comarchFirma Verona Products Professional – producent artykułów kosmetycznych – postawiła na system ERP Comarch. Wraz z rozwojem działalności, ekspansją na rynki zagraniczne oraz rozwojem sprzedaży w Polsce produktów pod własną marką, przedsiębiorstwo potrzebowało systemu IT, który zautomatyzowałby procesy biznesowe firmy.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Firma zdecydowała się na wdrożenie Comarch ERP XL. System objął kluczowe dla firmy obszary: zarządzanie sprzedażą zarówno stacjonarną, jak i mobilną, finanse, księgowość oraz zarządzanie kadrami i płacami. Oprogramowanie obsługuje również procesy produkcyjne oraz magazynowe.

Przed wdrożeniem firma korzystała z systemu ERP, jednak nie był on dostosowany do skali rozwoju przedsiębiorstwa: nie posiadał modułu do zarządzania technologią produkcji oraz funkcjonalności do automatyzacji pracy magazynu, kontroli realizacji zamówień i jakości pracy. System nie dostarczał również wystarczająco szczegółowych raportów. Dlatego podjęto decyzję o konieczności wymiany systemu na nowocześniejszy i bardziej elastyczny.
Zanim podjęliśmy decyzję o podjęciu współpracy z Comarch, odbyłem szereg spotkań z przedstawicielami producentów rozwiązań informatycznych. Każdy prezentowany system był ciekawy, jednak dla mnie kluczowy był proces wdrożenia, doświadczenie pracowników danej firmy oraz znajomość specyfiki branży kosmetycznej, a także możliwość dostosowania oprogramowania do naszych potrzeb. Istotna była również opinia o Comarch oraz referencje – mówi Andrzej Kozłowski, założyciel i prezes Verona Products Professional.
Produkcja pod kontrolą

W ofercie Verona Products Professional znajduje się blisko 1000 produktów m.in. do pielęgnacji, ciała, twarzy i włosów, a także kosmetyki do makijażu oraz perfumy. Branża kosmetyczna objęta jest bardzo restrykcyjnymi przepisami prawa krajowego oraz dyrektywami unijnymi. Dlatego firma potrzebowała systemu do uporządkowania i zdefiniowania technologii produkcji, który eliminowałby możliwość popełnienia nawet najmniejszej pomyłki. W tym celu moduł Comarch ERP XL Produkcja został uzupełniony o aplikację MES.

Aplikacja pozwala na szybkie i sprawne zapisywanie w bazie systemu Comarch ERP XL danych bezpośrednio odczytywanych z urządzeń lub wprowadzanych ręcznie przez pracowników produkcji przy użyciu urządzenia z ekranem dotykowym System kontroluje ilość zamówionych składników potrzebnych do produkcji konkretnych kosmetyków oraz ich termin przydatności. Jest zsynchronizowany z ewidencją zleceń produkcyjnych, co eliminuje ryzyko błędów czy ewentualne przestoje w pracy. Dodatkowo system posiada podgląd dokumentów związanych z zamówieniem dla konkretnego klienta. W ten sposób cały proces produkcyjny, łącznie z kontrolą jakości, rejestrowany jest w aplikacji MES, dzięki czemu firma dysponuje pełną ewidencją wszystkich wyrobów na poszczególnych etapach produkcji (tzw. tracebility).

Sprawny magazyn

Comarch ERP XL umożliwił również sprawne zarządzanie strukturą i pracą magazynu firmy Verona Products Professional. W systemie prowadzona jest bardzo szczegółowa ewidencja produktów z wykorzystaniem kodów kreskowych dla poszczególnych partii. Znajdują się w nim informacje o stanie magazynowym oraz dokładnej lokalizacji w magazynie konkretnej partii towaru. System udostępnia te dane magazynierom, którzy zostali wyposażeni w kolektory danych. Mobilne urządzenia „podpowiadają” im, z którego regału i z której półki towar ma być pobrany. Taka funkcjonalność pozwala na szybsze kompletowanie zamówienia i wydawanie towarów z magazynu oraz minimalizuje ewentualne pomyłki pracowników, co w znacznym stopniu zwiększa efektywność pracy.
Wdrożenie systemu pozwoliło na usprawnienie polityki magazynowej. Jest to o tyle istotne, iż w branży kosmetycznej bardzo ważne są daty partii, ich monitorowanie oraz nadzorowanie – podkreśla Andrzej Kozłowski.
Wsparcie sił sprzedaży

System kontroluje również procesy związane ze sprzedażą zarówno stacjonarną, jak i mobilną. Dzięki wbudowanym funkcjonalnościom Comarch ERP XL generuje zamówienia, faktury, dokumenty wydania towaru, a także przyjęcia zapłaty, rozliczenia należności i księgowanie dokumentów. Dodatkowo program jest zsynchronizowany z systemem EDI, co pozwala na szybkie przyjmowanie zamówień od kontrahentów i sieci handlowych oraz wysyłkę faktur sprzedażowych.
Dzięki Comarch ERP XL zyskaliśmy mocne podstawy do dalszego rozwoju firmy. System jest intuicyjnym narzędziem pracy, efektywnie zarządza przestrzenią magazynową, sprawnie obsługuje procesy logistyczne oraz wspiera przedstawicieli handlowych. Jest dostosowany do potrzeb firmy kosmetycznej i posiada odpowiednie funkcjonalności do obsługi procesów w tej branży – uzupełnia Andrzej Kozłowski.
Potencjał drzemie w danych

O zaletach korzystania z systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak dopiero w połączeniu z rozwiązaniem Businesss Intelligence, czyli narzędziem do analizy danych zgromadzonych przez system ERP, możemy powiedzieć, że firma jest „w pełni świadoma informatycznie”. Zarząd Verona Products Professional zdaje sobie z tego sprawę, dlatego wkrótce planuje wdrożenie Comarch Business Intelligence, czyli systemu do analizy danych.

Źródło: www Projekt wdrożenia w firmie Verona Products Professional został zrealizowany przez firmę Infortes, która jest partnerem Comarch. Firma specjalizuje się w realizacji wdrożeń systemów ERP dla przedsiębiorstw z branży kosmetycznej.

Źródło: www.comarch.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top