Jak pracują SAPerzy i jak zostać jednym z nich
Praca w IT jest na topie niezależnie od tego, czy ktoś dopiero kończy szkołę średnią, studia lub planuje przebranżowienie. Nie wszyscy jednak widzą siebie w roli programisty, testera czy project managera. Dla tych, którzy chcą pozostać na skraju biznesu i technologii istnieje idealnie dopasowana droga - konsultant/tka SAP. Co jednak robią SAPerzy i od czego zacząć przygotowanie do zawodu?


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Kim jest konsultant/ka?

Konsultant/ka to przede wszystkim osoba znająca system SAP na wylot. Rozumie jego funkcjonalności i potrafi zaproponować rozwiązania najlepiej dopasowane do potrzeb klienta. Przemodelowuje, a czasem tworzy na nowo ścieżki biznesowe w danym obszarze.

Do skutecznej pracy nie musi znać specyficznego dla SAP języka programowania ABAP, ponieważ najczęściej ma do dyspozycji zespół deweloperów. Umiejętność samodzielnego znajdowania błędów ułatwia jednak sprawdzenie zaprojektowanych elementów.

SAP jest na tyle uniwersalnym językiem, że konsultant/ka odnajdzie się w każdym obszarze. Niezależnie od tego, czy będzie do produkcja, logistyka czy księgowość, większość działań jest podobna, a do wprowadzenia specyficznych funkcjonalności można się przygotować.

Jak zostać SAPerem?

Żeby pracować w środowisku SAP studia kierunkowe nie są konieczne.

W zespole, który obecnie reprezentuję mamy ponad czterdzieści osób, które ukończyły rozmaite kierunki studiów. Mamy absolwentów ekonomii, finansów, zarządzania lub logistyki oraz AWF-u czy germanistyki. Ja sam skończyłem Technikę Rolniczą i Leśną na Uniwersytecie Przyrodniczym – mówi Piotr Til, Senior Konsultant w Hicron.


Chociaż wykształcenie kierunkowe nie jest niezbędne, to może oszczędzić wiele trudu. Specyficzne zagadnienia dla danego obszaru np. księgowości łatwiej będzie zrozumieć komuś, kto tę księgowość skończył.

Nieocenione są również osoby, które wcześniej pracowały w SAPie lub dokonały przebranżowienia.

Poza aspektami technicznymi osoby które zdecydowały się na przebranżowienie bardzo często wnoszą też wachlarz doświadczeń z poprzednich stanowisk, co pozwala im na szybszą adaptację w środowisku biznesowym. Są dla nas równie interesujące, co absolwenci kierunków technicznych – wskazuje Weronika Lichnowska, Talent Acquisition Team Lead w Hicron.


Aby zostać SAPerem należy przede wszystkim posiadać zdolność analitycznego myślenia i chęć stałego uczenia się. Warto w tym wszystkim pamiętać, że praca to też częsty kontakt z klientem, dlatego cechą pożądaną jest otwartość.

Druga strona tęczy

Tam czeka garniec złota, ponieważ konsulting SAP po przejściu pierwszych etapów jest dobrze wynagradzanym stanowiskiem. Tempo wzrostu zależy w dużej mierze od włożonego czasu i wysiłku. Im więcej zdobytych certyfikatów i umiejętności, tym lepsze będą zarobki.

SAP jest obecnie największym dostawcą oprogramowania ERP o pewnej, ugruntowanej pozycji. To ważne dla tych, którzy cenią sobie stabilność. Pomimo fali zwolnień w obszarze technologicznym, obszar oprogramowania dla biznesu wciąż się rozwija. Nawet w czasie kryzysu, ponieważ firmy inwestują w technologię w poszukiwaniu oszczędności. W obecnej sytuacji rynkowej, zapotrzebowanie na osoby zajmujące się konsultingiem jest ogromne i nie tylko na pozycjach juniorskich.

O czym pamiętać?

Zrobienie dostępnych w internecie kursów, obejrzenie kilku filmów instruktażowych czy skończenie studiów podyplomowych z SAP to dodatkowy atut w procesie rekrutacyjnym. To też sposób, by przekonać się, czy to na pewno coś, co Cię zainteresuje – dodaje Piotr Til, Senior Konsultant w Hicron – Polecam również pokorę. To trudne, bo na rozmowach rekrutacyjnych należy się zareklamować, ale aplikując na stanowisko juniorskie lepiej nie udawać eksperta. Otwarte przyznanie się do braku wiedzy w danym temacie i zadeklarowanie chęci nauki – to podejście, które bardzo cenię w kandydatach.


Źródło: Hicron

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top