Technologia RFID przekłada się na wyższe zyski przedsiębiorstw handlowych. Wykorzystanie fal radiowych do przekazywania danych skraca czas wykonywania zadań, a optymalizacja procesów sprzedażowych podnosi satysfakcję klientów z dokonanych zakupów.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 


Zastąpienie dotychczasowych rozwiązań systemami RFID zmniejsza ilość zasobów potrzebnych do prawidłowej identyfikacji obiektów. Oto 8 korzyści, jakie przynosi stosowanie tej technologii w branży handlowej.

1. Łatwe zarządzanie stanami magazynowymi

Technologia RFID pozwala na efektywne śledzenie ścieżki towarów w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu fal radiowych informacje są pozyskiwane bez konieczności fizycznego kontaktu z produktem. Zarządzanie stanami staje się łatwe i zajmuje niewiele czasu.

Automatyzacja procesów z wykorzystaniem etykiet opartych na technologii RFID pozwala lepiej zarządzać magazynem. Bieżąca kontrola stanów umożliwia skuteczną realizację zleceń metodą FIFO. Ma to znaczenie w każdej branży, a zwłaszcza w spożywczej, gdzie lokalizowanie i wykorzystywanie w pierwszej kolejności produktów z krótszym terminem ważności znacznie zmniejsza ilość generowanych strat – podkreśla Dariusz J. Kawecki, menedżer produktu, odpowiedzialny za rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji w firmie Etisoft.


2. Ważne informacje dostępne na wyciągnięcie ręki

Możliwość uzyskania danych o produkcie korzystając z czytnika RFID niweluje potrzebę angażowania pracownika sklepu i oczekiwania na jego przybycie. Klient w ciągu sekundy otrzymuje informacje dotyczące parametrów produktu. Szybki dostęp do informacji wpływa pozytywnie na sprzedaż oraz pozyskiwanie stałych klientów.

3. Szybka kontrola stanu produktów

Inwentaryzacja przy użyciu technologii RFID jest prosta i szybka.

Jej wykorzystanie pozwala na natychmiastowe uzyskanie informacji o ilości towaru, nie wymagając jednocześnie fizycznego kontaktu z każdą sztuką. Możliwe jest prawidłowe przeliczenie zasobów, nawet tych ulokowanych w trudno dostępnych miejscach. - zauważa ekspert z Etisoft.


4. Eliminacja długiego oczekiwania w kolejce do kasy

RFID zmienia sposób korzystania z kas samoobsługowych. Zamiast szukania kodu na opakowaniu każdego produktu i umieszczania go pod odpowiednim kątem w celu zeskanowania, wystarczy położyć wszystkie produkty w dedykowanym miejscu. Czytnik RFID błyskawicznie odczyta dane z etykiet RFID. Czas potrzebny na zrobienie zakupów staje się krótszy, a problemy związane z odszukaniem i czytelnością kodu zostają wyeliminowane.

5. Znaczne obniżenie strat

Wykorzystanie czytników RFID jako bramek antykradzieżowych to sposób na wykrycie osób opuszczających sklep z nieopłaconym towarem. System wykrywa sygnał z etykiety RFID, która nie została dezaktywowana przy kasie. Lepsza kontrola pozwala na większą wykrywalność kradzieży i obniżenie wynikających z nich strat finansowych.

6. Szybkie płatności

RFID przyspiesza proces finalizacji zakupu. Sprowadza go do przyłożenia karty płatniczej do czujnika. Płatności telefonem wykorzystujące system NFC oparty na technologii RFID umożliwiają wykonanie zakupów każdemu, kto ma przy sobie smartfon. Brak gotówki czy portfela nie stanowią problemu w robieniu zakupów.

7. Lepsze wyniki sprzedażowe

Wysoki poziom zainteresowania potrzebami klienta przekłada się na lepsze wyniki sprzedażowe. Inteligentne przymierzalnie umożliwiają szybki kontakt z obsługą sklepu, dzięki czemu klient może przymierzyć produkt w innym rozmiarze bez konieczności ponownego stania w kolejce do przymierzalni, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sfinalizowania transakcji. Czytnik RFID może też zostać wykorzystane do wykrycia produktów wniesionych do przymierzalni, dzięki czemu istnieje możliwość zaproponowania klientowi innych elementów garderoby.

8. Lepsza organizacja pracy

Szybki odczyt etykiety RFID pozwala na odnalezienie rzeczywistej lokalizacji produktu, dzięki czemu klient może szybko odnaleźć poszukiwany artykuł. Zmniejsza to również ryzyko nieprawidłowości w ułożeniu towarów, przyczynia się do lepszej organizacji obszaru i efektywnego wykorzystania czasu pracy.

To tylko kilka z licznych korzyści, jakie przynosi technologia RFID. Nowoczesna metoda identyfikacji obiektów stanowi duży krok naprzód dla każdej firmy kładącej nacisk na stały rozwój.

Źródło: Etisoft

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top