Amerykanie chcą się zbroić przed cyberatakami

Pracownicy administracji państwowej i dyrektorzy wyższego szczebla uważają, że Stany Zjednoczone Ameryki powinny więcej inwestować w…

Przemysł i MŚP na celowniku hakerów

Przemysł wytwórczy staje się coraz bardziej atrakcyjnym celem ataków. Hakerzy, chcąc zaburzyć pracę firm z tego sektora, atakują łańcuchy…

Administracja zadba o bezpieczeństwo informacji w erze internetu rzeczy

Wraz z rozwojem internetu rzeczy coraz więcej urządzeń będzie podłączonych do sieci i będzie gromadzić informacje o użytkownikach.

Biznes oszukany. Czym się zajmą cyberprzestępcy w 2019 r.

Przestępczość cyfrowa to ogromna gałąź przemysłu czerpiącego z realnej, ludzkiej krzywdy. Zorganizowane grupy kryminalistów funkcjonują jak…

Co nas czeka w cyberbezpieczeństwie w 2019 roku?


Firma Fortinet przedstawia prognozy dotyczące cyberzagrożeń na rok 2019. Według przewidywań analityków z laboratorium FortiGuard Labs…

Klienci Oracle Cloud z kompleksową ochronę


Firma Oracle przedstawiła nowe technologie chmurowe kompleksowo chroniące dane klienta we wszystkich warstwach chmury. Niezależnie od funkcji…

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
22 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

PARTNERZY RAPORTU ERP 2021

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

W obliczu rozwijających się nieustannie technik i metod działań cyberprzestępców przedsiębiorstwa muszą wdrażać proaktywne podejście do bezpieczeństwa. Zamiast jedynie reagować na naruszenia powinny stosować rozwiązania zapobiegające atakom i minimalizujące ich negatywne skutki. Jednym ze sposobów ochrony przed kradzieżą danych jest stosowanie modelu Zero Trust Network Access.

Chmura zmieniła kontekst, na którym specjaliści ds. bezpieczeństwa opierali analizę powierzchni ataku. Ataki nie odbywają się już w linii prostej na płaszczyźnie sieci, gdzie ruch można prześledzić na przewidywalnej warstwie stosu sieciowego.

Zapewnienie firmie odpowiedniego poziomu ochrony cybernetycznej stało się obecnie o wiele trudniejsze (m.in. z powodu zacierania sią granic między światem rzeczywistym a wirtualnym). Rozwiązanie tego problemu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia komputerów czy drukarek, które często są pierwszymi celami większości ataków hackerskich. Przedsiębiorstwa potrzebują także nowych strategii ds. cyberbezpieczeństwa, aby móc zapobiegać, odpowiednio wcześnie wykrywać i powstrzymywać zagrożenia.

Samochody autonomiczne to temat, który w ostatnim czasie przyciąga uwagę na całym świecie. Jednak nim w pełnym wymiarze zaczniemy korzystać z nowych technologii, eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa - wskazując na zagrożenia związane z potencjalnym wykorzystaniem samochodów autonomicznych do celów przestępczych - sugerują zwiększenie troski o ich cyfrowe bezpieczeństwo. U progu ery autonomicznych pojazdów firmy z branży motoryzacyjnej powinny podjąć działania minimalizujące ryzyko ataków hakerów – informuje Aleksander Kostuch, ekspert bezpieczeństwa Stormshield, europejskiego wytwórcy rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT. Jak wskazuje stosowane obecnie rozwiązania nie są wystarczające.

Najnowszy raport przygotowany przez Snowflake, firmę oferującą Chmurą Danych, ukazuje, że największe światowe firmy finansowe coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe w celu wzmocnienia cyberbezpieczeństwa (50,5%), wykrywania oszustw (38,6%) i zarządzania roszczeniami (33,8%). Niedawne głośne cyberataki i przestępstwa finansowe, w połączeniu ze zwiększoną aktywnością mediów i kontrolą regulacyjną, skłoniły zespoły technologiczne do dokonania niezbędnych inwestycji w chmurę, aby lepiej chronić dane i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa oraz zarządzania.
 

Rozwój i szerszy dostęp do AI to nowe, kreatywne możliwości nie tylko dla biznesu i zwykłych użytkowników. Sztuczna inteligencja okazuje się niestety także doskonałym narzędziem do planowania działań cyberprzestępczych oraz eskalacji konfliktów politycznych i zbrojnych. Fałszowanie przekazów audio i video dla celów propagandowych, duże kampanie phishingowe, wielowątkowe cyberataki – to tylko niektóre z możliwych scenariuszy. Czy odpowiedzią na nie będą systemy bezpieczeństwa, zbudowane również w oparciu o AI? Jak wygląda teraźniejszość i jak wyglądać może przyszłość konfliktów zasilanych sztuczną inteligencją?
 

Czy sztuczna inteligencja zmieni nasz świat? Tak. Czy na lepsze? Tylko po warunkiem odpowiednich regulacji, zapewniających etyczny i odpowiedzialny sposób jej wykorzystania – uważają eksperci Check Point Software. Już dziś AI wykorzystywane jest zarówno przez firmy specjalizujące się w bezpieczeństwie sieciowym, jak i przez cyberprzestępców opracowujących nowe, wyrafinowane sposoby ataków.

Od momentu szerokiego udostępniania użytkownikom ChatGPT zyskuje kolejne praktyczne zastosowania. Wiemy już, że raczej nie odbierze pracy większości z nas, a być może nawet pozwoli nam ją zdobyć… Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania tego narzędzia jest pisanie CV i listów motywacyjnych. Jak korzystają z AI działy HR? Jakie ryzyka z zakresu cyberbezpieczeństwa łączą się z wejściem sztucznej inteligencji do świata rekrutacji?

W Unii Europejskiej 22 proc. firm zarejestrowało zdarzenia związane z bezpieczeństwem informatycznym – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Skutkowały one m.in. brakiem dostępu do usług przedsiębiorstwa, ujawnieniem poufnych informacji, a nawet uszkodzeniem lub zniszczeniem danych. Najczęściej takie problemy raportowały firmy z Finlandii, Holandii i Polski. Jak wskazują eksperci HRS-IT, jedną z przyczyn jest niedobór specjalistów IT, w tym od cyberbezpieczeństwa, na europejskich rynkach pracy. Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tylko w Polsce brakuje nawet 147 tys. informatyków.

OpenAI wydało niedawno nową wersję oprogramowania do uczenia maszynowego GPT-4, mającą zupełnie nowe funkcjonalności, jednak okazuje się, że aplikacja – wbrew zapewnieniom – wciąż może wspierać działania cyberprzestępców. Eksperci firmy Check Point Software jako pierwsi udowodnili, że blokady bezpieczeństwa ChatGPT-4 mogą być omijane w celu wykorzystywania narzędzia do tworzenia ataków phishingowych.

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa istotną rolę w branży cyberbezpieczeństwa. Niestety, wykorzystują ją nie tylko twórcy oprogramowania bezpieczeństwa IT, ale również hakerzy..

Niedawno media obiegła informacja na temat Ion’a czyli wirtualnego doradcy rumuńskiego rządu. Czy faktycznie sztuczna inteligencja może sprawdzić się w roli konsultanta? W jakich sferach AI poradzi sobie w zarządzie spółki lepiej niż człowiek? Jakie wiążą się z tym ryzyka?

Rozszerzanie się powierzchni ataku sprawia, że w obszarze bezpieczeń-stwa dla krytycznej infrastruktury krajowej (CNI) wciąż przybywa złożonych wyzwań. Eksperci Vectra AI dzielą się swoimi doświadczeniami, przybliża-jąc problemy oraz opisując niezbędne kroki, które zespoły ds. bezpieczeń-stwa powinny podjąć w celu zwiększenia skuteczności.

W 2022 roku 58% firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, natomiast 33% firm zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków, z kolei 20% organizacji odnotowało wzmożoną aktywność cyberprzestępców w związku trwającą wojną w Ukrainie. Największym zagrożeniem dla firm są wyłudzenia danych uwierzytelniających, a blisko jedna trzecia respondentów wskazała, że padła w przeszłości ofiarą ataku ransomware.
 

Czy zespoły ds. bezpieczeństwa w branży retail są w gorszej sytua-cji niż w innych branżach? Wydaje się, że jest wiele do zrobienia. 77% Polaków robi zakupy online. W USA ten procent wynosi już 80%. Codziennie, na całym świecie, miliony ludzi niemal automa-tycznie wprowadza do sieci dane, na które hakerzy tylko czekają. Ich bezpieczeństwo w sieci w dużej mierze zależy od bezpieczeń-stwa chmury hybrydowej i to na niej skupiają się obecnie zespoły ds. cyberbezpieczeństwa.

Wielowymiarowa integracja sieci OT z sieciami IT niesie za sobą wiele korzyści. Usprawnienie procesów produkcyjnych i usługowych czy dokładniejsza analiza danych – to jedne z fundamentów rozwoju firm. Jednocześnie otwartość na komunikację ze światem zewnętrznym zwiększa podatność na cyberataki, także te skierowane na infrastrukturę przemysłową.

Postępująca cyfryzacja, wkraczanie na ścieżkę czwartej rewolucji przemysłowej i optymalizacja działań – otoczenie biznesowe przedsiębiorstw nieustannie się zmienia, a wraz z nim rynek nowych technologii. Jakie trendy technologiczne zdominują nadchodzące miesiące i w jaki sposób wpłyną one na całą branżę IT?

16 stycznia rozpoczął się nowy rozdział w historii europejskiej polityki bezpieczeństwa. W życie weszła dyrektywa NIS 2, przebudowująca ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej i cyfrowej. Fabryki, elektrownie, wodociągi, a także banki czy szpitale czekają spore zmiany.

Lata pandemii pokazały nam w bezprecedensowy sposób, jak szybko możemy rozwijać nowe technologie i dzięki nim radzić sobie w zmiennej codzienności. Narzędzia internetowe, które umożliwiły zdalną pracę i rozrywkę stały się również furtką dla cyberprzestępców. Podobnie może się stać z dynamicznie rozwijającą się technologią AI. Gdzie hakerzy będą szukać przestrzeni dla swoich szkodliwych działań w 2023 roku?

Najważniejsi gracze mają czas do 2024 roku, aby dostosować się do nowej unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), która stanowi, że konsumenci powinni mieć możliwość instalowania aplikacji z dowolnego miejsca. Nowe prawo stawia w trudnej sytuacji Apple, a zwłaszcza kontrolę producenta nad swoim ekosystem iOS.

Inteligentne produkty i usługi muszą znaleźć równowagę między rozwojem a ochroną prywatności użytkowników. Bezpieczeństwo danych jest coraz ważniejsze w obliczu rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji. Dzięki obecnym możliwościom, nawet dane anonimowe mogą być poddawane analizie w celu identyfikacji osób i uzyskania informacji o ich prywatności, jak to zostało ujawnione przez Netflix w 2006 roku. Jakie są nowoczesne rozwiązania tego problemu?

Tylko co drugi pracownik zna plany postępowania w przypadku incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem w swoim przedsiębiorstwie. Badania G DATA CyberDefense wykazały, że duże firmy są lepiej przygotowane na sytuacje awaryjne systemów informatycznych niż małe.

Vectra AI opublikowała swoje prognozy, wskazując trendy, które będą kształtować cyberbezpieczeństwo w 2023 roku. Zdaniem ekspertów, organizacje będą musiały stawić czoła większej liczbie nieznanych zagrożeń cybernetycznych wymierzonych w systemy lokalne, infrastrukturę chmurową i aplikacje SaaS. Z kolei pogłębiający się niedobór kadrowy, przełoży się na przeciążenie i wypalenie analityków. Wszystko razem tworzy sytuację, w której organizacje są bardziej podatne na włamania.

Pod koniec 2022 roku eksperci Check Point Research potwierdzili, że sztuczna inteligencja ChatGPT jest w stanie wesprzeć cyberprzestepców w planowaniu i realizowaniu kampanii hakerskich. W 2023 roku oficjalnie potwierdzili pierwsze przypadki wykorzystania ChatGPT do tworzenia złośliwych narzędzi. Na darknetowych forach hakerskich cyberprzestępcy dzielą się już informacjami w jaki sposób wykorzystują powszechnie dostępne AI do realizacji swoich celów.

W ciągu najbliższych pięciu lat cyberprzestępcy prawdopodobnie opracują mechanizmy sztucznej inteligencji zdolne do wyszukiwania luk w zabezpieczeniach i przeprowadzania ataków – wynika z raportu opracowanego przez WithSecure (dawniej F-Secure Business), Fińską Agencję Transportu i Komunikacji (Traficom) i Fińską Narodową Agencję Zaopatrzenia Kryzysowego (NESA). Obecnie cyberataki wykorzystujące SI są rzadkie, jednak konieczne jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji już teraz.

W 2023 roku zagrożenia informatyczne będą się nasilać – profesjonalizacja cyberprzestępczości nie słabnie. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują legalne aplikacje do hakerskich ataków lub oszukują użytkowników za pomocą cyfrowych sztuczek. Brak wykwalifikowanych informatyków dodatkowo pogarsza sytuację.

W ubiegłym roku znów doszło do wielu cyberataków. Mogliśmy zauważyć, że kraje coraz częściej stosują cyberataki aby osiągać korzyści geopolityczne. Nie spadła również liczba ataków ransomware, które coraz częściej polegają na podwójnym, a nawet potrójnym wymuszeniu. A czego możemy spodziewać się w przyszłym roku? G DATA CyberDefense przedstawia prognozy na rok 2023.

Odpowiedni model przechowywania i przetwarzania danych jest fundamentem ciągłości wielu biznesów. Zagrożeniem są nie tylko awarie i błędy użytkowników, lecz także nasilające się cyberataki. W trakcie pandemii COVID-19 wzrosła popularność rozwiązań chmurowych i świadomość korzyści, jakie niesie za sobą ta technologia. Część firm wciąż widzi szereg barier w migracji do chmury publicznej i wybiera tzw. rozwiązania on-premise, czyli przechowywanie danych na serwerach lokalnych. Hybrydowe rozwiązania – łączące obie te technologie – będą jednak zyskiwać na popularności.

Podatność firm na cyberataki znacząco wzrosła w czasie pandemii, co wiązane było z wprowadzeniem na dużą skalę pracy zdalnej. Kolejne miesiące, mimo stopniowego powracania pracowników do biur, przyniosły dalsze wzrosty cyberincydentów, których efektem może być wyciek bądź utrata wrażliwych, firmowych danych. Koszty takich incydentów są dla przedsiębiorstw coraz wyższe – w tym roku wzrosły globalnie do 4,35 mln dol. Wśród przedsiębiorstw – również w Polsce – rośnie także świadomość dotycząca konieczności posiadania odpowiednio zaprojektowanego systemu ochrony danych i bezpieczeństwa infrastruktury IT.

Nawet 77% polskich firm odnotowało w 2021 r. atak typu ransomware. Rok do roku ich odsetek wzrósł blisko pięciokrotnie, przez co złośliwe oprogramowanie jest dziś uznawane za największe cyberzagrożenie dla biznesu. Jak wynika z badania opracowanego przez CogniClick na zlecenie Iron Mountain obawia się go aż 91% organizacji. Aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo firmowych zasobów i utrzymać ciągłość funkcjonowania w wyniku poważnego naruszenia danych, ponad połowa przedsiębiorstw planuje w nadchodzącym roku zwiększyć nakłady inwestycyjne w obszarze IT.

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw rozpędza się, a wraz z nią rośnie znaczenie kontekstów prawnych, towarzyszących takim projektom. Unia Europejska intensywnie pracuje nad aktami, które już wkrótce zmienią oblicze rynku. – Czekają nas wyzwania i przecieranie nowych ścieżek. Przewagę zyskają ci, którzy przygotują się do planowanych zmian w świadomy sposób – podkreślają eksperci.

"Przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona" – stwierdził William Gibson, słynny autor science-fiction. Dookoła nas powstają niesamowite innowacje, ale nie zawsze są one konsekwentnie wdrażane. Przedsiębiorstwa aspirują do bycia nowatorskimi, ale wiele z nich ma problemy ze sprawnym przekształceniem wielkich idei w namacalne produkty i usługi.

W tradycyjnym spojrzeniu bezpieczeństwo stanowi blokadę dla innowacyjności. Zespoły DevOps chcą mieć możliwość uwolnienia swojego potencjału i kreatywności oraz wdrażania technologii chmurowych, takich jak Docker, Kubernetes, PaaS i architektur bezserwerowych.

Metawersum od jakiegoś czasu jest słowem wytrychem dla całej branży technologicznej, zataczając coraz szersze kręgi potencjalnych możliwości wykorzystania. To zjawisko funkcjonujące na styku świata cyfrowego i fizycznego. Trójwymiarowa przestrzeń wirtualna, w której użytkownicy mogą gromadzić się jako grupa awatarów, wchodząc ze sobą w interakcje w otoczeniu, które replikuje świat fizyczny z wybranymi modyfikacjami świata zdigitalizowanego.

Blokada systemu zarządzania infrastrukturą dostarczającą wodę może trwać długo, ale pozbawiony jej człowiek może przeżyć jedynie kilka dni. Ten podstawowy fakt uświadamia presję, pod jaką znajdują się firmy z sektora wodnego, wobec rosnących cyberzagrożeń.

Podwyżki cen energii elektrycznej i ograniczenia w jej dostawach to poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Firmy i organizacje, które posiadają swoje serwery w biurowcach, czekają nie tylko wyższe rachunki, ale i ryzyko unieruchomienia. Ratunkiem jest chmura i usługa DRaaS. Dowiedz się, w jaki sposób dostawcy chmury chronią firmy przed rosnącymi kosztami utrzymania własnej infrastruktury IT i przestojami.

Inwazja Rosji na Ukrainę i tocząca się już wiele miesięcy wcześniej cyberwojna istotnie uświadomiła polskim przedsiębiorstwom – szczególnie operatorom usług kluczowych potrzebę inwestycji w cyberbezpieczeństwo i dostosowania bieżących systemów zabezpieczeń do nowych, zaawansowanych zagrożeń.

Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak chmura obliczeniowa, automatyzacja działania maszyn i środowisko internetu rzeczy (IoT) niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści dla sektora przemysłowego. Może być to usprawnienie procesów czy skrócenie czasu przestoju działalności zakładu w razie wystąpienia awarii.

W minionym roku aż 69% polskich firm odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa swojej sieci[1]. Ponadto skala cyber-zagrożeń rośnie rok do roku, a wiele z nich jest wywołanych niedostatecznie mocnymi hasłami. Dowiedz się, dlaczego warto przekonać użytkowników firmowej sieci do wydłużenia swoich haseł, co wzmocni ochronę firmowych zasobów przed cyber-przestępcami.

Nie wszystkie rozwiązania, które oferowane są jako sztuczna inteli-gencja rzeczywiście są na niej oparte. Moda na AI przyczyniła się do wielu nadużyć, a w połączeniu z wciąż niewystarczającą wiedzą o tym, czym właściwie jest AI, sprawiła, że wiele osób ma problem z wyborem najlepszego dla siebie narzędzia zapewniającego bezpie-czeństwo. Christian Putz z Vectra AI podpowiada, na co zwracać uwagę, aby wybrać mądrze.

Back to top