniowej. Założona w roku 1995, firma niemal od początku swej działalności stosuje technologię Oracle jako platformę do budowy swoich rozwiązań.

sap logoNBA, NFL i NHL – trzy z czterech największych lig sportowych w Stanach Zjednoczonych stawiają na rozwiązania SAP. Budowanie pozytywnych doświadczeń kibiców, kontakt z klientem i usprawnienie procesów biznesowych to główne obszary wykorzystywania narzędzi SAP. Ponadto, najlepsza liga koszykówki na świecie zdecydowała się dołączyć do programu RISE with SAP, aby rozwijać swój globalny biznes w chmurze.

Autostrada Wielkopolska zdecydowała się na wdrożenie prywatnej chmury obliczeniowej, która zastąpiła fizyczną infrastrukturę serwerową spółki. Za doradztwo, projekt migracji oraz utrzymanie zasobów klienta w chmurze VMware odpowiada Beyond.pl, dostawca bezpiecznych usług data center i cloud computing.

SAPRegion Google Cloud w Warszawie otrzymał certyfikat dla SAP S/4HANA Cloud, private edition. Od tej pory wszystkie firmy, które wybiorą Google Cloud do uruchomienia systemu SAP S/4HANA Cloud, private edition mogą przechowywać swoje dane i aplikacje w regionie chmury utworzonym przez Google Cloud w stolicy Polski.

oracle 120Niezależnie od sytuacji gospodarczej, redukcja kosztów jest w przedsiębiorstwach od zawsze najwyższym priorytetem. Niedawne badanie Deloitte wykazało, że dwie trzecie firm na całym świecie planuje realizację jakiegoś typu strategii redukcji kosztów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W coraz większym stopniu strategia ta musi być jednak połączona z naciskiem na sprawność łańcucha dostaw, a także politykę środowiskową, społeczną i regulacje prawne.

Sektor finansowy coraz szybciej podąża w stronę cyfryzacji i migrowania swoich zasobów do chmury obliczeniowej. Nie tylko ze względu na optymalizację kosztów IT czy problemy z pozyskaniem specjalistów, ale także powszechny zwrot w stronę cyfrowej bankowości. Jak wynika z najnowszej analizy Juniper Research, już do 2026 roku korzystać z niej będzie ponad połowa światowej populacji.

microsoft logo 2018ZPTS Poliuretany, polska spółka o pozycji europejskiego lidera na rynku produktów i technologii elastomerowych systemów poliuretanowych, przeniosła biznes do chmury Microsoft. Przedsiębiorstwo zmigrowało do Azure całe środowisko IT, rezygnując z fizycznej infrastruktury, a także wdrożyło Microsoft 365 oraz Azure Virtual Desktop, aby umożliwić zdalną współpracę pracownikom biurowym. Kompleksowa transformacja okazała się receptą na modernizację infrastruktury technologicznej bez kosztownej inwestycji we własny sprzęt i oprogramowanie, a także zapewniła zgodność z przepisami i licencjami.

Aż 98% specjalistów od zabezpieczeń IT twierdzi, że działanie w środowisku wielochmurowym stwarza dodatkowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Nowe badanie Dimensional Research zwraca uwagę na niewystarczające kompetencje w tym obszarze.

Rozmawiając o transformacji cyfrowej nie sposób nie wspomnieć o chmurze. Popularność wykorzystania rozwiązań cloudowych rośnie – już blisko 60 proc. dużych, niespełna 40 proc. średnich oraz ponad 20 proc. małych firm w Polsce korzysta z takiej opcji. Statystyki wskazują, że ogólnie na polskim rynku już 24,4 proc. organizacji korzysta z płatnych rozwiązań chmurowych – to wzrost o 7 p.p. w stosunku do 2019 r. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na Cloud?

Back to top