Prekonfigurowany system PSIwms usprawnia pracę w magazynie e-commerce Hisert
W styczniu tego roku PSI Polska uruchomiła system WMS w magazynie e-commerce firmy Hisert w Szczecinie. Już w pierwszych dniach działania PSIwms, efektywność pracy magazynu znacząco wzrosła. Proces kompletacji zamówień dziś przebiega dwukrotnie szybciej niż przed wdrożeniem, przy niemal całkowitej eliminacji błędów popełnianych przez operatorów.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Firma Hisert, która jest producentem i dystrybutorem odzieży, obuwia oraz dodatków na platformach e-commerce, w połowie 2022 roku oddała do użytku nowy magazyn w Szczecinie. Jego powierzchnia wynosi 11,5 tys. m² i zapewnia dystrybucję kilkunastu tysięcy sztuk odzieży i akcesoriów tygodniowo. 100% wolumenu wysyłek z nowo otwartego magazynu w Szczecinie kierowane jest do klientów platform marketplace, m.in. Zalando, eBay i Amazon. Nowa inwestycja ma zwiększyć konkurencyjność Hisert, a otwarcie nowego magazynu to okazja do gruntownej digitalizacji zaplecza logistycznego firmy.

Przez pierwsze miesiące pracowano na dotychczasowym systemie WMS, jednak z uwagi na szybki wzrost zamówień Spółka zdecydowała o wymianie na oprogramowanie PSIwms, którego dostawcą jest PSI Polska.

Przy wyborze dostawcy systemu WMS do naszego pierwszego centrum dystrybucyjnego kierowaliśmy się kilkoma kluczowymi kryteriami: system musiał być już wykorzystywany w firmach prowadzących sprzedaż w formule e-commerce i to konkretnie w branży fashion. Zależało nam również na szybkim wdrożeniu, a sam system musiał nam gwarantować możliwości skalowania biznesu — tłumaczy Wojciech Drobczyński, kierownik zarządzania procesami w Hisert. PSI Polska wdrażało system WMS w magazynach m.in. CCC, Half Price czy LPP, właściciela marek Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay.


Wykorzystać sprawdzone rozwiązania

Poznańska spółka oferuje systemy w różnych modelach wdrożenia: prekonfigurowanym, który jest zbudowany z doświadczeń PSI z innych realizacji oraz tradycyjnym, gdzie w ramach projektu konfiguruje się procesy dostosowane do magazynu. Hisert zdecydował się na prekonfigurowaną edycję systemu PSIwms Omnichannel, dedykowaną do obsługi procesów w segmencie e-commerce.

Na każdym etapie projektu, również w fazie powdrożeniowej, mogliśmy liczyć na profesjonalizm i pełne wsparcie ze strony przedstawicieli PSI. Było to o tyle ważne, że otwierając pierwsze centrum dystrybucyjne, nie mieliśmy jeszcze szczegółowo opisanych wszystkich procesów logistycznych, a tego oczekuje większość dostawców systemów WMS. Na szczęście wdrażając prekonfigurowany system PSI, mogliśmy wykorzystać sprawdzone rozwiązania. — podkreśla Wojciech Drobczyński i tłumaczy — Nie tworzyliśmy nic od nowa, a jedynie dostosowywaliśmy gotowe procesy do specyfiki naszej działalności. To znacznie przyspieszyło wdrożenie systemu i zminimalizowało ryzyko niepowodzenia całego projektu. Podczas takiego wdrożenia bardzo ważne jest utrzymanie partnerskich relacji z dostawcą systemu i czerpanie z jego doświadczeń. — wyjaśnia kierownik zarządzania procesami w Hisert.


Krócej, szybciej, skutecznie

Sam rozruch produkcyjny systemu, pod czujnym okiem konsultantów PSI, trwał zaledwie 10 dni. Cały proces: od analizy, konfiguracji topologii, testów i finalnego uruchomienia WMS-a, trwał cztery miesiące, uwzględniając integrację z systemami nadrzędnymi. Dla płynnego startu systemu rozruch podzielono na dwa etapy, o czym mówi odpowiedzialny za projekt po stronie PSI, Michał Tokarczyk, senior konsultant WMS:

Na uruchomienie daliśmy sobie dwa tygodnie. W pierwszym uzgodniliśmy z klientem, że będziemy pracować na 10% wolumenu, w drugim PSIwms zarządzał już całością asortymentu i operacji w magazynie.


Jak zaznacza ekspert, wybierając system PSIwms, firmy każdorazowo otrzymują pełne wsparcie na etapie przedwdrożeniowym, kompleksowy pakiet szkoleń dla załogi, a także przygotowanie infrastruktury i testy gotowych funkcjonalności.

Minimum nakładów, maksimum efektów

Magazyn Hisert pracuje w trybie jednozmianowym od poniedziałku do piątku. Najwięcej pracy jest po weekendzie. Wtedy to realizowane są zamówienia złożone w piątek, sobotę i niedzielę. Zwyczajowo jest ich około kilku tysięcy. Ponad 70% zamówień to zamówienia jednopozycyjne. Proces kompletacji i wysyłki zamówień, który w poniedziałki zajmował 8 godzin, już w pierwszym tygodniu od wdrożenia PSIwms został skrócony do zaledwie 4 godzin.

Wdrożenie systemu WMS zwiększyło wydajność procesów magazynowych i pozwoliło nam uzyskać lepszą kontrolę nad przepływami towarów i stanami magazynowymi. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi zastosowanemu na skanerach MDT czas szkolenia nowych pracowników został znacząco skrócony. Bazując na moich doświadczeniach związanych z wdrożeniami oprogramowania WMS, jestem zaskoczony jak szybko i łatwo udało nam się osiągnąć samodzielność w obsłudze systemu firmy PSI. — mówi Marcin Rudziński, kierownik centrum dystrybucyjnego firmy Hisert.


W Hisert podkreślają, że firmie udało się płynnie przejść z metod analogowych na cyfrowe, co przy tak dużych zmianach nie zawsze jest proste. W styczniu, zaraz po uruchomieniu PSIwms, firma osiągnęła wydajność porównywalną do tej, jaka przypada na najgorętszy okres roku, jakim jest listopad i grudzień. Dwa tygodnie po zakończeniu wdrożenia, w centrum dystrybucyjnym przeprowadzono inwentaryzacja niemal 1 mln sztuk towarów. Proces został przeprowadzony w nowym systemie PSIwms i zakończył się w 48 godzin. W inwentaryzację zaangażowanych było wiele osób, które nigdy wcześniej nie pracowały w magazynie i nie używały skanera MDT, a mimo to nie miały problemów z wykonywaniem zadań.

Analizy Gartnera dobitnie pokazują, że implementacja rozwiązań IT jest wyzwaniem i to dużym. Jak wynika z danych wspomnianej firmy doradczej, aż 75% projektów kończy się niepowodzeniem i to niezależnie od wielkości firmy. To ilustruje, przed jakim wyzwaniem stają firma wdrożeniowa, jak i inwestor. Michał Tokarczyk podkreśla, że w tym wypadku kluczowa była otwartość firmy Hisert na wiedzę i doświadczenie zespołu wdrożeniowego PSI Polska:

Rozwiązania, które znalazły zastosowanie w magazynie w Szczecinie, są wynikiem wszystkich naszych poprzednich doświadczeń i wdrożeń w magazynach o złożonych procesach. Wersja prekonfigurowana pozwala znacznie szybciej i taniej wdrożyć system w przedsiębiorstwach sprzedających lub myślących o modelu omnichannelowym. – tłumaczy ekspert i dodaje — Wbrew pozorom, rozwiązania informatyczne nie zawsze muszą być mocno kastomizowane do firmy ponadstandardowymi funkcjonalnościami. Bywa, że system w modelu bazowym z podstawowymi i sprawdzonymi wcześniej rozwiązaniami będzie najlepszym wyborem. Szczególnie, gdy mowa o firmach małych i średnich, otrzymujących wyjątkowe know-how, które jest owocem doświadczeń z realizacji licznych projektów IT. — kończy ekspert.


Źródło: PSI Polska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top