Przyszłość firm zapisana w chmurach
Zgodnie z danymi Fortune Business Insights globalny rynek rozwiązań business intelligence (BI) w latach 2021-2028 będzie rósł w tempie 8,7% rok do roku, osiągając pod koniec okresu wartość 43 mld USD. Eksperci Abile Consulting podkreślają: firmy coraz więcej zyskują dzięki analizie danych i opieraniu o nie swoich decyzji. Ewoluują narzędzia business intelligence, a rekruterzy poszukują doświadczonych analityków BI, oferując wynagrodzenia w granicach ponad 20 tys. zł netto.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 


Analiza danych i symulowanie możliwych scenariuszy biznesowych, wspierające podejmowanie decyzji, to coraz większa część codziennej aktywności polskich firm. Obserwujemy systematyczny rozwój rynku business intelligence, a co za tym idzie również narzędzi dostarczanych przez wiodących producentów. Czołowi gracze jak niegdyś Microsoft, Qlik czy Tableau muszą mierzyć się z dynamicznie zawłaszczającymi tę działkę konkurentami. Aktualnie realizujemy liczne wdrożenia SAP Analytics Cloud, wydajnego rozwiązania business intelligence, działającego w chmurze, które dobrze współpracuje nie tylko z produktami SAP, ale stanowić może samodzielny system do zbierania i analizowania danych – zaznacza Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.


Dane wypracowują zyski


Ważną odmianą business intelligence jest analityka predykcyjna, która pomaga tworzyć symulacje ułatwiające podejmowanie decyzji biznesowych. Współcześnie firmy prześcigają się w kolekcjonowaniu informacji zarówno z wnętrza firmy (np. związane z procesem produkcji, dystrybucji czy obsługi klientów), jak również te, które pochodzą spoza niej (dane o zachowaniach klientów w sieci, informacje zwrotne na temat produktów czy wskaźniki ekonomiczne). Umiejętne filtrowanie i analizowanie danych przyczynia się do sprawniejszego podejmowania decyzji, które przekładają się na większe zyski i lepszą ekspansję rynkową.

Symulacje z chmury

Tak jak kiedyś analitycy nie mogli obyć się bez wiedzy na temat arkuszy kalkulacyjnych czy baz danych, tak dziś ich pracę wspierają zaawansowane narzędzia BI zawieszone w chmurze. Zbierające dane z wielu źródeł aplikacje umożliwiają błyskawiczną wizualizację informacji i generowanie prognoz związanych z produkcją, finansami lub zasobami niezbędnymi do rozwoju biznesu. Wysoka moc obliczeniowa dostępnych rozwiązań i możliwość wykorzystywania ich przez interdyscyplinarne zespoły rozsiane na całym świecie, usprawniają codzienną pracę firm.

Rynek wchłania ekspertów BI

Rekruterzy coraz częściej poszukują na rynku doświadczonych specjalistów, analityków czy developerów zajmujących się rozwijaniem narzędzi business intelligence. Mediana wynagrodzeń wg serwisu No Fluff Jobs w grudniu 2022 roku dla profesji związanych z analizą danych i business intelligence wynosiła w wypadku stanowisk seniorskich od 20 do nawet 26 tys. zł netto dla kontraktów B2B.

Widzę coraz więcej miejsca na rynku dla osób, które sprawnie operują danymi, a na przykład nie zdecydowały się z różnych względów na pracę programisty. Rozwiązania business intelligence jak SAP Analytics Cloud oferują moduły low-code/no-code, które umożliwiają tworzenie funkcjonalnych aplikacji bez umiejętności zaawansowanego kodowania. Dziś bez specjalistycznej wiedzy da się tworzyć efektywne narzędzia, które bazując na wszechstronnych danych mogą zdecydować o przewadze firmy na wymagającym, globalnym rynku – zaznacza Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.


Źródło: Abile

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top