W magazynach zachodzą obecnie bezprecedensowe zmiany, do których w dużej mierze przyczynił się rozwój handlu elektronicznego – przewiduje się, że do roku 2020 sprzedaż internetowa w Europie wzrośnie do ponad 700 mld dolarów z obecnych 457 mld dolarów. Jednocześnie konsumenci nadal oczekują, by zamówione produkty doręczane im były jeszcze szybciej.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Takie firmy jak Deliv w USA, JD.com w Chinach oraz Amazon z usługą Prime intensyfikują skracanie czasu dostaw do jednego dnia, ponieważ detaliści dopatrują się możliwości zyskania przewagi konkurencyjnej w szybszej realizacji zamówień. Jednocześnie jednak z wymaganiem, żeby robić więcej i w krótszym czasie, nadal istnieje presja na obniżanie kosztów w magazynie. Z myślą o tych sprzecznych wymaganiach Alison Bullen, data capture product manager w regionie EMEA w firmie Zebra, pyta, jak magazyny reagują na ten stan rzeczy? Technologia – a zwłaszcza skanery do rejestracji danych – oferuje nowe sposoby zwiększenia wydajności pracy. Ekspert wymienia pięć elementów, na które warto zwrócić uwagę, wyposażając pracowników w bardziej nowoczesne urządzenia.

MAGAZYN 2020: BADANIE FIRMY ZEBRA

Przeprowadziliśmy niedawno badanie wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla w magazynach w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych w celu ustalenia, jakich zmian spodziewają się oni w swoich firmach do roku 2020. Biorąc pod uwagę rozwój e-handlu, nie jest zaskoczeniem, że 76 proc. respondentów spodziewa się powiększenia liczby magazynów. Sądząc z rozmów z klientami, przewiduję, że wiele z tych nowych obiektów będzie uzupełniającymi centrami realizacji zamówień. Te mniejsze bazy skrócą czasy dostaw, gdyż będą położone bliżej konsumentów. Magazyny będą także rosły w górę, gdyż wyższe regały redukują zapotrzebowanie na powierzchnię i obniżają jej koszt.

Powiększaniu przestrzeni magazynowej towarzyszy coraz szersze wykorzystywanie pracowników tymczasowych – ma to pozwolić na poradzenie sobie z sezonowym wzrostem popytu. Wiąże się z tym jeden problem: nasze badanie wykazało, że przeszkolenie pracowników w celu zapewnienia pełnej produktywności może wymagać ponad 50 godzin. Z rozmów z naszymi klientami wiem, że pragną oni skrócić ten czas, żeby móc podnieść wydajność z natychmiastowym efektem.

Kolejnym ważnym odkryciem płynącym z naszego badania jest to, że odpowiadając na pytanie o 20 najważniejszych obszarów wymagających inwestycji w magazynie, respondenci przywiązywali dużą wagę do technologii. Wśród pięciu najważniejszych kwestii wymieniano: wyposażenie pracowników w urządzenia mobilne (72,5 proc.), skanowanie kodów kreskowych (67,6 proc.) oraz Internet Rzeczy –IOT (61,8 proc.). Chociaż widuję czasem jeszcze magazyny, gdzie w niektórych działach używana jest dokumentacja papierowa, widoczne jest coraz pilniejsze dążenie do wykorzystania technologii, takich jak RFID i etykiety z kodem kreskowym oraz rozwiązania do automatycznej rejestracji danych, w celu usprawnienia procesów roboczych i zyskania dostępnych w czasie rzeczywistym informacji o indywidualnych przedmiotach – od towarów przychodzących i odkładanych na miejsce składowania po kompletację i wysyłkę. Ważnym elementem rejestracji danych są ręczne skanery używane przez pracowników, a z uwagi na postępy w technologii jest pięć czynników, które według mnie warto wziąć pod uwagę, planując zakup nowych urządzeń.

NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE PRZY WYBORZE NOWEGO SKANERA

1. Procesy robocze: Wspomniałam już, że zmienia się układ magazynów, w których wprowadzane są wyższe regały. Jeśli pracownicy mają pobierać towary z wysoko umieszczonych półek albo przeprowadzać okresową inwentaryzację, potrzebne im będą urządzenia do skanowania zarówno z bliska, jak i z daleka. Ma to szczególnie znaczenie dla operatorów wózków widłowych, którzy chcą mieć możliwość skanowania towarów z kabiny wózka. Dostępne są zaawansowane mechanizmy skanujące, które potrafią rejestrować dane z małej i dużej odległości, co pozwoli użytkownikom w magazynie pracować szybciej i z większą wygodą.

2. Dokładna rejestracja danych: W ostatnich latach bardzo poprawiła się nie tylko jakość obrazów rejestrowanych przez kamery i aparaty fotograficzne, ale również możliwości mechanizmów skanujących. Warto sprawdzić najnowsze dostępne modele, gdyż są one w stanie zredukować błędy, rejestrując nie tylko kody kreskowe każdego rodzaju, ale także kody w jakimkolwiek stanie – zadrapane, wyblakłe, niekompletne, a nawet ukryte pod warstwami folii termokurczliwej.

3. Niezawodna sprawność działania: Zawsze zalecam kupno najbardziej wytrzymałego urządzenia, jakie można znaleźć na rynku. Spędzam wiele czasu w różnych magazynach i widuję skanery, którymi pracownicy rzucają między sobą, upuszczają z wysokości górnych półek, a nawet używają jako młotków czy narzędzi do otwierania pudeł. W środowisku pracy, w którym urządzenia są narażone na tak wymagające warunki, skanery muszą mieć naprawdę mocną konstrukcję, żeby wytrzymać codzienne trudy i działać niezawodnie bez względu na wszystko. Widziałam też stację dokującą skanera pozostawioną w kałuży płynu hamulcowego i dlatego wspomnę jeszcze: nie można zapominać o stacji dokującej i należy zadbać o to, żeby także miała wysoką klasę szczelności (IP).

4. Intuicyjna obsługa: Dziś na rynku dostępny jest szerszy wybór urządzeń skanujących z systemem Android i z ekranem dotykowym – w tym modele ubieralne. Po sparowaniu tych urządzeń z systemem głosowym, możliwe jest przekazywanie użytkownikom ustnie krok po kroku instrukcji wskazujących, jak wykonać dane zadanie. Dzięki temu można uzyskać znaczną poprawę wydajności pracy i wyeliminować w dużym stopniu błędy. Co więcej, urządzenia stają się dużo bardziej intuicyjne. Czas nauki obsługi zostaje bardzo skrócony, kiedy wyposaży się użytkowników w technologię, którą mogą szybko opanować i która aktywnie pomaga im w wykonywaniu zadań.

5. Praca przez pełną zmianę: Zmiany robocze w magazynach mogą trwać 8 godzin, a nawet dłużej, a praca baterii musi wystarczyć przynajmniej na pełną zmianę. Oprócz tego, tak jak w przypadku każdego innego urządzenia, odpowiednie traktowanie baterii może znacznie wydłużyć ich żywotność. Mając to na względzie, warto poszukać skanerów wyposażonych we wskaźniki naładowania baterii, które ponadto pozwolą pracownikom technicznym w firmie śledzić zdalnie informacje o zarządzaniu baterią przez dłuższy czas (np. kiedy i jak często baterie są ładowane). Wspierając najlepsze praktyki w zakresie zarządzania bateriami, można zredukować całkowity koszt eksploatacji urządzeń.

Obecnie na wiele magazynów nakładane są sprzeczne wymagania, mające na celu zwiększenie wydajności, efektywności i sprawności działania przy jednoczesnej redukcji kosztów. Nowe technologie skanowania mogą pomóc to osiągnąć. Najnowsze urządzenia potrafią rejestrować więcej kodów kreskowych i robić to szybciej, są wytrzymałe i łatwiejsze w obsłudze oraz można je monitorować zdalnie w celu optymalizacji sposobu, w jaki są używane. A po sparowaniu z nowymi systemami roboczymi, takimi jak przekazywanie poleceń głosowych, mogą także pomóc pracownikom szybciej nauczyć się obsługi urządzeń bez wielogodzinnego szkolenia, zredukować błędy w pracy i szybciej kompletować zamówienia. W miarę jak zmieniają się potrzeby magazynu, warto sprawdzić postępy w nowych technologiach i jak mogą one zaspokoić te nowe wymagania.

Źródło: Zebra Technologies

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top