Badanie na temat skutków deregulacji wśród księgowych i przedsiębiorców zakończone

ksiegowi przyszlosciPortal Księgowi Przyszłości zdecydowała się zbadać wpływ deregulacji na funkcjonowanie rynku usług księgowych w Polsce. W ramach projektu „Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu” zrealizowane zostało ogólnopolskie badanie wśród przedstawicieli biur rachunkowych oraz przedsiębiorców z sektora MŚP. Jego wyniki zostaną omówione w czasie debaty która odbędzie się 9 czerwca 2015 roku w Centrum Konferencyjnym na Stadionie Narodowym w Warszawie.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Metodyka badania

W celu kompleksowego ujęcia analizowanego problemu, ankieta została przeprowadzona zarówno wśród przedstawicieli biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców z sektora MŚP. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 600 respondentów, techniką wywiadu telefonicznego ze wspomaganiem komputerowym (CATI – Computer Assisted Telephone Interview). Za jego realizację odpowiadał partner konferencji Instytut Nauk Społecznych i Ekonomicznych z Łodzi.

Obszary badania

Celem badania było określenie wpływu deregulacji na wybrane aspekty funkcjonowania rynku usług księgowych. W kwestionariuszy znalazły się zarówno pytania dotyczące ogólnej oceny i podstaw wobec deregulacji, jak i szczegółowe pytania dotyczące takich zagadnień jak cena i konkurencyjność, jakość usług i bezpieczeństwo, czy rynek pracy. W badaniu znalazły się również kwestie związane z dostępną technologią i certyfikacją, czy kierunkami rozwoju biur.

Pierwsze wnioski: cena, usługi i technologie

W ankiecie znalazło się między innymi pytanie o kryteria wyboru biur rachunkowych. Zdaniem badanych księgowych to ceny usług są najważniejsze, natomiast przedsiębiorcy za najważniejszy czynnik decydujący o wyborze biura rachunkowego uznali zakres oferowanych usług. Wśród pozostałych czynników znalazła się również technologia– czynnik ten jest istotny lub szczególnie istotny dla 45 % przedsiębiorców.

I to właśnie obniżenie cen, poszerzenie zakresu usług oraz wprowadzenie nowych technologii wymieniane było jako najczęściej wprowadzone zmiany w działalności biur rachunkowych w ostatnim roku.

Więcej informacji w raporcie końcowym

Jaki procent biur obniżył ceny, z jakich usług najczęściej korzystają przedsiębiorcy, na co zwracają uwagę biura rachunkowe zatrudniając nowych pracowników, czy i jak zmieniły się ceny usług księgowych w ostatnim roku oraz przede wszystkim jak oceniana jest deregulacja w rok po jej wprowadzeniu? To tylko kilka z pozostałych zagadnień które zostały poruszone w badaniu. Pełny raport zostanie opublikowany na portalu księgowych przyszłości po 9 czerwca tego roku.

Debata w Dniu Księgowego

Wynika badania zostaną również przedstawione i omówione w czasie konferencji „Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu” która odbędzie się 9 czerwca 2015 roku w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie. W debacie wezmą udział przedstawiciele władz publicznych, środowisk księgowych i doradców podatkowych, przedsiębiorców oraz uczelni wyższych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top