Najważniejsze cechy nowoczesnego systemu HR
Katgoria: ROZWIĄZANIA HR / Utworzono: 23 styczeń 2018
Z początkiem roku przedsiębiorstwa intensywnie rozpoczynają realizację nowych celów biznesowych. Wiele firm, chcąc usprawnić obsługę pracowników, a tym samym poprawić swoją efektywność, zdecyduje się na wymianę obecnego systemu do zarządzania procesami HR. Jak donosi portal businessinsider.com w 2017 roku największy wzrost wynagrodzeń nastąpił właśnie w branży HR. Świadczy to o znacznym zwiększeniu znaczenia pracowników tego działu w życiu organizacji.Współczesne rozwiązania IT dla działu HR ułatwiają firmom kontrolę realizacji planów, celów, a jednocześnie wspierają na co dzień pracowników w wykonywaniu ich obowiązków administracyjnych. Dzięki temu odciążają specjalistów HR, którzy mogą zająć się swoimi głównymi obowiązkami, takimi jak: zarządzanie sukcesją, rekrutacja, panowanie nad fluktuacją itd. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, jakie powinien mieć nowoczesny system HR.
Kiedy wymienić system HR w organizacji?
Nie każda organizacja jest w stanie rozpoznać czy ich obecny system wymaga wymiany. Często wynika to z siły przyzwyczajenia do funkcjonalności starego systemu lub z obawy przed nietrafioną inwestycją. Takie podejście nie jest jednak dobre, ponieważ w ten sposób organizacja łatwo może się wpędzić w dług technologiczny. O tym czym jest dług technologiczny i jak nim zarządzać można posłuchać tutaj. Jak więc rozpoznać czy obecny system HR, który posiada firma, wymaga wymiany? Poniższa lista 6 pytań powinna pomóc przedsiębiorcom w podjęciu tej decyzji:
Kiedy wymienić system HR w organizacji?
Nie każda organizacja jest w stanie rozpoznać czy ich obecny system wymaga wymiany. Często wynika to z siły przyzwyczajenia do funkcjonalności starego systemu lub z obawy przed nietrafioną inwestycją. Takie podejście nie jest jednak dobre, ponieważ w ten sposób organizacja łatwo może się wpędzić w dług technologiczny. O tym czym jest dług technologiczny i jak nim zarządzać można posłuchać tutaj. Jak więc rozpoznać czy obecny system HR, który posiada firma, wymaga wymiany? Poniższa lista 6 pytań powinna pomóc przedsiębiorcom w podjęciu tej decyzji:
- Posiadasz kilka spółek i każdą obsługujesz w osobnym systemie HR, przez co nie masz możliwości wygenerowania skonsolidowanych raportów?
- Spędzasz coraz więcej czasu na generowaniu umów o pracę, aneksów, wprowadzasz ręcznie policzone wartości na listy płac, nie masz pewności czy wartości automatycznie obliczone dla pracownika są zgodne z obowiązującym prawem?
- Twój obecny dostawca systemu HR nie dostarcza na czas aktualizacji prawnych lub może ich wdrożenia wymaga aktualizacji całego systemu ERP na co nie ma zgody ze strony produkcji/biznesu?
- Podstawowe wnioski, takie jak np. urlopowy, spływają do Ciebie w formie papierowej, a w dodatku, za każdym razem sprawdzasz na nich wszystkie najważniejsze dane takie jak: stanowisko, jednostka?
- Profil działalności firmy wymaga od Ciebie udostępniania danych personalnych z systemu HR dla innych systemów np. sprzedażowych, a ty nie masz takiej możliwości?
- Tracisz coraz więcej czasu na obsługę starego systemu HR zamiast skupić się na działaniach strategicznych?
Jeżeli na przynajmniej jeden z powyższych punktów przedsiębiorca odpowiedział TAK, to bardzo możliwe, że jego stary system HR wymaga wymiany. W takim wypadku powinien jak najszybciej podjąć działania prowadzące do wybrania odpowiedniego dostawcy i wdrożenia nowoczesnego rozwiązania IT do obsługi i analizowania danych personalnych.
Pozostaje więc zadać sobie pytanie jakie cechy powinien posiadać nowoczesny system HR dla dużych firm?
Po pierwsze - Automatyzacja
Poniższy rysunek pokazuje potencjał automatyzacji. Taki potencjał zauważamy również w kontekście działów HR.

Źródło: Mac Kinsey, MGI Jobs Lost-Jobs Gained_Report_December 2017, s.27
Według aktualnych prognoz w najbliższych latach stanowiska związane z naliczaniem wynagrodzeń (payroll) praktycznie przestaną istnieć. Będzie to skutkiem coraz bardziej zautomatyzowanych procesów, dostępnych w systemach HR. Nowoczesne rozwiązania IT dla przedsiębiorstw już dziś umożliwiają automatyzację procesów back office takich jak np. wspomniany payroll. Zawierają także rozbudowane funkcjonalności do raportowania i analiz, dzięki którym dział HR może badać dane personalne, które były gromadzone w organizacji przez wiele lat.
Większość firm uważa, że dużym usprawnieniem jest już sama możliwość wprowadzenia elektronicznych wniosków urlopowych do systemu, ale takie rozwiązanie jest już obecnie standardem, który oferują praktycznie wszyscy dostawcy. – mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.Ważne funkcjonalności jakie posiadają już niektóre systemy HR to na przykład: możliwość zapewnienia wymaganej obsady linii produkcyjnych w fabrykach w okresie zwiększonych zachorowań poprzez optymalne rozszerzanie czasu pracy pozostałych pracowników, uwzględnienia danych o absencjach przy planowaniu obsady czy analizy pozwalające zoptymalizować liczbę osób potrzebnych do obsługi np. sklepów wchodzących w skład sieci handlowych.
Po drugie - Mobilność
Na rynek pracy wkroczyło pokolenie Y nastawione głównie na rozwiązania mobilne, szybkie i łatwe w obsłudze. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej systemów, które , mając dostęp do Internetu, możemy obsługiwać z każdego miejsca na ziemi przy użyciu smartfona czy tableta. To sprawia, że tracimy rozgraniczenie pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, ale jednocześnie możemy mieć stałą kontrolę nad swoimi sprawami zawodowymi - 24h na dobę. W dzisiejszej walce o klienta, mobilność i bycie online, to warunki konieczne dla firmy chcącej wyróżniać się na tle konkurencji. Dane z ostatniego raportu McKinsey Institute „Jobs Lost, jobs gained” pokazują wyraźnie, że w najbliższych latach możemy spodziewać się dynamicznego wzrostu usług mobilnych związanych zarówno z biznesem jak i ze środowiskiem pracy. Trend ten dotyczy również rozwiązań HRowych dla dużych organizacji.
Smartfony dla wielu z nas stały się prywatnym centrum dowodzenia – robimy za ich pomocą zakupy, zamawiamy jedzenie, używamy jako kalendarza czy kontaktujemy się ze znajomymi. Pracownicy również oczekują takiej wygody i elastyczności w miejscu pracy — podkreśla Katarzyna Jaśniewicz, menedżer produktu Teta HR w firmie Unit4 Polska, współautorka aplikacji Teta Mobile Edition do obsługi pracowników i menedżerów HR. Mobilna platforma obsługi pracownika dostępna na urządzeniu mobilnym jest rozwiązaniem na miarę współczesnej firmy. Prosta w obsłudze, dostępna zawsze i wszędzie, umożliwia samodzielne realizowanie takich zadań jak sprawdzenie urlopu, pobranie dokumentu PIT lub pobranie raportu o wynagrodzeniu (tzw. paska). Jednocześnie, każdy pracownik może sam zainicjować procesy, czyli złożyć wniosek o urlop, zgłosić do kadr zmianę danych adresowych lub inną potrzebę. — dodaje Jaśniewicz.Po trzecie - Nadążanie za rynkiem pracy
Mobilność może okazać się także kluczowa dla przetrwania transformacji rynku pracy, z którą mamy już do czynienia. Raport McKinsey wymienia również wzrastające zjawisko „gig” economy. Gig economy pochodzi od popularnego w środowisku artystycznym słowa „gig” czyli np. do występu, koncertu, spektaklu. Kiedyś umowy o dzieło/zlecenie kojarzone były głównie ze środowiskiem artystycznym lub też z chęcią dorobienia do pensji. Dzisiaj coraz więcej managerów zatrudnionych jest na kontraktach B2B. Ostatnie zmiany prawne, w tym plany zniesienia 30-stokrotności ZUS pokazują, że zjawisko „gig” economy w Polsce może rozwijać się znacznie szybciej niż przewiduje McKinsey GI. Idąc za tym trendem firmy tym bardziej powinny zadbać o to, aby system HR umożliwił obsługę różnych form zatrudnienia i ułatwiał współpracę pomiędzy osobami, które świadczą usługi dla różnych spółek tego samego holdingu. Dodatkowo firmy oczekują od oprogramowania HR, aby osoba pracująca na kontrakcie widziała w aplikacji HR te same moduły co osoba na umowie o pracę, Dla przedsiębiorców ważne jest to, aby forma zatrudnienia nie rzutowała na dostęp do narzędzi ułatwiających zarządzanie sprawami HRowymi.
Rozwiązania IT dla działu HR w dużych firmach holdingowych powinny standaryzować procesy udostępniane pracownikom zatrudnionym w różnych spółkach tego samego holdingu. Taka funkcjonalność jest potrzebna szczególnie w fabrykach, bankach, czy w firmach ubezpieczeniowych, gdzie osobna spółka zajmuje się sprzedażą polis, osobna likwidacją szkód, a jeszcze inna tworzy centrum usług wspólnych dla całej grupy. Pracownicy spotykają się w tym samym środowisku pracy i korzystają z tego samego systemu HR w taki sam sposób, bez względu na to na jakich zasadach są zatrudnieni. W końcu wszyscy realizują cele biznesowe tej samej organizacji. – mówi Krzysztof Sołowski, HR ekspert z firmy Unit4 Polska, która jest producentem oprogramowania dla biznesu marki Teta. Wyzwanie, które podjęła nasza firma brzmi: Dostarczyć rozwiązanie, które pozwoli holdingowi działać tak, jak działa jedna spółka. Teta HR pozwala, więc np. jednym wnioskiem urlopowym złożyć kilka wniosków dla tego samego pracownika zatrudnionego w wielu spółkach. Znacznie ułatwione jest również generowanie zestawień dla takich pracowników.– dodaje Sołowski.W dzisiejszych czasach transformacji rynku pracy podstawową potrzebą każdej firmy jest dysponowanie kompetentną obsadą wpisującą się w aktualne cele i zadania organizacji. Wszyscy znamy słynne powiedzenie Heraklita z Efezu, niezmiennie aktualne od tysięcy lat, że jedyną stalą rzeczą jest zmiana. Traktując poważnie te słowa przedsiębiorcy powinni prognozować zmiany gospodarki i rynku pracy, a następnie przygotować na nie swoją organizację. Dobrym pierwszym krokiem będzie zainwestowanie w nowoczesne rozwiązania IT, które znacznie usprawnią obsługę pracowników i umożliwią dokładną analizę Big Data danych HRowych, która będzie niezbędną pomocą przy planowaniu dalszej strategii biznesowej firmy.
Źródło: www.unit4.com/pl
Najnowsze wiadomości
Kwantowy przełom w cyberochronie - nadchodząca dekada przepisze zasady szyfrowania na nowo
Przez długi czas cyfrowe bezpieczeństwo opierało się na prostym założeniu: współczesne komputery potrzebowałyby ogromnych zasobów i wielu lat, aby złamać silne algorytmy szyfrowania. Rozwój technologii kwantowej zaczyna jednak tę regułę podważać, a eksperci przewidują, że w perspektywie 5–10 lat może nadejść „dzień zero”. Jest to moment, w którym zaawansowana maszyna kwantowa będzie w stanie przełamać większość aktualnie stosowanych zabezpieczeń kryptograficznych w czasie liczonym nie w latach, lecz w godzinach.
PSI prezentuje nową identyfikację wizualną
W ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
W ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
PROMAG S.A. rozpoczyna wdrożenie systemu ERP IFS Cloud we współpracy z L-Systems
PROMAG S.A., lider w obszarze intralogistyki, rozpoczął wdrożenie systemu ERP IFS Cloud, który ma wesprzeć dalszy rozwój firmy oraz integrację kluczowych procesów biznesowych. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą L-Systems i obejmuje m.in. obszary finansów, produkcji, logistyki, projektów oraz serwisu, odpowiadając na rosnącą skalę i złożoność realizowanych przedsięwzięć.
F5 rozszerza portfolio bezpieczeństwa o narzędzia do ochrony systemów AI w środowiskach enterprise
F5 ogłosiło wprowadzenie dwóch nowych rozwiązań - F5 AI Guardrails oraz F5 AI Red Team - które mają odpowiedzieć na jedno z kluczowych wyzwań współczesnych organizacji: bezpieczne wdrażanie i eksploatację systemów sztucznej inteligencji na dużą skalę. Nowa oferta łączy ochronę działania modeli AI w czasie rzeczywistym z ofensy
Snowflake + OpenAI: AI bliżej biznesu
Snowflake przyspiesza wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji w firmach, przenosząc AI z fazy eksperymentów do codziennych procesów biznesowych. Nowe rozwiązania w ramach AI Data Cloud integrują modele AI bezpośrednio z danymi, narzędziami deweloperskimi i warstwą semantyczną. Partnerstwo z OpenAI, agent Cortex Code, Semantic View Autopilot oraz rozwój Snowflake Postgres pokazują, jak budować skalowalne, bezpieczne i mierzalne wdrożenia AI w skali całej organizacji.
Najnowsze artykuły
Magazyn bez błędów? Sprawdź, jak system WMS zmienia codzienność logistyki
Współczesna logistyka wymaga nie tylko szybkości działania, lecz także maksymalnej precyzji – to właśnie te czynniki coraz częściej decydują o przewadze konkurencyjnej firm. Nawet drobne pomyłki w ewidencji stanów magazynowych, błędy przy przyjmowaniu dostaw czy nieprawidłowe rozmieszczenie towarów, mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi i opóźnieniami w realizacji zamówień. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania do zarządzania pomagają unikać takich sytuacji? Czym właściwie różni się tradycyjny system magazynowy od zaawansowanych rozwiązań klasy WMS (ang. Warehouse Management System)? I w jaki sposób inteligentne zarządzanie procesami magazynowymi realnie usprawnia codzienną pracę setek firm?
Migracja z SAP ECC na S4 HANA: Ryzyka, korzyści i alternatywne rozwiązania
W ostatnich latach wiele firm, które korzystają z systemu SAP ECC (Enterprise Central Component), stoi przed decyzją o przejściu na nowszą wersję — SAP S4 HANA. W obliczu końca wsparcia dla ECC w 2030 roku, temat ten staje się coraz bardziej aktualny. Przemiany technologiczne oraz rosnące oczekiwania związane z integracją nowych funkcji, jak sztuczna inteligencja (AI), skłaniają do refleksji nad tym, czy warto podjąć tak dużą zmianę w architekturze systemu. Przyjrzyjmy się głównym powodom, dla których firmy rozważają migrację do S4 HANA, ale także argumentom, które mogą przemawiać za pozostaniem przy dotychczasowym systemie ECC, przynajmniej na krótki okres.
Jak maksymalizować zyski z MTO i MTS dzięki BPSC ERP?
Zysk przedsiębiorstwa produkcyjnego zależy nie tylko od wydajności maszyn, ale przede wszystkim od precyzyjnego planowania, realnych danych i umiejętnego zarządzania procesami. Dlatego firmy, które chcą skutecznie działać zarówno w modelu Make to Stock (MTS), jak i Make to Order (MTO), coraz częściej sięgają po rozwiązania klasy ERP, takie jak BPSC ERP.
Ponad połowa cyberataków zaczyna się od błędu człowieka
Ponad 2/3 firm w Polsce odnotowała w zeszłym roku co najmniej 1 incydent naruszenia bezpieczeństwa . Według danych Unit 42, zespołu analitycznego Palo Alto Networks, aż 60% ataków rozpoczyna się od działań wymierzonych w pracowników – najczęściej pod postacią phishingu i innych form inżynierii społecznej . To pokazuje, że w systemie ochrony organizacji pracownicy są kluczowym ogniwem – i że firmy muszą nie tylko edukować, ale też konsekwentnie egzekwować zasady cyberhigieny. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, w październiku, gdy obchodzimy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.
MES - holistyczne zarządzanie produkcją
Nowoczesna produkcja wymaga precyzji, szybkości i pełnej kontroli nad przebiegiem procesów. Rosnąca złożoność zleceń oraz presja kosztowa sprawiają, że ręczne raportowanie i intuicyjne zarządzanie coraz częściej okazują się niewystarczające. Firmy szukają rozwiązań, które umożliwiają im widzenie produkcji „na żywo”, a nie z opóźnieniem kilku godzin czy dni. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają narzędzia, które porządkują informacje i pozwalają reagować natychmiast, zamiast po fakcie.
Przeczytaj Również
Jak system ERP może usprawnić oceny pracownicze?
Oceny pracownicze to niezbędny element zarządzania zasobami ludzkimi. Pozwala na obiektywną ocenę e… / Czytaj więcej
System kadrowo płacowy – jaki wybrać?
System HR powinien być jak najlepiej dopasowany do potrzeb firmy. Zatem jakie najważniejsze cechy i… / Czytaj więcej
Szybki koń czy samochód? – systemy on-premise vs. chmura
Według raportu Gartnera do 2025 roku na systemy chmurowe przejdzie połowa dużych i średnich organiz… / Czytaj więcej
Digitalizacja procesów HR w praktyce
Digitalizacja procesów biznesowych optymalizuje pracę działów HR, przyśpiesza czasochłonne czynnośc… / Czytaj więcej
Gdzie szukać oszczędności w zarządzaniu grupą firm?
Obecnie często mamy do czynienia z procesem koncentracji wielu podmiotów w ramach jednej grupy, co… / Czytaj więcej
Reputacja oparta na powrotach, czyli dlaczego reboarding ma znaczenie
Dla wielu pracowników powrót do pracy po pandemii był prawdziwym wyzwaniem. Podobnie jak dla pracod… / Czytaj więcej

