Atak ransomware na klinikę kosmetyczną

Hakerzy coraz częściej szantażują pacjentów, grożąc, że ujawnią ich poufne dane. W rezultacie zastraszone ofiary tych ataków spełniają żądania cyber-przestępców. Wraz z rosnącą popularnością turystyki medycznej, zwiększa się również liczba krajów, których ten problem dotyczy.
 

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Firmy i konsumenci wciąż pamiętają ostatnie ataki WannaCry, a doniesienia o kolejnych budzą obawy. W tym przypadku hakerzy opublikowali prywatne zdjęcia i dane osobowe, co jest niepokojącym naruszeniem prywatności pacjentów. Ponadto za niecały rok obowiązywać będzie nowa dyrektywa Unii Europejskiej o ochronie danych (RODO), więc przedsiębiorstwa muszą zwrócić szczególną uwagę na tego typu wrażliwe dane. Unia sklasyfikowała dane biometryczne, w tym także zdjęcia – jako wymagające dodatkowych środków bezpieczeństwa. Ujawnienie poufnych danych osobowych, w tym fotografii, może oznaczać znaczne kary za tego rodzaju naruszenia w przyszłości.

Cyber-przestępcy uciekają się do coraz to nowych sposobów, aby uzyskać dostęp do wrażliwych danych, a tradycyjne metody złośliwego oprogramowania, takie jak phishing, nadal są powszechnie używane w atakach ransomware. Szkolenie i edukacja użytkowników są bardzo ważne, ale nie powinna to być jedyna metoda zapobiegania atakom hakerów. Organizacje potrzebują systemów filtrujących i monitorujących wiadomości e-mail, aby chronić się przed atakami typu phishing. Powinny również ograniczać uprawnienia administracyjne, aby zminimalizować szkody, jeśli już doszło do ataku. Dodatkowo ważne jest również regularne wykonywanie i testowanie kopii zapasowych, choć powinno unikać się tworzenia ich w sieci – gdy haker uzyska do niej dostęp z łatwością zaszyfruje także kopie zapasowe.

Źródło: www.f5.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top