loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
18 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 46 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

W magazynach zachodzą obecnie bezprecedensowe zmiany, do których w dużej mierze przyczynił się rozwój handlu elektronicznego – przewiduje się, że do roku 2020 sprzedaż internetowa w Europie wzrośnie do ponad 700 mld dolarów z obecnych 457 mld dolarów. Jednocześnie konsumenci nadal oczekują, by zamówione produkty doręczane im były jeszcze szybciej.

 REKLAMA 
 SNT 
 
Takie firmy jak Deliv w USA, JD.com w Chinach oraz Amazon z usługą Prime intensyfikują skracanie czasu dostaw do jednego dnia, ponieważ detaliści dopatrują się możliwości zyskania przewagi konkurencyjnej w szybszej realizacji zamówień. Jednocześnie jednak z wymaganiem, żeby robić więcej i w krótszym czasie, nadal istnieje presja na obniżanie kosztów w magazynie. Z myślą o tych sprzecznych wymaganiach Alison Bullen, data capture product manager w regionie EMEA w firmie Zebra, pyta, jak magazyny reagują na ten stan rzeczy? Technologia – a zwłaszcza skanery do rejestracji danych – oferuje nowe sposoby zwiększenia wydajności pracy. Ekspert wymienia pięć elementów, na które warto zwrócić uwagę, wyposażając pracowników w bardziej nowoczesne urządzenia.

MAGAZYN 2020: BADANIE FIRMY ZEBRA

Przeprowadziliśmy niedawno badanie wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla w magazynach w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych w celu ustalenia, jakich zmian spodziewają się oni w swoich firmach do roku 2020. Biorąc pod uwagę rozwój e-handlu, nie jest zaskoczeniem, że 76 proc. respondentów spodziewa się powiększenia liczby magazynów. Sądząc z rozmów z klientami, przewiduję, że wiele z tych nowych obiektów będzie uzupełniającymi centrami realizacji zamówień. Te mniejsze bazy skrócą czasy dostaw, gdyż będą położone bliżej konsumentów. Magazyny będą także rosły w górę, gdyż wyższe regały redukują zapotrzebowanie na powierzchnię i obniżają jej koszt.

Powiększaniu przestrzeni magazynowej towarzyszy coraz szersze wykorzystywanie pracowników tymczasowych – ma to pozwolić na poradzenie sobie z sezonowym wzrostem popytu. Wiąże się z tym jeden problem: nasze badanie wykazało, że przeszkolenie pracowników w celu zapewnienia pełnej produktywności może wymagać ponad 50 godzin. Z rozmów z naszymi klientami wiem, że pragną oni skrócić ten czas, żeby móc podnieść wydajność z natychmiastowym efektem.

Kolejnym ważnym odkryciem płynącym z naszego badania jest to, że odpowiadając na pytanie o 20 najważniejszych obszarów wymagających inwestycji w magazynie, respondenci przywiązywali dużą wagę do technologii. Wśród pięciu najważniejszych kwestii wymieniano: wyposażenie pracowników w urządzenia mobilne (72,5 proc.), skanowanie kodów kreskowych (67,6 proc.) oraz Internet Rzeczy –IOT (61,8 proc.). Chociaż widuję czasem jeszcze magazyny, gdzie w niektórych działach używana jest dokumentacja papierowa, widoczne jest coraz pilniejsze dążenie do wykorzystania technologii, takich jak RFID i etykiety z kodem kreskowym oraz rozwiązania do automatycznej rejestracji danych, w celu usprawnienia procesów roboczych i zyskania dostępnych w czasie rzeczywistym informacji o indywidualnych przedmiotach – od towarów przychodzących i odkładanych na miejsce składowania po kompletację i wysyłkę. Ważnym elementem rejestracji danych są ręczne skanery używane przez pracowników, a z uwagi na postępy w technologii jest pięć czynników, które według mnie warto wziąć pod uwagę, planując zakup nowych urządzeń.

NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE PRZY WYBORZE NOWEGO SKANERA

1. Procesy robocze: Wspomniałam już, że zmienia się układ magazynów, w których wprowadzane są wyższe regały. Jeśli pracownicy mają pobierać towary z wysoko umieszczonych półek albo przeprowadzać okresową inwentaryzację, potrzebne im będą urządzenia do skanowania zarówno z bliska, jak i z daleka. Ma to szczególnie znaczenie dla operatorów wózków widłowych, którzy chcą mieć możliwość skanowania towarów z kabiny wózka. Dostępne są zaawansowane mechanizmy skanujące, które potrafią rejestrować dane z małej i dużej odległości, co pozwoli użytkownikom w magazynie pracować szybciej i z większą wygodą.

2. Dokładna rejestracja danych: W ostatnich latach bardzo poprawiła się nie tylko jakość obrazów rejestrowanych przez kamery i aparaty fotograficzne, ale również możliwości mechanizmów skanujących. Warto sprawdzić najnowsze dostępne modele, gdyż są one w stanie zredukować błędy, rejestrując nie tylko kody kreskowe każdego rodzaju, ale także kody w jakimkolwiek stanie – zadrapane, wyblakłe, niekompletne, a nawet ukryte pod warstwami folii termokurczliwej.

3. Niezawodna sprawność działania: Zawsze zalecam kupno najbardziej wytrzymałego urządzenia, jakie można znaleźć na rynku. Spędzam wiele czasu w różnych magazynach i widuję skanery, którymi pracownicy rzucają między sobą, upuszczają z wysokości górnych półek, a nawet używają jako młotków czy narzędzi do otwierania pudeł. W środowisku pracy, w którym urządzenia są narażone na tak wymagające warunki, skanery muszą mieć naprawdę mocną konstrukcję, żeby wytrzymać codzienne trudy i działać niezawodnie bez względu na wszystko. Widziałam też stację dokującą skanera pozostawioną w kałuży płynu hamulcowego i dlatego wspomnę jeszcze: nie można zapominać o stacji dokującej i należy zadbać o to, żeby także miała wysoką klasę szczelności (IP).

4. Intuicyjna obsługa: Dziś na rynku dostępny jest szerszy wybór urządzeń skanujących z systemem Android i z ekranem dotykowym – w tym modele ubieralne. Po sparowaniu tych urządzeń z systemem głosowym, możliwe jest przekazywanie użytkownikom ustnie krok po kroku instrukcji wskazujących, jak wykonać dane zadanie. Dzięki temu można uzyskać znaczną poprawę wydajności pracy i wyeliminować w dużym stopniu błędy. Co więcej, urządzenia stają się dużo bardziej intuicyjne. Czas nauki obsługi zostaje bardzo skrócony, kiedy wyposaży się użytkowników w technologię, którą mogą szybko opanować i która aktywnie pomaga im w wykonywaniu zadań.

5. Praca przez pełną zmianę: Zmiany robocze w magazynach mogą trwać 8 godzin, a nawet dłużej, a praca baterii musi wystarczyć przynajmniej na pełną zmianę. Oprócz tego, tak jak w przypadku każdego innego urządzenia, odpowiednie traktowanie baterii może znacznie wydłużyć ich żywotność. Mając to na względzie, warto poszukać skanerów wyposażonych we wskaźniki naładowania baterii, które ponadto pozwolą pracownikom technicznym w firmie śledzić zdalnie informacje o zarządzaniu baterią przez dłuższy czas (np. kiedy i jak często baterie są ładowane). Wspierając najlepsze praktyki w zakresie zarządzania bateriami, można zredukować całkowity koszt eksploatacji urządzeń.

Obecnie na wiele magazynów nakładane są sprzeczne wymagania, mające na celu zwiększenie wydajności, efektywności i sprawności działania przy jednoczesnej redukcji kosztów. Nowe technologie skanowania mogą pomóc to osiągnąć. Najnowsze urządzenia potrafią rejestrować więcej kodów kreskowych i robić to szybciej, są wytrzymałe i łatwiejsze w obsłudze oraz można je monitorować zdalnie w celu optymalizacji sposobu, w jaki są używane. A po sparowaniu z nowymi systemami roboczymi, takimi jak przekazywanie poleceń głosowych, mogą także pomóc pracownikom szybciej nauczyć się obsługi urządzeń bez wielogodzinnego szkolenia, zredukować błędy w pracy i szybciej kompletować zamówienia. W miarę jak zmieniają się potrzeby magazynu, warto sprawdzić postępy w nowych technologiach i jak mogą one zaspokoić te nowe wymagania.

Źródło: Zebra Technologies

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top