sentelogo 120Firma Logbox, operator logistyczny ze stolicy Dolnego Śląska, skutecznie usprawnił zarządzanie w magazynie wysokiego składowania, wdrażając dedykowane rozwiązanie firmy Sente. Współpraca zaowocowała stworzeniem systemu, dopasowanego do specyfiki i potrzeb firmy Logbox, co bezpośrednio przełożyło się na zwiększenie wydajności pracy w magazynie.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Początki projektu

Firma Logbox świadczy usługi w zakresie całościowej obsługi e-commerce, magazynowania towarów i realizacji zamówień – detalicznych i hurtowych, oraz transportu i dystrybucji. Operator posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze sklepów internetowych. Magazyn firmy to również centrum dystrybucyjne, w ramach którego realizowane są procesy związane z eksportem, importem, a także dystrybucją marek własnych. Ze względu na dynamiczny rozwój, przedstawiciele firmy zaczęli poszukiwać nowoczesnych możliwości rozwoju oraz podnoszenia efektywności.

Główny klient firmy Logbox to Gunfire – jeden z największych dostawców replik broni w Europie. Przedsiębiorstwo istnieje na rynku ponad 15 lat i specjalizuje się w sprzedaży detalicznej Air Soft Guns (ASG), akcesoriów i części, sprzętu do survivalu oraz militariów. Rozwój własnych brandów, to obok działalności handlowej, jeden z głównych elementów działalności firmy. Gunfire posiada w swoim portfolio także wiele rozpoznawalnych marek. W ofercie firmy znajduje się obecnie ponad 9 tysięcy produktów.

Przeniesienie do nowego magazynu, plan rozszerzenia skali świadczenia usług fulfillment oraz możliwości systematycznego zwiększania jakości obsługi klientów to główne powody, stojące za decyzją o wdrożeniu nowego systemu.

Dla firmy Logbox szczególnie istotna była możliwość dostosowania metod zarządzania procesami magazynowymi do zróżnicowanego charakteru zamówień (jednopozycyjne, wielopozycyjne, hurtowe), jak i indywidualne oczekiwania klientów odnośnie dotyczące pakowania wysyłek.

Główne cele, które zdefiniowane zostały na starcie projektu, to:
  • usprawnienie i zwiększenie kontroli wysyłek
  • zwiększenie wydajności w zarządzaniu magazynem
  • integracja z rozwiązaniem ERP
Wdrożenie i rozwiązania

Prace nad systemem zostały rozpoczęte po przeprowadzeniu sprintu analitycznego. Pierwszym etapem projektu była integracja z dotychczas używanym rozwiązaniem ERP. Był to kluczowy krok we współpracy, który stanowił jednocześnie pierwsze duże wyzwanie.

Kolejny etap stanowił projekt wdrożenia systemu WMS. Istotną okolicznością, która towarzyszyła pracom projektowym, a następnie uruchomieniu systemu, była przeprowadzka do nowego magazynu. Logbox zmieniał lokalizację swojego centrum dystrybucyjnego tuż przed wdrożeniem systemu WMS. Było to wyzwanie, ponieważ oprócz oczywistych trudności logistycznych związanych z transportem towaru do nowej lokalizacji oraz odpowiedniego ich rozmieszczenia, wiązał się również ze zwiększaniem skali działania firmy oraz reorganizacją procesów magazynowych. Nowy magazyn o powierzchni 3500 m2 jest wyposażony w regały wysokiego składowania oraz antresolę, w której wydzielona została dedykowana strefa pakowania. Uruchomienie systemu WMS odbyło się równolegle z przeniesieniem do nowej przestrzeni.

Jak podkreśla Jarosław Olszewski, architekt rozwiązań WMS w Sente, projekt wdrożeniowy był skomplikowanym przedsięwzięciem:

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, była mnogość realizowanych działań. W ciągu kilku dni przeniesiony został magazyn, wykonana była inwentaryzacja, a następnie uruchomienie systemu WMS w nowej rzeczywistości. Trudności napotykane w trakcie tychże prac, wymagały od nas (zespołu wdrażającego system ze strony Sente) projektowania i realizacji wielu złożonych procesów, aby jak najbardziej usprawnić pracę magazynu w tych trudnych chwilach. Pomimo problemów i wyzwań, z którymi musieliśmy się zmierzyć, tym bardziej należy być dumnym z systemu, który udało nam się zbudować przy współpracy z firmą Logbox. Jednocześnie warto podkreślić fakt, iż otwartość pracowników firmy Logbox na nowe rozwiązania oraz chęć szybkiego usprawniania procesów znacząco wpłynęła na osiągnięcie bardzo dużej wydajności systemu.


W czasie realizacji projektu został zaimplementowany szereg rozwiązań, które znacznie usprawniły działanie magazynu firmy Logbox. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
  • wprowadzenie rozwiązania multipicking, które umożliwia obsługę wielu zamówień w jednym czasie,
  • rozszerzenie multipickingu o kompletację zamówień jednopozycyjnych, czyli kompletację jednoprzebiegową,
  • zaimplementowanie panelu pakowania, dzięki któremu firma zyskuje uproszczenie i przyspieszenie procesu pakowania, 
  • automatyczne rozlokowanie towarów – system zarządza rozmieszczeniem towarów i relokacją towarów w sposób automatyczny tak, aby proces zbiórki towarów do wydania był możliwie jak najszybszy, 
  • monitorowanie wydajności pracy – rozwiązanie wspiera proces monitorowania wydajności pracy, co pozwala lepiej dobrać zasoby ludzkie i efektywnie planować pracę

Współpraca firmy Logbox z Sente jest kontynuowana, a wdrożone rozwiązania są systematycznie rozwijane zgodnie z tym, jak zwiększa się skala działania firmy Logbox oraz ewoluują potrzeby firmy.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top