5 obaw związanych z cyberbezpieczeństwem w filmie Powrót do przyszłości II

Parząc wstecz na przewidywania dotyczące technologii, które pojawiły się w filmie Powrót do przyszłości II, może zaskakiwać jak daleko zaszliśmy. Nakręcony w 1989 roku film, pokazuje jak Marty McFly przenosi się w czasie i obserwuje świat 21 października 2015 roku. Jednak nie jesteśmy na tym etapie co Marty gdyż część z przewidywanych zmian się jeszcze nie spełniła – przykładowo nie korzystamy z latających samochodów czy butów wiązanych automatycznie. 
Jednakże, duża część z tej „futurystycznej” technologii weszła w życie, nawet jeśli nie jest jeszcze bardzo powszechna. Spoglądając na poniższe przykłady jesteśmy w stanie zobaczyć postęp w cyberbezpieczeństwie – główny bodźcec, który pozwala udostępnić innowacje szerszej publice. Świat wirtualny znacznie się zmienił od roku 1989, a każde nowe urządzenie podłączone do sieci, inteligentny samochód czy hasło może stać się celem ataku hakera. Weźmy pod uwagę kilka przewidywanych w filmie zmian i sprawdźmy, jak ta technologia powinna być zabezpieczona:

1. Wideokonferencje: Science fiction w roku 1989. Scena w której Marty rozmawia ze swoim szefem za pośrednictwem telewizora zapada w pamięci. Dziś, tego typu komunikacja jest czymś normalnym dzięki wykorzystaniu Skype, Face Time i innych narzędzi do prowadzenia wideokonferencji. W trakcie tego typu rozmów stosunkowo często przekazywane są wrażliwe informacje. Dlatego przed wideokonferencjami pojawiło się wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem, zwłaszcza w sytuacji gdy użytkownik wykonuje połączenie z domu, w którym korzysta z niezabezpieczonego przez pracodawcę połączenia internetowego. Stąd bezpieczeństwo wideokonferencji musi opierać się na wykorzystaniu sieci zabezpieczonych w chmurze z zastosowaniem skutecznych technik szyfrowania.

2. Biometryczne systemy bezpieczeństwa: W przyszłości Marty wchodzi do swojego domu używając skanera linii papilarnych. Współcześnie biometryka stała się popularnym sposobem autoryzacji w nowych smartfonach. Ten rodzaj zabezpieczeń wkrótce znajdzie zastosowanie również w samochodach i domach. Jednakże jak pokazało ostatnie włamanie do bazy rządu Stanów Zjednoczonych, w którym skradziono tysiące identyfikatorów linii papilarnych, biometryka również jest narażona na ataki. Autoryzacja biometryczna powinna być połączona z dodatkowym typem uwierzytelniania np. hasłem czy kluczem aby zapewnić więcej warstw bezpieczeństwa.

3. Połączony dom: Dom z przyszłości Marty’ego jest wyposażony we współcześnie znane rozwiązania inteligentnego domu – włączając w to światła aktywowane poleceniem głosowym. Ogrzewanie, piekarniki, lodówki oraz alarmy mogą być obecnie kontrolowane z każdego miejsca na świecie, a systemy elektroniczne możemy obsługiwać komendami głosowymi. Jednakże ludzie mogą bezwiednie otwierać swoje domy hakerom jeżeli ich systemy nie są dostatecznie zabezpieczone, dlatego powinniśmy wykorzystywać firewalle i szyfrowanie.

4. Deskolotka: Widok Marty’ego wykorzystującego deskę wyposażoną w technologię magnetycznej lewitacji stał się ikoną filmu. Mimo iż ten wynalazek nie stał się jeszcze powszechny, jego prototyp został pokazany światu rok temu. Zanim deskolotki będą dostępne dla konsumentów, będzie trzeba podjąć te same środki bezpieczeństwa co w przypadku nowoczesnych samochodów oraz przeprowadzić dziesiątki testów. Samojeżdzące, jak i połączone z internetem samochody padały w przeszłości ofiarom hakerów. Zanim inteligentne metody transportu staną się powszechne, musimy zadbać o bezpieczeństwo fizyczne użytkowników.

5. Świat robotów: Gdy Marty wylądował w przyszłości, zobaczył zrobotyzowane stacje benzynowe i roboty kelnerów w restauracjach. Mimo iż rozwój robotyki jest niepodważalny, jeszcze nie wykorzystujemy ich tak powszechnie – nie licząc pierwszego hotelu obsługiwanego przez roboty w Japonii. Wprowadzenie robotów między ludzi wymaga podjęcia wielu środków bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że hakerzy nie będą mogli ich przejąć. Przykładowo haker mógłby przeprogramować robota na stacji benzynowej tak, aby zamiast benzyny nalewał olej napędowy i odwrotnie.

Bezpieczeństwo jest jedną z największych barier dla technologii w jej drodze od pomysłu do szerokiego wykorzystania. Przewidywania z Powrotu do przyszłości II, które już stały się rzeczywistością musiały zostać uznane za wystarczająco bezpieczne aby wejść na rynek konsumencki lub B2B. Jeżeli chodzi o te, które jeszcze przed nami np. latające samochody czy wirtualni kelnerzy, nie ulega wątpliwości, że będą one wymagały bardziej restrykcyjnych środków bezpieczeństwa zanim staną się rzeczywistością.

Autor: Ireneusz Wiśniewski, Country Manager Poland, F5 Networks
Źródło: www.f5.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top