Chmura rozwija sztuczną inteligencję
Sztuczna inteligencja i chmura obliczeniowa stały się jednymi z najważniejszych osiągnięć technologicznych ostatnich dekad. Obie technologie zmieniają sposób, w jaki współczesne społeczeństwa żyją i pracują. Tworzą związek, w którym wyjątkową pozycję mają rozwiązania cloud computing. Dzięki nim możliwy jest gwałtowny rozwój narzędzi AI, z których korzysta już prawie 1,5 miliarda ludzi. A to dopiero początek globalnej ekspansji.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Przewidywany, szybki rozwój systemów AI widać w prawie każdej analizie branżowej. Według amerykańskiej firmy badawczej Market.us, wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji została wyceniona na ponad 129 mld USD w 2022 roku. Do 2032 roku rynek ten ma osiągnąć wartość 2,7 biliona USD.

AI potrzebuje cloud computingu

Choć zjawisko sztucznej inteligencji historycznie pojawiło się wcześniej niż chmura obliczeniowa, to właśnie ta ostatnia zmieniła jakość i znaczenie systemów AI. Eksperci i ekspertki nie mają wątpliwości, cloud computing ma znaczący wpływ na rozwój sztucznej inteligencji na każdym polu jej wykorzystania.

Chmura obliczeniowa staje się podstawą branży IT. Jej zasoby obliczeniowe i rozbudowana infrastruktura są gwarancją stabilności i wydajności najbardziej zaawansowanych środowisk. Korzystają na tym oczywiście systemy sztucznej inteligencji, dla których przechowywanie danych, wstępne przetwarzanie i modelowanie mają zasadnicze znaczenie w rozwoju. Nie można też zapomnieć o strategicznym czynniku, jakim są koszty funkcjonowania. Chmura w wielu przypadkach istotnie je redukuje - mówi Michał Wieczorek, Technical Delivery Manager w Capgemini Polska.


Jak w praktyce chmura wpływa w rozwój AI?


Cloud computing oferuje wiele korzyści dla rozwoju sztucznej inteligencji. Oto kilka zasadniczych i praktycznych sposobów, w jakich chmura wpływa na szybką ekspansję AI.

1. Moc obliczeniowa. Przy zaawansowanych zadaniach, algorytmy sztucznej inteligencji wymagają dużej mocy obliczeniowej. Systemy cloud computingu gwarantują wydajne serwery wyposażone w specjalistyczne rozwiązania, które są optymalizowane pod kątem wysokich obciążeń. Co istotne, chmura dostarcza moc obliczeniową na żądanie, co pozwala na wydajne i efektywne przetwarzanie danych przez systemy sztucznej inteligencji.

2. Przechowywanie danych. Modele AI wymagają coraz większej ilości danych. Chmura zapewnia odpowiednie miejsce do przechowywania tych danych, co umożliwia AI stabilny dostęp do informacji w celu "uczenia się". Oparte na chmurze bazy danych umożliwiają wydajną organizację, wyszukiwanie i przetwarzanie danych, ułatwiając przepływy informacji.

3. Skalowalność. Istotną wartością systemów chmurowych są elastyczne i skalowalne zasoby, które dostosowują się do rosnących potrzeb danego projektu. Po przygotowaniu modelu AI jest on wdrażany i udostępniany użytkownikom. Pomagają w tym systemy chmurowe, które oferują opcje wdrażania i skalowanie aplikacji AI w zależności od zapotrzebowania.

4. Dostępność. Chmura to gwarancja wysokiej dostępności usług. Dla systemów sztucznej inteligencji to podstawowy czynnik istnienia i rozwoju. Dostawcy cloud computingu mają zaawansowane narzędzia monitorujące, które pozwalają na bieżące śledzenie dostępności usług. Mogą dzięki temu szybko reagować na zaistniałe problemy i wdrażać działania naprawcze.

5. Udostępnianie. W przypadku zaawansowanej pracy nad modelami AI jest to bardzo cenna funkcja. Chmura obliczeniowa umożliwia łatwą współpracę i udostępnianie projektów AI. Dzięki temu zespoły programistów mogą pracować nad tymi samymi projektami, udostępniać dane i modele, a także korzystać z usług śledzenia wersji. To oczywiście pomaga w procesie wymiany wiedzy i generalnie w rozwoju AI.

Coraz silniejsze związki

Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych w chmurze to przyszłość biznesu. I choć technologie te mają zasadniczo inne cele i ścieżki rozwoju to silna integracja będzie nieunikniona. Trwały związek sztucznej inteligencji i chmury przyniesie firmom niezbędną konkurencyjność i technologiczne zorganizowanie.

Warto zwrócić uwagę, że gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji zbiegł się w czasie z rozwojem chmury obliczeniowej. Dlatego w najbliższym czasie ujawnią się coraz silniejsze związki sztucznej inteligencji i cloud computingu. Te dwa ważne zjawiska w IT będą się coraz bardziej uzupełniać i wpływać na swój rozwój. Obszary, w których ta "współpraca" osiągnie przełomowe znaczenie to między innymi bezpieczeństwo, finanse, zdrowie, personalizacja i wydajność - tłumaczy Michał Wieczorek.


Chmura ważnym czynnikiem rozwoju biznesu


Według raportu SAP Polska: „Cyfrowa wędrówka w chmury. Menedżerzy o chmurze w Polsce i regionie CEE”, kluczowym czynnikiem napędzającym inwestycje w chmurę w Polsce jest wzrost biznesu – wskazuje na niego 4 na 10 ankietowanych osób menedżerskich (zdecydowanie najwięcej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej). 70% potwierdza plany wdrożenia nowej usługi chmurowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przynamniej w jednym obszarze swojego biznesu cloud computing wykorzystuje 80% badanych. Polski rynek cloud computingu w 2023 roku osiągnie przychody na poziomie 1,37 mld dolarów. Do 2027 roku będzie to prawie 2,5 mld USD - ocenia platforma analityczna Statista. AI będzie miała znaczący udział w tym dynamicznym wzroście wykorzystania rozwiązań chmurowych.

Źródło: Capgemini

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top