MICROSOFTWarszawska uczelnia z ponad 100-letnią tradycją ruszyła z kształceniem w nowych dziedzinach. Wprowadzenie do aplikacji i rozwiązań opartych o Sztuczną Inteligencję i Microsoft Azure oraz Aplikacje i rozwiązania oparte o Sztuczną Inteligencję na Microsoft Azure to nowe przedmioty na studiach pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Zajęcia są efektem programu Future Ready realizowanego przez uczelnie wspólnie z Microsoft oraz partnerami EY, Lingaro, Semantive, PKO PB oraz 3Soft.

 REKLAMA 
 sole mis 
 
W badaniu „AI & Skills”, w którym wzięło udział aż 12 tys. pracowników i menedżerów z całego świata, jasno rysuje się wniosek, że firmy dostrzegają największe korzyści biznesowe z zastosowania sztucznej inteligencji (AI), gdy łączą wdrażanie technologii AI z rozwojem umiejętności swoich pracowników, tych technicznych i miękkich. Z raportu wynika także, że aż 44 proc. osób, dopiero odkrywa możliwości technologii sztucznej inteligencji w codzienności zawodowej[i]. Nowe kierunki na Politechnice Warszawskiej mają być pierwszym krokiem do tego, by już na etapie kształcenia przekazywać przyszłym ekspertom, w jaki sposób wykorzystywać możliwości technologii, która coraz śmielej wkracza niemal w każdą przestrzeń życia.

Nowe przedmioty w naszej uczelni są kierowane do studentów Informatyki Stosowanej. Mimo, że z technologią jesteśmy za pan brat, to mamy świadomość, że wkraczamy w nowy etap. Od początku przyświeca nam jednak jeden cel – przygotować naszych studentów do tego, by w zawodowym życiu mogli odkrywać i zdobywać cele, na których im zależy. By mogli piąć się po szczeblach kariery w przekonaniu, że dostali edukację na miarę czasów, a to czego nauczyli się na studiach mogą teraz zastosować w pracy - mówi Włodzimierz Dąbrowski, Prodziekan ds. Studiów na Wydziale Elektrycznym w Politechnice Warszawskiej.


/ Program Future Ready, w ramach którego realizowane będą nowe przedmioty na warszawskiej uczelni ma za zadanie dotrzeć do wszystkich tych, którzy pracują lub chcą pracować w zawodach cyfrowych bazujących na współczesnych technologiach. Misją Microsoft jest przeszkolenie aż 150 tys. osób oraz zapewnienie wsparcia i dostarczenia rozwiązań, które pozwolą stworzyć Polską Dolinę Cyfrową.

Nowe przedmioty na studiach w Politechnice Warszawskiej będą okazją do przekazania wiedzy oraz zbudowania od podstaw kompetencji związanych z Microsoft Azure i AI. Będziemy chcieli odpowiadać na pytania i pokazywać, w jaki sposób takie technologie jak chmura czy sztuczna inteligencja znajdują realne odzwierciedlenie w świecie, do czego i w jaki sposób mogą być wykorzystywane oraz co zrobić, by czerpać z nich jak najwięcej możliwości, które będzie można wykorzystać w zawodowej karierze - mówi Diana Oleksiuk, Azure Solution PMM w Microsoft Polska.


Od ponad pół roku każdy człowiek, w każdym zakątku świata żyje, pracuje i uczy się w zupełnie innym świecie. Skok w rozwoju cyfrowym, który wcześniej – przez ekspertów – szacowany był na zrealizowanie się w około 2 lata, nagle dokonał się w 2 miesiące.

Przez lata panowało w studentach, ale też w ogóle – społecznie przekonanie, że prawdziwego doświadczenia nabiera się dopiero w pracy. Chciałabym to odwrócić. Jestem doktorantką na Politechnice Warszawskiej. Skończyłam tu studia inżynierskie i magisterskie i wiem, że najważniejsze są chęci oraz konsekwencja w dążeniu do celu już od pierwszych dni na studiach. Im wcześniej będziemy mogli nauczyć się takich rozwiązań jakimi są nowe technologie, tym później łatwiej będzie nam zaadoptować je w zawodowym życiu. Nie chodzi przecież o to, by być zawsze przygotowanym na wyzwania i zaskoczenia, które niesie ze sobą świat. Chodzi o to, by umieć je przewidywać i odpowiadać na nie, kiedy już się pojawią - mówi Estera Kot, doktorantka na Wydziale Elektrycznym w Politechnice Warszawskiej.


Zdalne i hybrydowe modele pracy czy edukacji na stałe wpisały się przestrzeń funkcjonowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Umożliwiają to platformy i usługi cyfrowe, które ciągle są rozwijane, ulepszane i dostosowywane do potrzeb użytkowników.

Według szacunków Komisji Europejskiej, na rynku pracy brakuje obecnie 600 tys. programistów. W Polsce to ok. 50 tys. osób. Tu specjalistów w tej branży jest jedynie 3 proc. Nowe przedmioty w ramach zajęć z Informatyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej ruszają już od 1 października. Na najbardziej zaangażowanych studentów czeka także program stażowy, który ma za zadanie dodatkowo rozwinąć i poszerzyć wiedzę z zakresu technologii chmury i sztucznej inteligencji.

Źródło: www.microsoft.com/pl-pl/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top