microsoft logo 2018Kiedy rok temu Microsoft zaprezentował Azure Synapse Analytics, firma obiecała, że dane i możliwości analityczne będą dostępne dla ludzi – w dowolnym miejscu w organizacji – jednocześnie odciążając wykwalifikowanych pracowników technicznych, aby mogli skupić się na zadaniach o wyższej wartości, niż zarządzanie infrastrukturą danych.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Zaczęliśmy od hipotezy, że dla wielu organizacji korzystanie z własnych danych i wdrażanie AI jest zbyt trudne, a na świecie nie ma wystarczającej liczby inżynierów oprogramowania, aby zrealizować wszystkie zadania analityczne, które trzeba będzie wykonać” – powiedział John Macintyre, dyrektor ds. produktu, Azure Synapse i Platform Analitycznych w Microsoft. “Wiedzieliśmy, że możemy to znacznie uprościć.


Dzięki Azure Synapse, Microsoft oferuje nieograniczoną moc obliczeniową hurtowni danych i platform analitycznych, łącząc i upraszczając wiele źródeł informacji, dzięki czemu każda organizacja może uzyskać więcej korzyści z własnych danych.

W grudniu Microsoft ogłosił, że najnowsza wersja Azure Synapse jest już ogólnie dostępna. Firma zaprezentowała również nowe rozwiązanie do zarządzania danymi – Azure Purview.

Microsoft poinformował, że podczas roku, który upłynął od ogłoszenia Azure Synapse, liczba klientów Azure pracujących w skali petabajtowej, która jest równowarta 500 miliardów stron standardowego tekstu drukowanego, wzrosła pięciokrotnie.

Dotyczy to również globalnej firmy dostawczej FedEx. Współpracuje ona z Microsoft w celu zbudowania FedEx Surround, nowej platformy wykorzystującej produkty ekosystemu Azure, w tym Azure Synapse, która pomaga klientom zdigitalizować ich łańcuchy dostaw i wykorzystać dane do zarządzania i śledzenia zapasów w czasie rzeczywistym.

FedEx wielokrotnie skanuje każdą z 16 milionów paczek, które codziennie dostarcza, zanim dotrą one do miejsca przeznaczenia. Generuje to ogromne ilości użytecznych danych logistycznych. Są one łączone z informacjami o ruchu drogowym i pogodzie, a następnie przechowywane w Azure Data Lake, skalowalnym magazynie danych i usłudze analitycznej. Korzystając z Azure Synapse i FedEx Surround, firma wyciąga wnioski, które mogą umożliwić szybsze i bardziej wydajne dostawy.

Zdolność do reagowania na sygnały cyfrowe i dostosowywania łańcucha dostaw z korzyścią dla naszych klientów i ich klientów jest dla nas kluczowym czynnikiem różnicującym. Jest to wartość następnej generacji, którą chcemy im oferować. Nie można tego zrobić bez wykorzystania mocy danych” – powiedział Sriram Krishnasamy, starszy wiceprezes ds. programów strategicznych w FedEx Services.


W najbliższych miesiącach firma planuje wdrożyć FedEx Surround, aby wesprzeć dystrybucję szczepionek COVID-19. Będzie to wymagało starannego przygotowania, aby utrzymać je w niezbędnym zakresie temperatur, a jednocześnie szybko przetransferować przez sieć firmy.

Wiedza, jaką uzyskujemy dzięki ciągłej analizie, pomaga nam zoptymalizować naszą sieć. W związku z tym, że firma FedEx przewozi przesyłki o ogromnym znaczeniu i dużej wartości na całym świecie, często możemy przewidzieć, czy dostawa będzie utrudniona przez pogodę lub ruch uliczny, a także zaradzić tym zakłóceniom, kierując dostawę z innego miejsca” – powiedział Krishnasamy.


Wykorzystanie danych w celu lepszej obsługi pacjentów

Umiejętność przewidywania i planowania zmian – zarówno natychmiastowych, jak i długoterminowych – może mieć znaczenie w niemal każdym biznesie. Dla Wolters Kluwer, globalnego dostawcy profesjonalnych informacji, oprogramowania i usług, dane odgrywają integralną rolę w jego strategicznych działaniach, szczególnie w dziale ochrony zdrowia.

Jednym z przykładów jest platforma Wolters Kluwer, która pomaga dostawcom usług medycznych spersonalizować podejście do monitorowania pacjenta po jego wyjściu ze szpitala, w oparciu o jego preferencje. Systemy nadzoru klinicznego firmy monitorują pacjentów w czasie rzeczywistym, po to aby móc skutecznie ostrzegać przed zbliżającymi się stanami krytycznymi przy użyciu modeli predykcyjnych.

Kolejnym kluczowym obszarem zainteresowania Wolters Kluwer jest standaryzacja danych.

Nasi klienci starają się znormalizować i zrozumieć ogromne ilości danych. Dzięki naszym rozwiązaniom Health Language mamy możliwość czyszczenia i standaryzacji danych oraz terminologii medycznej, co pozwala je analizować” – powiedział Jean-Claude Saghbini, dyrektor ds. technologii w Wolters Kluwer, Health.


Przed wdrożeniem Azure Synapse, Wolters Kluwer konsolidował dużą część swoich danych medycznych z wielu lokalizacji w Azure Data Lake, eliminując “silosy danych”, które utrudniały dostęp i pracę z wieloma źródłami danych. Usługa Azure Synapses zapewniła operacje uczenia maszynowego, niezbędne do stworzenia jeziora danych i przetwarzania potokowego, które wspierają analitykę i zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.

Dzięki temu wiele z naszych kluczowych zasobów danych znalazło się w jednym miejscu, tak aby ludzie mogli z nich korzystać, a wykorzystanie Azure Synapse do ich przetwarzania jest jednym z głównych motorów napędzających tę strategię” – powiedział Saghbini.


Innym przykładem wartości zoptymalizowanego zarządzania danymi jest fakt, że Wolters Kluwer potrafił dostosować swoje zasoby do 2 milionów lekarzy, którzy codziennie korzystają z platformy wsparcia decyzji klinicznych UpToDate. Anonimowe dane z wyszukiwarki firmy zostały nawet wykorzystane przez naukowców do próby zidentyfikowania wczesnych sygnałów o lokalnych lub globalnych trendach w opiece zdrowotnej. Na przykład, jedno z badań wykazało, że wzrost liczby wyszukiwań związanych z COVID-19 w UpToDate może świadczyć o potencjalnym wzroście liczby zgonów związanych z koronawirusem w ciągu najbliższego miesiąca.

Własne rozwiązanie z zakresu katalogowania danych

W czasie, gdy klienci zapoznawali się z Azure Synapse w ciągu ostatniego roku, inżynierowie firmy Microsoft opracowali nową usługę zarządzania danymi, w celu zautomatyzowania odkrywania i katalogowania wszystkich danych, bez względu na to czy się znajdują w środowisku lokalnym, multicloud, czy w usłudze SaaS. Azure Purview umożliwi klientom dokładne zrozumienie posiadanych danych, zarządzanie ich zgodnością z regulacjami prawnymi, a także szybsze uzyskanie cennych informacji.

Wszystko zaczęło się od wieloletniego wysiłku Microsoft, aby na ścieżce własnego cyfrowego rozwoju zapewnić zgodność z przepisami o ochronie prywatności. Mike Flasko, dyrektor ds. produktów Azure Purview, stoi na czele zespołu, który współpracuje z głównymi specjalistami ds. danych, prywatności i bezpieczeństwa, w celu zaprojektowania produktów analitycznych.

Podobnie jak w wielu innych firmach, inżynierowie i analitycy danych Microsoft oraz analitycy biznesowi muszą przetwarzać i rozumieć te duże, skomplikowane strumienie informacji.

Modernizując się i pracując nad własnymi potrzebami, dowiedzieliśmy się wiele o tym, co jest potrzebne, aby cyfrowo przekształcić Microsoft i zarządzać prywatnością danych” – powiedział Flasko. “Coraz więcej klientów mówiło nam, że muszą zrozumieć, gdzie znajdują się wszystkie ich dane, jak się poruszają i jak mogą uzyskać do nich dostęp. Ich wyzwania były podobne do tych, których doświadczaliśmy wewnątrz Microsoftu.


Tak jak Azure Synapse reprezentowało ewolucję tradycyjnej hurtowni danych, tak Azure Purview jest następną generacją katalogu danych. Usługa bazuje na istniejących możliwościach wyszukiwania danych, dodając ulepszenia pomagające klientom w przestrzeganiu przepisów dotyczących obsługi danych i kontroli bezpieczeństwa.

Azure Purview został zaprojektowany, aby pomóc klientom w maksymalnym wykorzystaniu ich danych zgodnie z przepisami” – mówi Flasko. “Zapewnia kompleksowe zrozumienie danych, ich przepływu i tego, komu zostały udostępnione, co jest kluczowe dla ich efektywnego wykorzystania i zarządzania.


Usługa składa się z trzech głównych komponentów:
  • Odkrywanie danych, ich klasyfikacja i mapowanie: Azure Purview automatycznie znajdzie wszystkie dane organizacji niezależnie od tego, czy znajdują się w środowisku lokalnym, czy w chmurze. Oceni ich charakterystykę i wrażliwość. Od lutego usługa będzie również dostępna dla danych zarządzanych przez innych dostawców usług przechowywania danych.
  • Katalog danych: Azure Purview umożliwia wszystkim użytkownikom znajdywanie bezpiecznych danych, przy wykorzystaniu prostej wyszukiwarki. Wizualne wykresy pozwalają użytkownikom szybko sprawdzić, czy interesujące ich dane pochodzą z zaufanego źródła.
  • Zarządzanie danymi: Azure Purview zapewnia widok z lotu ptaka na krajobraz danych firmy, umożliwiając pracownikom efektywne zarządzanie ich wykorzystaniem. Pozwala to na uzyskanie kluczowych informacji, takich jak rozmieszczenie danych w różnych środowiskach, sposób ich przemieszczania oraz miejsce przechowywania danych wrażliwych.

Microsoft jest przekonany, że te ulepszenia pomogą przełamać wewnętrzne bariery, które utrudniały i spowalniały zarządzanie danymi.

Chcieliśmy, aby interakcja między naszymi aplikacjami i aplikacjami naszych klientów była jak najprostsza. Zrobiliśmy to, integrując i automatyzując systemy danych oraz ucząc je, jak się komunikować z Azure Purview. Dzięki temu inżynierowie danych mogą być po prostu inżynierami danych, a analitycy danych – analitykami danych – powiedział Flasko.


Źródło: www.microsoft.com/pl-pl/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top