loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
IFS: POLECAMY
POLECAMY
18 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 46 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

Bo do tanga trzeba dwojga: CRM i ERP. Z tej integracji płyną same korzyści

DSR

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści. Na połączeniu oprogramowania najbardziej skorzystają producenci z sektora spożywczego. Braną ta charakteryzuje się niewielkimi marżami, więc zwiększanie udziału w rynku przez obniżanie cen nie wchodzi w grę. W takiej sytuacją firmy muszą włożyć sporo energii w utrzymanie intratnych relacji biznesowych, a fuzja systemów ERP i CRM może okazać się dla nich zbawienna.

CZYTAJ WIĘCEJ
Presja ze strony regulacji prawnych, wysokie oczekiwanie klientów oraz postępująca cyfryzacja mają ogromny wpływ na działanie współczesnych organizacji. Od firm oferujących usługi finansowe po sklepy detaliczne, aplikacje są kluczowym elementem transformacji biznesowej. Mimo to, wiele przedsiębiorstw wciąż naraża swoją działalność na ryzyko. Według danych raportu F5 o Stanie Dostarczania Aplikacji (SOAD) z 2018 roku, 36% organizacji planuje zabezpieczyć mniej niż jedną czwartą swoich aplikacji.
 REKLAMA 
 SNT 
 
Bezpieczeństwo aplikacji ma bezpośredni wpływ na reputację organizacji. Wraz z wejściem RODO użytkownicy zdobyli nowe prawa dotyczące swoich danych, a na firmy spadła większa odpowiedzialność za zapewnienie ich ochrony. Instytucje muszą teraz jeszcze skuteczniej zarządzać ryzykiem dotyczącym wrażliwych danych.

Od firm oczekuje się dostarczania usług aplikacji zapewniających szybkość działania, elastyczność oraz bezpieczeństwo. Organizacje powinny podjąć następujące kroki, aby zapewnić lepszą ochronę swoich aplikacji:

1. Wprowadź nowoczesne techniki uwierzytelniania

Aplikacje odpowiedzialne za usługi biznesowe coraz częściej wykorzystują rozwiązania chmurowe i stają się częścią złożonych ekosystemów. Tym bardziej, firmy powinny wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady uwierzytelniania użytkowników przy projektowaniu, rozwoju i wdrażaniu oprogramowania.

Podczas gdy hasła i tokeny były kiedyś podstawą identyfikacji i zarządzania dostępem, obecnie wieloczynnikowa weryfikacja, wystandaryzowane rozwiązania, biometryka i uwierzytelnianie za pomocą smartfonów stanowią preferowane alternatywy.

Szacuje się, że botnety takie jak Mirai czy Reaper będą rosły w siłę. Zgodnie z ostatnimi informacjami udostępnionymi przez Symantec, zarządzający botnetami walczą między sobą o przejęcie tych samym grup urządzeń – identyfikując i usuwając złośliwe oprogramowanie pochodzące od konkurentów. Aby chronić się przed rosnącymi zagrożeniami, firmy nie powinny polegać jedynie na loginach i hasłach, lecz wprowadzić zaawansowane, zintegrowane rozwiązania bezpieczeństwa.

2. Zautomatyzuj tam, gdzie to koniecznie

Dzięki technologiom NSA, które wyciekły do publicznej domeny, hakerzy mają dostęp do wysoce zaawansowanych narzędzi. Mimo to, według raportu Verizon 2017 Data Breach Investigations Report, 88% naruszeń bezpieczeństwa wpisuje się w dziewięć schematów działania zidentyfikowanych już w 2014 roku. Oznacza to, że podczas gdy cyberprzestępcy wykorzystują nowe taktyki, ich strategie pozostają niezmienione. Tym samym, zrozumienie w jaki sposób przeprowadzane są ataki skierowane przeciwko aplikacjom, pomaga wprowadzić skuteczną ochronę.

Zewnętrzne aplikacje są typowo celem ataków na API, typu credential stuffing czy DDoS, natomiast programy wewnętrzne są na celowniku złośliwego oprogramowania ransomware, malware oraz ataków na adresy IP. Niezależnie od miejsca utrzymywania oprogramowania, firmy muszą zapewnić ochronę aplikacji, systemów operacyjnych i przeglądarek przed najnowszymi zagrożeniami.

Przemyślane inwestycje powinny minimalizować konieczność manualnej interwencji i konfiguracji. Rozwiązania, które potrafią automatycznie dostosowywać się do zmieniających się warunków, pomogą ograniczyć wymagane nakłady na zarządzanie infrastrukturą bezpieczeństwa.

Z raportu F5 SOAD 2018 wynika, że 53% organizacji już korzysta z automatyzacji w pełni lub częściowo na etapie produkcji. Ponadto, tego typu rozwiązania pomagają firmom spełniać wymogi prawne. Regulacje RODO wymagają, aby naruszenia bezpieczeństwa danych były bezzwłocznie zgłaszane odpowiednim organom, a zaawansowane technologie pomagają sprostać temu zadaniu w przypadku ataku hakera.

3. Współpracuj w ramach całego przedsiębiorstwa

Od zarządu aż do szeregowych pracowników, dbałość o bezpieczeństwo powinna być kluczowym elementem kultury organizacyjnej firmy. Kadra zarządzająca musi blisko współpracować z działem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo – od dyrektora, przez architektów aż po specjalistów. Natomiast dla pracowników należy zorganizować regularne szkolenia z zakresu cyfrowej ochrony danych. Inwestycje w nowe technologie powinny już na samym etapie planowania uwzględniać aspekt ochrony danych i zasobów, a w ramach potrzeb zasadne jest również zaangażowanie niezależnych konsultantów, którzy upewnią się, że firmowa strategia przyniesie optymalne rezultaty.

Organizacje muszą też zadbać o to, aby postępująca automatyzacja i cyfryzacja przebiegały zgodnie z wymogami prawnymi. Według najnowszych regulacji firmy muszą mianować Inspektora Ochrony Danych, odpowiedzialnego za wszelkie kwestie związane z ochroną i przetwarzaniem danych osobowych. W takiej rzeczywistości współpraca między działem prawnym, sprzedaży, marketingu i operacyjnym jest kluczowa dla wprowadzenia odpowiednich procedur mitygowania i reagowania na zagrożenia.

Podsumowując

Firmy muszą mieć świadomość, że sieci cyberprzestępców są wysoce zorganizowane i posiadają spore zaplecze finansowe i zasoby. Hakerzy będą dalej przeprowadzać zaawansowane ataki, wykorzystując Sztuczną Inteligencję i złośliwe boty, aby ominąć zabezpieczenia.

Aby skutecznie chronić aplikacje i dane klientów przed zagrożeniami, przedsiębiorstwa muszą działać proaktywnie. Wprowadzić zaawansowane uwierzytelnianie dla pracowników i klientów, zminimalizować ryzyko przez automatyzację procesów oraz usprawnić firmową komunikację i współpracę w obrębie tematyki bezpieczeństwa, co pozwoli na pełną ochronę wszystkich obszarów działalności organizacji.

Autor: Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w F5 Networks

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Jak zmierzyć efektywność wdrożenia systemu ERP?

To pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy przedsiębiorca, który myśli nad zakupem nowego systemu ERP. Problem polega na tym, że…

Integracja systemu Rekord.ERP z systemami CAD/PDM

Współczesny przemysł od dawna zmaga się z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą produkcja jednostkowa i małoseryjna. Czasy produkcji masowej…

Sztuczna inteligencja w firmie? – jak wykorzystać  jej możliwości do zarządzania zasobami informacyjnymi

Sztuczna inteligencja nie jest gotowym rozwiązaniem, które zadziała samoistnie. Jest raczej jak młody pracownik z ogromnym potencjałem, któremu…

Jak rozwijać firmę produkcyjną dzięki ERP?

Firmy z sektora produkcyjnego potrzebują zintegrowanych rozwiązań IT (ERP}, aby umożliwić przepływ informacji między działami organizacji i…

Jakość relacji, personalizacja, zaufanie i szacunek dla czasu klienta – to fundamenty efektywnego marketingu

Najważniejsze wyzwania dla marketingu firm to utrzymywanie spersonalizowanych relacji z klientami, w czasie rzeczywistym i niezależnie od kanału,

Europa wydaje miliardy Euro na IoT. W 2019 roku rynek urośnie o 20%

Europejski rynek IoT wzrośnie w tym roku prawie o 20 procent, zapowiada IDC. Tym samym będzie wart prawie 150 mld Euro, a dwucyfrowy wynik wzrostu…

Previous Next Play Pause

RAPORT CRM 2019 - KLIKNIJ POBIERZ ZESTAWIENIE SYSTEMÓW CRM

KATALOGIT FIRMY IT

Back to top