ser groupTechnologia blockchain (łańcuchów bloków) przeszła drogę od alternatywnego systemu płatności w formie np. bitcoinów do koncepcji, która według niektórych uczestników debaty może wstrząsnąć całym obszarem IT. Czy jednak blockchain jest uniwersalnym sposobem na poprawę wydajności, bezpieczeństwa i niezależności w firmie?
 

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
W skrócie: czym jest blockchain?

To rozproszony rejestr danych, który służy do przechowywania wciąż wydłużającej się listy rekordów, zwanych blokami. Każdy blok zawiera znacznik czasu i łącze do poprzedniego bloku. Co do zasady bloki są odporne na próby modyfikacji dzięki mechanizmowi, w którym co najmniej 50 proc. bloku potwierdza kolejne zmiany.

To sprawia, że blockchain jest bezpiecznym, weryfikowalnym i trwałym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju transakcji. Łańcuchy bloków testuje m.in. szwedzki urząd prowadzący rejestr gruntów. Wszystkie działania związane z umową między kupującym i sprzedającym są potwierdzane i zapisywane w blokach. Wszystko to czyni całą procedurę przejrzystą, wiarygodną i bezpieczną.

Czy technologia blockchain zmieni wkrótce istotę ECM? A może będzie to nawet nowy technologiczny fundament?

Niektórzy postrzegają blockchain jako technologię równie rewolucyjną, jak internet w jego początkach. To całkiem możliwe, ponieważ jest to zupełnie nowy sposób patrzenia na technologię. Podobnie jak w przypadku internetu - zanim stał się powszechny - pojęcie łańcucha bloków wydaje się trudne do wyjaśnienia. Mimo to niektóre sposoby zastosowania dają przedsmak tego, jak może wyglądać przyszłość technologii blockchain. Jednak czy te przykłady są istotne lub rewolucyjne dla ECM? Czy zmienią sposób funkcjonowania takich systemów? A jeśli tak, to czy wszyscy odczują to w tym samym stopniu?

Blockchain to rewolucyjna koncepcja i uważam, że z pewnością do pewnego stopnia wstrząśnie rynkiem oprogramowania i tym, co oferuje. Jednocześnie użytkownicy ECM odczują to na różnych poziomach. Weźmy klasyczne podejście do archiwizowania. Blockchain wydaje się być mniej wydajną opcją: duża liczba plików, dokumentów i danych spowalnia działanie łańcucha i sprawia, że archiwizowanie trwa zbyt długo, aby rozwiązanie było płynne i przyjazne dla użytkownika. Ponadto obecnie nie ma możliwości wprowadzenia do bloków wszystkich danych i treści. W tej chwili łańcuchy bloków przeprowadzają jedynie reprezentacje transakcji. Jednak być może w przyszłości również to się zmieni.

Każdy obszar, w którym zarządzanie obejmuje ograniczoną ilość danych, wiele podmiotów i różnych poziomów potwierdzania oraz weryfikacji, np. w logistyce lub ubezpieczeniach, może zostać do pewnego stopnia zrewolucjonizowany poprzez wprowadzenie mechanizmu blockchain i udoskonalenie obecnych modeli.

Idealna hybryda ECM i blockchain
 
Chociaż obecnie technologia blockchain nie spełnia wielu wymagań dotyczących zarządzania treścią, widzę możliwości udoskonalenia ECM za jej pomocą i stworzenia zaawansowanego ekosystemu usług związanych z treściami, który jednocześnie przynosi korzyści swoim użytkownikom i jest zgodny z prawodawstwem. Moja wizja platformy treściowej wzbogaconej o blockchain obejmuje:
  • bezpieczny i spełniający wymagania system "profili" z anonimowymi, zweryfikowanymi i możliwymi do samodzielnego zarządzania “profilami” dla pracowników, klientów i dostawców, w których dane są chronione, a ludzie i przedsiębiorstwa mają odpowiednie uprawnienia;
  • wizja “prywatnego łańcucha bloków” z bardziej elastycznymi zasadami dotyczącymi edycji i usuwania w tych obszarach, gdzie jest to konieczne do przestrzegania zasad i przepisów;
  • inteligentne kontrakty dla standardowych umów – z czasem być może wprowadzone bezpośrednio w ECM; takie inteligentne umowy już odzwierciedlają więcej niż tylko standardowe przypadki;
  • automatyczne procesy płatności, takie jak "płatność przy dostawie" –opcjonalnie za pomocą bitcoin lub podobnych systemów płatności – po zrealizowaniu określonej transakcji lub czynności.
Wszystko to może udoskonalić istniejące obecnie usługi dotyczące treści, by stworzyć bardziej wydajny, przyjazny dla użytkownika i bezpieczny system zarządzania treścią. Siłą systemu ECM takiego jak Doxis4 jest zdolność do integracji z innymi rozwiązaniami. Według mnie w przyszłości z pewnością pewne elementy technologii blockchain będą częścią procesu rozwoju, który da wszystkim dodatkowe korzyści.

Autor: Marcin Somla, Dyrektor SER Group Polska
Źródło: www.sersolutions.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top