Przejdź do głównej treści

Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce

Katgoria: Relacje / Utworzono: 27 kwiecień 2015

Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce

23 kwietnia odbyło się święto dla wszystkich entuzjastów idei Open Source. Od 2008 roku konferencja Open Source Day gromadzi w Warszawie największe polskie i zagraniczne autorytety z zakresu otwartego oprogramowania i systemu Linuks. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a głównym partnerem technologicznym całego wydarzenia była firma IBM – amerykański gigant z branży IT. Pomysłodawcami i organizatorami Open Source Day są firmy B2B oraz Linux Polska. Tegoroczna edycja konferencji koncentrowała się głównie na najnowszych trendach w Open Source takich jak: OpenStack, BigData, NoSQL, security. Jakie są wnioski po ósmej edycji Open Source Day?

REKLAMA
ASSECO KSEF
 
Tegoroczna konferencja była rekordowa nie tylko pod względem ilości uczestników, ale również pod względem liczby wspierających nas partnerów. Gościliśmy ponad 750 osób, które przyszły aby spotkać się z przedstawicielami liderów branży IT takimi jak IBM - główny partner konferencji – czy Red Hat, Intel, EnterpriseDB, Liferay, Zabbix i wielu innych. Co roku zapraszamy również gości specjalnych z sektora rządowego i biznesowego. W tej edycji bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje Dyrektora Departamentu Informatyzacji, Sebastiana Christowa oraz Wiceprezesa Zarządu Orange Polska, Pana Piotra Muszyńskiego. O rosnącej z roku na rok popularności konferencji świadczą chociażby statystyki oglądalności transmisji na żywo – podczas tegorocznej edycji odnotowaliśmy ponad trzy tysiące różnych adresów IP” – komentuje Dariusz Świąder, Prezes Linuxpolska.pl
Podczas Open Source Day 2015 odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział reprezentanci partnerów konferencji.
 
27 04 2015 opensource foto1   27 04 2015 opensource foto2
 
Paneliści dyskutowali na temat przyszłości polskiego rynku Open Source próbując znaleźć odpowiedź na pytanie czy należy spodziewać się w tym zakresie rewolucji czy raczej czeka nas powolny, ale stabilny rozwój? Wśród poruszanych na konferencji zagadnień największym zainteresowaniem cieszyły się tematy takie jak - „Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce” czy „Wsparcie dla Twojego Linuksa”. Eksperci prognozują, że Polska jest dużym i dobrze rokującym rynkiem dla Open Source’owych rozwiązań. W perspektywie najbliższych lat powinniśmy spodziewać się prawdziwego boomu w wykorzystywaniu otwartego oprogramowania zarówno w administracji publicznej jak i biznesie.
Cieszymy się ogromnie, że konferencja jest okazją do spotkania ze społecznością Open Source oraz stanowi doskonalą sposobność do spotkania jej przedstawicieli - również w tych mniej formalnych okolicznościach podczas wieczornej imprezy. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą równie dużym sukcesem. Już teraz szykujemy niespodziankę na kolejny rok! Możemy jeszcze wszystkich zaskoczyć!” – podsumowuje Kamila Szenejko, Menedżer Konferencji Open Source Day 2015
Wśród wystawców na konferencji znaleźli się światowi potentaci na rynku IT. Swoje najnowsze rozwiązania technologiczne i systemy prezentowały m.in. IBM, Red Hat, Intel, EnterpriseDB, Zabbix Mirantis, Pivotal, GitHub, Microsoft, Intel czy Zabbix. Przez cały czas trwania konferencji sale były wypełnione po brzegi.
Od wielu lat wspieramy technologie otwarte i już drugi rok z rzędu bierzemy udział w konferencji Open Source Day. Obecnie intensywnie inwestujemy w konsorcjum OpenPOWER, aby wspólnie z partnerami zrzeszonymi w ramach tej organizacji dostarczyć naszym klientom innowacyjne produkty stanowiące realną alternatywę dla rozpowszechnionej na rynku architektury x86. Konferencja OSD tworzy przestrzeń do dyskusji pomiędzy vendorami, a klientami poszukującymi rozwiązań otwartych” – komentuje Maciej Gruczyński, Server Solutions Sales Manager, IBM Polska.
Open Source Day to świetna impreza i możliwość poznania ludzi nie tylko ze społeczności Open Source, ale także z sektora biznesowego. Open Source Day wypracował sobie już mocną pozycję na rynku, a organizatorzy konferencji co roku utwierdzają nas w przekonaniu, że nie jest to przypadek. Z punktu widzenia sponsora naszego stanowiska firmy Microsoft, Open Source Day było doskonałym miejscem na poinformowanie w jaki sposób odbywa się współpraca ze środowiskami Open Source oraz co można zyskać łącząc technologie OS z platformą Microsoft Azure” – komentuje Ryszard Dałkowski, ekspert expertum.pl

Najnowsze wiadomości

Kwantowy przełom w cyberochronie - nadchodząca dekada przepisze zasady szyfrowania na nowo
Przez długi czas cyfrowe bezpieczeństwo opierało się na prostym założeniu: współczesne komputery potrzebowałyby ogromnych zasobów i wielu lat, aby złamać silne algorytmy szyfrowania. Rozwój technologii kwantowej zaczyna jednak tę regułę podważać, a eksperci przewidują, że w perspektywie 5–10 lat może nadejść „dzień zero”. Jest to moment, w którym zaawansowana maszyna kwantowa będzie w stanie przełamać większość aktualnie stosowanych zabezpieczeń kryptograficznych w czasie liczonym nie w latach, lecz w godzinach.
PSI prezentuje nową identyfikację wizualną
psilogoW ramach realizowanej strategii transformacji PSI Software SE zaprezentowała nową identyfikację wizualną. Odświeżony wizerunek w spójny sposób oddaje technologiczne zaawansowanie firmy, jej głęboką wiedzę branżową oraz silne ukierunkowanie na potrzeby klientów. Zmiany te wzmacniają pozycję PSI jako innowacyjnego lidera technologicznego w obszarze skalowalnych rozwiązań informatycznych opartych na sztucznej inteligencji i chmurze, rozwijanych z myślą o energetyce i przemyśle.
PROMAG S.A. rozpoczyna wdrożenie systemu ERP IFS Cloud we współpracy z L-Systems
PROMAG S.A., lider w obszarze intralogistyki, rozpoczął wdrożenie systemu ERP IFS Cloud, który ma wesprzeć dalszy rozwój firmy oraz integrację kluczowych procesów biznesowych. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą L-Systems i obejmuje m.in. obszary finansów, produkcji, logistyki, projektów oraz serwisu, odpowiadając na rosnącą skalę i złożoność realizowanych przedsięwzięć.
F5 rozszerza portfolio bezpieczeństwa o narzędzia do ochrony systemów AI w środowiskach enterprise
F5 ogłosiło wprowadzenie dwóch nowych rozwiązań - F5 AI Guardrails oraz F5 AI Red Team - które mają odpowiedzieć na jedno z kluczowych wyzwań współczesnych organizacji: bezpieczne wdrażanie i eksploatację systemów sztucznej inteligencji na dużą skalę. Nowa oferta łączy ochronę działania modeli AI w czasie rzeczywistym z ofensy
Snowflake + OpenAI: AI bliżej biznesu
Snowflake przyspiesza wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji w firmach, przenosząc AI z fazy eksperymentów do codziennych procesów biznesowych. Nowe rozwiązania w ramach AI Data Cloud integrują modele AI bezpośrednio z danymi, narzędziami deweloperskimi i warstwą semantyczną. Partnerstwo z OpenAI, agent Cortex Code, Semantic View Autopilot oraz rozwój Snowflake Postgres pokazują, jak budować skalowalne, bezpieczne i mierzalne wdrożenia AI w skali całej organizacji.



Najnowsze artykuły

Magazyn bez błędów? Sprawdź, jak system WMS zmienia codzienność logistyki
SENTEWspółczesna logistyka wymaga nie tylko szybkości działania, lecz także maksymalnej precyzji – to właśnie te czynniki coraz częściej decydują o przewadze konkurencyjnej firm. Nawet drobne pomyłki w ewidencji stanów magazynowych, błędy przy przyjmowaniu dostaw czy nieprawidłowe rozmieszczenie towarów, mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi i opóźnieniami w realizacji zamówień. W jaki sposób nowoczesne rozwiązania do zarządzania pomagają unikać takich sytuacji? Czym właściwie różni się tradycyjny system magazynowy od zaawansowanych rozwiązań klasy WMS (ang. Warehouse Management System)? I w jaki sposób inteligentne zarządzanie procesami magazynowymi realnie usprawnia codzienną pracę setek firm?
Migracja z SAP ECC na S4 HANA: Ryzyka, korzyści i alternatywne rozwiązania
W ostatnich latach wiele firm, które korzystają z systemu SAP ECC (Enterprise Central Component), stoi przed decyzją o przejściu na nowszą wersję — SAP S4 HANA. W obliczu końca wsparcia dla ECC w 2030 roku, temat ten staje się coraz bardziej aktualny. Przemiany technologiczne oraz rosnące oczekiwania związane z integracją nowych funkcji, jak sztuczna inteligencja (AI), skłaniają do refleksji nad tym, czy warto podjąć tak dużą zmianę w architekturze systemu. Przyjrzyjmy się głównym powodom, dla których firmy rozważają migrację do S4 HANA, ale także argumentom,  które mogą przemawiać za pozostaniem przy dotychczasowym systemie ECC, przynajmniej na krótki okres.
Jak maksymalizować zyski z MTO i MTS dzięki BPSC ERP?
BPSC FORTERROZysk przedsiębiorstwa produkcyjnego zależy nie tylko od wydajności maszyn, ale przede wszystkim od precyzyjnego planowania, realnych danych i umiejętnego zarządzania procesami. Dlatego firmy, które chcą skutecznie działać zarówno w modelu Make to Stock (MTS), jak i Make to Order (MTO), coraz częściej sięgają po rozwiązania klasy ERP, takie jak BPSC ERP.
Ponad połowa cyberataków zaczyna się od błędu człowieka
Ponad 2/3 firm w Polsce odnotowała w zeszłym roku co najmniej 1 incydent naruszenia bezpieczeństwa . Według danych Unit 42, zespołu analitycznego Palo Alto Networks, aż 60% ataków rozpoczyna się od działań wymierzonych w pracowników – najczęściej pod postacią phishingu i innych form inżynierii społecznej . To pokazuje, że w systemie ochrony organizacji pracownicy są kluczowym ogniwem – i że firmy muszą nie tylko edukować, ale też konsekwentnie egzekwować zasady cyberhigieny. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, w październiku, gdy obchodzimy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.
MES - holistyczne zarządzanie produkcją
Nowoczesna produkcja wymaga precyzji, szybkości i pełnej kontroli nad przebiegiem procesów. Rosnąca złożoność zleceń oraz presja kosztowa sprawiają, że ręczne raportowanie i intuicyjne zarządzanie coraz częściej okazują się niewystarczające. Firmy szukają rozwiązań, które umożliwiają im widzenie produkcji „na żywo”, a nie z opóźnieniem kilku godzin czy dni. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają narzędzia, które porządkują informacje i pozwalają reagować natychmiast, zamiast po fakcie.

Przeczytaj Również

Wydawnictwo, e-commerce i logistyka w jednym systemie ERP

Nowoczesny ERP pozwala wydawnictwu jednocześnie kontrolować produkcję, sprzedaż online i logistykę… / Czytaj więcej

Wdrożenie systemu ERP IFS Cloud w Fabryce Mebli WUTEH

W branży meblarskiej, charakteryzującej się wysoką złożonością procesów oraz równoległą realizacją… / Czytaj więcej

Jak Teads w 3 miesiące zautomatyzował finanse i skrócił raportowanie do 2 dni w Dynamics 365 Finance

Teads zdołał w zaledwie trzy miesiące zautomatyzować kluczowe procesy finansowe w Niemczech i Szwaj… / Czytaj więcej

Uzdrowisko Ciechocinek S.A. postawiło na cyfryzację z systemem ERP enova365

Tam gdzie ponad 100 000 kuracjuszy rocznie oczekuje kompetentnej opieki, nie ma miejsca na kompromi… / Czytaj więcej

Zapachy ze szczyptą magii - jak technologia wspiera JAR Aromaty?

Jest takie miejsce pod Warszawą, w którym technika i nauka spotykają się ze… sztuką. To JAR Aromaty… / Czytaj więcej

Woodeco stawia na strategiczną transformację w chmurze z SAP

Polski przemysł drzewny generuje istotny wkład do gospodarki, ale zmaga się m.in. z rosnącymi koszt… / Czytaj więcej