ERP w Lewiatan 94 zarządza magazynem
Katgoria: ERP / Utworzono: 29 sierpień 2006
Lewiatan’94 Holding SA zarządza magazynem wysokiego składowania za pomocą systemu ERP Microsoft Dynamics AX
Magazyny wysokiego składowania stwarzają firmom dystrybucyjnym szanse na uporządkowanie logistyki i większą elastyczność w realizacji zamówień, a w efekcie zmniejszenie zaangażowania kapitału w towar. Szansa to jednak nie gwarancja. Magazyn wysokiego składowania spełnia pokładane w nim oczekiwania tylko wtedy, gdy jest właściwie zarządzany – zwłaszcza w branży spożywczej. Na szczęście, wszystkiego można nauczyć się stopniowo – tak właśnie zrobiła to sieć franczyzowa ZKiP Lewiatan’94 Holding SA (Lewiatan) z Włocławka.
{MosModule module=GreneReklama}
Początkowo Lewiatan wdrożył system wspomagający zarządzanie logistyką oparty na Microsoft Dynamics AX jedynie w ograniczonym zakresie – dla towarów marki własnej. Następnie wraz ze wzrostem efektywności wdrożonego systemu zaczęła włączać do niego kolejne towary stanowiące trzon obrotu. Po roku od zakończenia wdrożenia Lewiatan mógł pochwalić się wzrostem obrotów aż o 40%. „To w dużej mierze ze względu na pełną obsługę zamówień, ale także w związku z lepszą koordynacją logistyki” – tłumaczy Krzysztof Kaźmierczak, dyrektor ds. technologii w Lewiatanie. Lewiatanowi za jednym razem udało się obniżyć koszty transportu oraz wyeliminować większość strat związanych z upływem terminów przydatności do spożycia. W wyniku wdrożenia firma zyskała też w oczach klientów – jako dostawca bardziej terminowy i zdolny do elastycznego traktowania zamówień.
Informacje o firmie
Związek Kupców i Producentów Lewiatan’94 Holding SA jest centralą ogólnopolskiej sieci sklepów działających w systemie franczyzowym. Skupia ponad 1.600 sklepów działających na terenie niemal całej Polski.
ZKiP Lewiatan’94 Holding SA (Lewiatan) istnieje od 1994 r., zrzeszając regionalnych dystrybutorów artykułów spożywczych i przemysłowych w systemie franczyzowym. Siedemnaście regionalnych oddziałów holdingu obsługuje łącznie ok. 1600 sklepów detalicznych na terenie niemal całej Polski.
Wyzwanie
ZKiP Lewiatan’94 Holding SA (Lewiatan) istnieje od 1994 r., zrzeszając regionalnych dystrybutorów artykułów spożywczych i przemysłowych w systemie franczyzowym. Siedemnaście regionalnych oddziałów holdingu obsługuje łącznie ok. 1600 sklepów detalicznych na terenie niemal całej Polski.
Jeszcze do niedawna Lewiatan korzystał wyłącznie z usług zewnętrznych firm logistycznych, które w jego imieniu kompleksowo zarządzały dostawami towarów dla dystrybutorów regionalnych. Od 2000 r. Lewiatan zaczął oferować towary pod własną marką. Ich udział w obrocie systematycznie rośnie. Ponieważ obrotowość towarów z własną marką wygląda nieco inaczej, niż wszystkich pozostałych asortymentów, firma doszła do wniosku, że towary te powinny mieć własny, niezależnie zarządzany system dystrybucji. Dla dystrybucji towarów z marką Lewiatan wybrano model dystrybucji z własnym magazynem wysokiego składowania, który miał zostać uruchomiony w sierpniu 2003 r.
Przewidując wzrost wolumenu sprzedaży towarów marki własnej Lewiatan zaczął zawczasu poszukiwać rozwiązania informatycznego, które pozwoliłoby mu efektywnie zarządzać ich logistyką, jak również dedykowanym dla nich magazynem wysokiego składowania. Wybór okazał się trudny, ponieważ funkcjonalności interesującej Lewiatan nie zawierał w standardzie żaden rozważany przez holding system informatyczny.
Stworzenia funkcji interesujących Lewiatan – za rozsądną cenę, co było istotnym czynnikiem wyboru – podjęło się Centrum Komputerowe ZETO S.A. z Łodzi. Firma zaproponowała, aby rozbudować funkcjonalność istniejącą w rozwiązaniu dystrybucyjnym opartym na systemie Microsoft Dynamics AX. Tak też się stało. „Microsoft Dynamics AX jest systemem, który oferuje bardzo duży współczynnik możliwości do ceny. Poza tym, jest bardzo otwarty i każdą funkcję można dostosować do własnych potrzeb. Jedyne, czego się baliśmy, to kompetencje branżowe dostawcy, ale ZETO szybko udowodniło, że rozumie o co chodzi w tzw. „dużej” logistyce” – mówi Krzysztof Kaźmierczak, dyrektor ds. technologii w ZKiP Lewiatan’94 Holding SA.
Cały system został uruchomiony w miesiąc po uruchomieniu dystrybucji z magazynu wysokiego składowania zlokalizowanego w miejscowości Skierniewice.
Rozwiązanie
Wdrożenie systemu Microsoft Dynamics AX w magazynie wysokiego składowania prowadzonym przez Lewiatan wymagało rozwiązania szeregu problemów.
„Chudy” magazyn. Pierwszym i najważniejszym było takie zaprojektowanie procedur magazynowych i logistycznych, aby magazyn, skądinąd pożyteczny, nie stał się zbyt dużym obciążeniem finansowym. ZETO zaproponowało, by koncepcję „chudego” magazynu oprzeć na zawartej w systemie Microsoft Dynamics AX funkcji magazynów wirtualnych reprezentujących towar zamówiony od dostawców znajdujący się w drodze do magazynu wysokiego składowania.
„Tylko dzięki tej jednej funkcji w skali roku zyskujemy wielkie oszczędności. Potwierdzając klientom zamówienia możemy uwzględniać towar, którego nie ma jeszcze fizycznie w magazynie, a który dopiero do nas jedzie. Jeżeli ten towar w ogóle trafia do magazynu, to na krótko – duża jego część nie trafia od razu do strefy przeładunkowej” – mówi Krzysztof Kaźmierczak.
Zwiększone obroty. Zarządzanie towarem w drodze w bezpośredni sposób przekłada się także na wzrost obrotów Lewiatana poprzez wysoki odsetek zamówień realizowanych w 100%. „Gdybyśmy nie mogli potwierdzać zamówień w oparciu o towar będący w drodze, część zamówień w ogóle nie zostałaby zrealizowana lub byłaby zrealizowana tylko częściowo. Klienci szybko przywiązują się do tej solidności i preferują składanie zamówień właśnie u nas” – mówi Krzysztof Kaźmierczak.
Dzięki funkcji magazynów wirtualnych dystrybutorzy regionalni mogą planować swoje akcje marketingowe wiedząc, że jeśli zakontraktowali towar na konkretny dzień w określonej ilości, na pewno go nie zabraknie. „Nie ma nic gorszego, niż brak towaru podczas promocji – pewność dostaw to jeszcze jeden z powodów, dla których klienci wracają” – tłumaczy dyrektor.
Zarządzanie terminami przydatności. Dzięki zarządzaniu towarem w drodze oraz rygorystycznemu przestrzeganiu zasady FIFO system Microsoft Dynamics AX świetnie sprawdza się jako rozwiązanie dla dystrybucji artykułów spożywczych. „Wdrożenie systemu Microsoft Dynamics AX pozwoliło nam praktycznie wyeliminować koszty związane z towarami przeterminowanymi” – cieszy się Krzysztof Kaźmierczak.
Inteligentna kompletacja. Microsoft Dynamics AX pokazała swoją użyteczność także w dziedzinie kompletacji towarów. System przygotowuje dokumenty WZ i listy kompletacyjne dla magazynierów w taki sposób, aby zapobiegać uszkodzeniom towarów.
„Nasze minimum logistyczne to pojedyncza warstwa na palecie. Gdyby system „nie znał” masy opakowań jednostkowych i zbiorczych, mielibyśmy na paletach proszki do prania nad jogurtami – z wiadomym skutkiem. AX zwiera narzędzia, za pomocą których można zdefiniować warunki sąsiedztwa towarów na palecie – według kryteriów wagi, wymiarów lub konkretnych asortymentów. Wyliczenia są wykonywane nie tylko dla pojedynczej palety, ale także dla całego transportu. Nie dopuszczamy np. do załadowania wszystkich palet ogórkami konserwowymi, ponieważ taka dostawa przekracza nośność samochodów” – mówi Krzysztof Kaźmierczak.
Microsoft Dynamics AX uwzględnia ograniczenia wagowe i wymiarowe w procesie optymalizacji ścieżki kompletacji, dzięki czemu magazynierzy od razu umieszczają towary na palecie w odpowiedniej kolejności. Model kompletacji został opracowany wspólnie przez Lewiatan i ZETO w czasie analizy przed wdrożeniem i magazynier nie ma możliwości ingerencji. „Szeregowy pracownik magazynu nie może zmieniać nic w kompletacji – nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której znajomości będą decydować względy taki jak natarczywość klienta czy znajomości. Uprawnienia zmiany zasad kompletacji w przypadku konkretnego zamówienia posiada jednak kierownik zmiany. Zostawiliśmy taką możliwość jako wentyl bezpieczeństwa, na wypadek sytuacji, których nie przewidziano podczas analizy przedwdrożeniowej” – wyjaśnia Krzysztof Kaźmierczak.
Optymalizacja logistyki. Jednym z ważnych elementów wdrożenia Microsoft Dynamics AX w Lewiatanie było wprowadzenie jasnych zasad obsługi logistycznej i uniemożliwienie odstępstw od nich, skutkujących zwykle podwyższonymi kosztami.
„Ustaliliśmy nasze minimum logistyczne na poziomie 16 lub 33 palet – w zależności od wielkości samochodu i kilometrażu. Mniej palet po prostu nie zostanie wysłane. Dystrybutor regionalny może zamówić jedną warstwę na palecie, ale jedynie pod warunkiem, że taką warstwę będzie można umieścić na co najmniej 30 paletach w ramach jednego transportu” – wyjaśnia podstawowe zasady logistyczne zaszyte w systemie Krzysztof Kaźmierczak.
Microsoft Dynamics AX dba także o koszty transportu. System zawiera definicje tras i automatycznie wylicza najbardziej efektywną trasę dla pojedynczego samochodu, ale uwzględnia także fakt, że w jednym czasie więcej niż jeden samochód będzie w rejonie odbiorcy. „Trasy ustalone są na stałe, wiemy więc ile kosztuje nas realizacja konkretnego zamówienia. Informacja o kosztach pomaga podejmować bieżące decyzje” – mówi Krzysztof Kaźmierczak. Bo choć Microsoft Dynamics AX jest z założenia narzędziem do efektywnej realizacji polityki firmy w dziedzinie kosztów logistyki, system umożliwia elastyczne kształtowanie relacji z klientami.
„W systemie jest użyteczna funkcja, którą nazywamy zamówieniem oczekującym. Jeśli ktoś w Bydgoszczy potrzebuje 5 palet towaru, raczej ich nie dostanie. Takie zamówienie jest jednak rejestrowane i gdy np. jutro okaże się, że ktoś w szczecinie potrzebuje dostawy na 25 palet, oba zamówienia zostaną skomasowane” – tłumaczy Krzysztof Kaźmierczak.
Analizy OLAP. W Microsoft Dynamics AX wbudowany został system analityczny, który umożliwia tworzenie wielowymiarowych zestawień danych (magazynowych, logistycznych, sprzedażowych itp.) w dowolnym układzie. Podstawowym zastosowaniem modułu analitycznego są prognozy sprzedaży. „System wprawdzie nie prognozuje pogody” – śmieje się Krzysztof Kaźmierczak – „ale pozwala łatwo przewidzieć ogólne zmiany w wielkości i strukturze zamówień związane z sezonowością. Na ogół przewidywania się sprawdzają” – mówi.
Lewiatan ma w planach rozszerzenie zastosowań analiz OLAP. Firma chciałaby m.in. móc na bieżąco analizować dane o sprzedaży detalicznej, by wcześniej wykrywać trendy i być gotową do pełniejszej obsługi zamówień, gdy zdarzą się niespodziewane wahnięcia w popycie.
Komunikacja z dystrybutorami. Na razie zamówienia od dystrybutorów spływają do systemu w postaci załączników do wiadomości e-mail. Lewiatan ma jednak ambicję bezpośredniego połączenia swojego systemu z systemami w terenie. „To miało by sens nawet jeśli skomunikowalibyśmy się tylko z częścią dystrybutorów. Każdy z nich obsługuje pewien w miarę jednorodny rynek lokalny” – mówi Krzysztof Kaźmierczak. Wtedy też zapewne Lewiatan mógłby zacząć prowadzić próby z analizą danych ze sklepów.
Korzyści biznesowe
Wdrożenie Microsoft Dynamics AX w Lewiatanie umożliwiło uczestnikom tej sieci dystrybucji znaczącą poprawę warunków konkurowania na ich macierzystych rynkach. Korzyści w poszczególnych regionach wyglądają nieco inaczej, niemniej dla wszystkich zaszły następujące zmiany:
| • |
Mniejsze zaangażowanie środków w magazyn dzięki możliwości częstego zamawiania towaru i dużą pewnością realizacji 100% zamówienia.
|
| • |
Większa pewność dostaw możliwa dzięki wbudowanej w system funkcji magazynów wirtualnych dla towarów będących w drodze od producentów.
|
| • |
Zwiększone obroty możliwe w wyniku pełniejszej realizacji zamówień i lepszej terminowości
|
| • |
Zwiększone marże – dzięki obniżeniu przerzucanych na dystrybutorów przez centralę Lewiatana kosztów logistyki i transportu w wyniku lepszej koordynacji i unikania niepełnych przebiegów.
|
| • |
Poprawiona obrotowość we wszystkich grupach towarowych
|
| • |
Możliwość elastycznej realizacji zamówień z magazynu centralnego , np. możliwość komasacji kilku niewielkich zamówień w jeden transport
|
| • |
Ograniczenie strat związanych z terminami przydatności, co ma związek zarówno z dynamiką dostaw, jak i z pilnowaniem zasady FIFO w magazynie wysokiego składowania
|
| • |
Ograniczenie strat związanych z uszkodzeniami towaru , co jest możliwe dzięki sztywnym zasadom układania towaru na paletach
|
| • |
Możliwość prognozowania sprzedaży – dzięki narzędziom OLAP wbudowanym w system Microsoft Dynamics AX
|
Źródło: www.microsoft.com
Najnowsze wiadomości
Kwantowy przełom w cyberochronie - nadchodząca dekada przepisze zasady szyfrowania na nowo
Przez długi czas cyfrowe bezpieczeństwo opierało się na prostym założeniu: współczesne komputery potrzebowałyby ogromnych zasobów i wielu lat, aby złamać silne algorytmy szyfrowania. Rozwój technologii kwantowej zaczyna jednak tę regułę podważać, a eksperci przewidują, że w perspektywie 5–10 lat może nadejść „dzień zero”. Jest to moment, w którym zaawansowana maszyna kwantowa będzie w stanie przełamać większość aktualnie stosowanych zabezpieczeń kryptograficznych w czasie liczonym nie w latach, lecz w godzinach.
PSI prezentuje nową identyfikację wizualną
W ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
W ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
PROMAG S.A. rozpoczyna wdrożenie systemu ERP IFS Cloud we współpracy z L-Systems
PROMAG S.A., lider w obszarze intralogistyki, rozpoczął wdrożenie systemu ERP IFS Cloud, który ma wesprzeć dalszy rozwój firmy oraz integrację kluczowych procesów biznesowych. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą L-Systems i obejmuje m.in. obszary finansów, produkcji, logistyki, projektów oraz serwisu, odpowiadając na rosnącą skalę i złożoność realizowanych przedsięwzięć.
F5 rozszerza portfolio bezpieczeństwa o narzędzia do ochrony systemów AI w środowiskach enterprise
F5 ogłosiło wprowadzenie dwóch nowych rozwiązań - F5 AI Guardrails oraz F5 AI Red Team - które mają odpowiedzieć na jedno z kluczowych wyzwań współczesnych organizacji: bezpieczne wdrażanie i eksploatację systemów sztucznej inteligencji na dużą skalę. Nowa oferta łączy ochronę działania modeli AI w czasie rzeczywistym z ofensy
Snowflake + OpenAI: AI bliżej biznesu
Snowflake przyspiesza wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji w firmach, przenosząc AI z fazy eksperymentów do codziennych procesów biznesowych. Nowe rozwiązania w ramach AI Data Cloud integrują modele AI bezpośrednio z danymi, narzędziami deweloperskimi i warstwą semantyczną. Partnerstwo z OpenAI, agent Cortex Code, Semantic View Autopilot oraz rozwój Snowflake Postgres pokazują, jak budować skalowalne, bezpieczne i mierzalne wdrożenia AI w skali całej organizacji.
Najnowsze artykuły
Magazyn bez błędów? Sprawdź, jak system WMS zmienia codzienność logistyki
Współczesna logistyka wymaga nie tylko szybkości działania, lecz także maksymalnej precyzji – to właśnie te czynniki coraz częściej decydują o przewadze konkurencyjnej firm. Nawet drobne pomyłki w ewidencji stanów magazynowych, błędy przy przyjmowaniu dostaw czy nieprawidłowe rozmieszczenie towarów, mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi i opóźnieniami w realizacji zamówień. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania do zarządzania pomagają unikać takich sytuacji? Czym właściwie różni się tradycyjny system magazynowy od zaawansowanych rozwiązań klasy WMS (ang. Warehouse Management System)? I w jaki sposób inteligentne zarządzanie procesami magazynowymi realnie usprawnia codzienną pracę setek firm?
Migracja z SAP ECC na S4 HANA: Ryzyka, korzyści i alternatywne rozwiązania
W ostatnich latach wiele firm, które korzystają z systemu SAP ECC (Enterprise Central Component), stoi przed decyzją o przejściu na nowszą wersję — SAP S4 HANA. W obliczu końca wsparcia dla ECC w 2030 roku, temat ten staje się coraz bardziej aktualny. Przemiany technologiczne oraz rosnące oczekiwania związane z integracją nowych funkcji, jak sztuczna inteligencja (AI), skłaniają do refleksji nad tym, czy warto podjąć tak dużą zmianę w architekturze systemu. Przyjrzyjmy się głównym powodom, dla których firmy rozważają migrację do S4 HANA, ale także argumentom, które mogą przemawiać za pozostaniem przy dotychczasowym systemie ECC, przynajmniej na krótki okres.
Jak maksymalizować zyski z MTO i MTS dzięki BPSC ERP?
Zysk przedsiębiorstwa produkcyjnego zależy nie tylko od wydajności maszyn, ale przede wszystkim od precyzyjnego planowania, realnych danych i umiejętnego zarządzania procesami. Dlatego firmy, które chcą skutecznie działać zarówno w modelu Make to Stock (MTS), jak i Make to Order (MTO), coraz częściej sięgają po rozwiązania klasy ERP, takie jak BPSC ERP.
Ponad połowa cyberataków zaczyna się od błędu człowieka
Ponad 2/3 firm w Polsce odnotowała w zeszłym roku co najmniej 1 incydent naruszenia bezpieczeństwa . Według danych Unit 42, zespołu analitycznego Palo Alto Networks, aż 60% ataków rozpoczyna się od działań wymierzonych w pracowników – najczęściej pod postacią phishingu i innych form inżynierii społecznej . To pokazuje, że w systemie ochrony organizacji pracownicy są kluczowym ogniwem – i że firmy muszą nie tylko edukować, ale też konsekwentnie egzekwować zasady cyberhigieny. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, w październiku, gdy obchodzimy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.
MES - holistyczne zarządzanie produkcją
Nowoczesna produkcja wymaga precyzji, szybkości i pełnej kontroli nad przebiegiem procesów. Rosnąca złożoność zleceń oraz presja kosztowa sprawiają, że ręczne raportowanie i intuicyjne zarządzanie coraz częściej okazują się niewystarczające. Firmy szukają rozwiązań, które umożliwiają im widzenie produkcji „na żywo”, a nie z opóźnieniem kilku godzin czy dni. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają narzędzia, które porządkują informacje i pozwalają reagować natychmiast, zamiast po fakcie.
Przeczytaj Również
Wydawnictwo, e-commerce i logistyka w jednym systemie ERP
Nowoczesny ERP pozwala wydawnictwu jednocześnie kontrolować produkcję, sprzedaż online i logistykę… / Czytaj więcej
Wdrożenie systemu ERP IFS Cloud w Fabryce Mebli WUTEH
W branży meblarskiej, charakteryzującej się wysoką złożonością procesów oraz równoległą realizacją… / Czytaj więcej
Jak Teads w 3 miesiące zautomatyzował finanse i skrócił raportowanie do 2 dni w Dynamics 365 Finance
Teads zdołał w zaledwie trzy miesiące zautomatyzować kluczowe procesy finansowe w Niemczech i Szwaj… / Czytaj więcej
Uzdrowisko Ciechocinek S.A. postawiło na cyfryzację z systemem ERP enova365
Tam gdzie ponad 100 000 kuracjuszy rocznie oczekuje kompetentnej opieki, nie ma miejsca na kompromi… / Czytaj więcej
Zapachy ze szczyptą magii - jak technologia wspiera JAR Aromaty?
Jest takie miejsce pod Warszawą, w którym technika i nauka spotykają się ze… sztuką. To JAR Aromaty… / Czytaj więcej
Woodeco stawia na strategiczną transformację w chmurze z SAP
Polski przemysł drzewny generuje istotny wkład do gospodarki, ale zmaga się m.in. z rosnącymi koszt… / Czytaj więcej
