System WMS w automatyzacji łańcucha dostaw
SENTEZa obsługę procesów i operacji, które wchodzą w skład łańcucha dostaw, odpowiadają różne rozwiązania IT, m.in. takie jak system WMS. Jak wspierać automatyzację łańcucha dostaw przy pomocy rozwiązania służącego do zarządzania magazynem i jakie efekty można dzięki temu osiągnąć?


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Automatyzacja łańcucha dostaw – definicja

Czym jest automatyzacja łańcucha dostaw? To cyfryzacja procesów, z których się składa, celem zwiększenia efektywności, a także usprawnienia przepływu informacji. Wpływa na podniesienie wydajności pracy osób, które są zaangażowane w te procesy, przy jednoczesnym oszczędzaniu czasu. Obecnie wymagania i potrzeby klientów rosną. Automatyzacja może pomóc we wdrożeniu nowoczesnych modeli biznesowych, takich jak np. omnichannel, żeby zadowolić oczekiwania kupujących.

Jak system WMS wspiera automatyzację łańcucha dostaw?

Wsparcie zarządzania łańcuchem dostaw przez system WMS odbywa się przede wszystkim poprzez optymalizację zarządzania asortymentem. Rozwiązanie odpowiada za przyjęcie i rozlokowanie dostawy w magazynie. Realizacja kompletacji zamówień odbywa się na podstawie ścieżki wyznaczonej przez WMS. Może on wspierać także pakowanie i wysyłkę zlecenia do klienta, a także obsłużyć zwrot i reklamację. Jedną z wielu ważnych funkcji, które posiada oprogramowanie, to wyznaczanie najkorzystniejszej drogi poboru towaru. Pozwala ograniczyć nadprogramowe kilometry, a produkt znacznie szybciej trafia do klienta.

System WMS może być również zintegrowany z firmami kurierskimi i spedycyjnymi. Dzięki temu przedsiębiorstwo otrzymuje komplet dokumentów przewozowych z informacjami, które dotyczą towaru: w jakiej ilości powinien zostać odebrany, skąd go pobrać i dokąd dostarczyć. Znacznie przyspiesza to cały proces.

Jakie korzyści wynikają z automatyzacji łańcucha dostaw przy pomocy systemu WMS?

Jakie są najważniejsze korzyści, które przynosi wykorzystanie rozwiązania WMS przy automatyzacji łańcucha dostaw?

Zwiększona wydajność pracy

Digitalizacja wpływa przede wszystkim na zwiększenie wydajności pracy w magazynie. To z kolei oznacza optymalizację łańcucha dostaw i przyspieszenie czasu realizacji zamówień. Wychwycenie i eliminacja błędów z wyprzedzeniem – to kolejne pozytywy, które dostrzeżesz po wdrożeniu systemu WMS w firmie. Są one możliwe m.in. z uwagi na zapewnione przez oprogramowanie monitorowanie stanu magazynowego produktów w czasie rzeczywistym.

Zadowolenie klientów

Dzięki kontroli stanu magazynowego, wynikającego z automatyzacji, klienci posiadają dostęp do informacji o zleceniu, które złożyli. Przyspieszenie procesu dostawy, jak i eliminacja pomyłek, które czasem występują, wyróżni Twoją firmę – kupujący chętniej wracają, nawet jeżeli Twoje ceny są trochę wyższe, niż u konkurencji.

Procesy pod kontrolą

Dzięki automatyzacji łańcucha dostaw dostarczane są nam bardziej szczegółowe informacje o procesach, które w nim zachodzą. System WMS wspiera weryfikację kompletności przesyłek dzięki m.in. użyciu handheldów i rejestrowaniu każdej czynności na takim urządzeniu. W ten sposób eliminuje ewentualne błędy lub braki. Poza tym to rozwiązanie kontroluje położenie asortymentu od wejścia do magazynu, aż do opuszczenia go. Magazynierzy zawsze wiedzą, skąd pobrać produkt, który potrzebują skompletować. Nie pojawiają się także sytuacje, w których część towaru „zgubi się”, czy zostanie przekazane do firmy kurierskiej z opóźnieniem.

Kontrolowanie procesów wewnątrz łańcucha dostaw to również oszczędność pieniędzy. Na przykład oczywistością może wydawać się odłożenie palety na miejsce, które jest do niej przypisane, ale w wielu magazynach wciąż polega się na – zawodnej przecież – pamięci pracowników. Jeżeli sterujesz procesami przy pomocy systemu WMS, to takie zdarzenia nie mają miejsca w firmie. Produkty trafiają tam, gdzie powinny, a następnie do klienta.

Efekty automatyzacji łańcucha dostaw przy pomocy systemu WMS

O korzyściach wynikających z automatyzacji łańcucha dostaw przy wykorzystaniu systemu WMS można mówić bez końca, ale przynosi ona także realne efekty. Firma Sente wdrożyła takie rozwiązanie w LogBox – to operator logistyczny, świadczący usługi w zakresie e-commerce, realizacji zamówień oraz magazynowania towarów. Z uwagi na to, że przedsiębiorstwo obsługuje kanały B2B i B2C, potrzebne było narzędzie umożliwiające jednoczesną realizację zleceń z obu tych kanałów. System WMS automatycznie dzieli zamówienia na części, następnie przekazuje je do realizacji w tym samym czasie. W czasie rzeczywistym analizuje je, a następnie dzieli na strefy zbiórki. W procesie pakowania konsoliduje je. Dodatkowo magazyn ma możliwość automatycznej relokacji towarów. Wpływa to na zwiększenie tempa zbiórki i obniżenie poziomu braków w paczkach wysyłanych do klientów – przed implementacją wynosił 2-3%, a teraz jest to poniżej 0,5%. Wydajność magazynu LogBox wzrosła o 300%, a wydajność linii realizowanych dziennie wzrosła o 233%.

Podsumowanie

Choć automatyzacja łańcucha dostaw wydaje się być skomplikowaną kwestią, to firmy coraz częściej inwestują w jej wdrożenie? Przejrzystość procesów dostawy i zadowolenie klienta końcowego to główne czynniki, które je motywują. Dostawcy systemów WMS często mają w ofercie moduły związane z automatyzacją procesów wchodzących w skład łańcucha dostaw. Dlatego przed podjęciem decyzji dobrze jest zapoznać się z różnymi ofertami. Dopiero wtedy będziesz w stanie zdecydować, czy cyfryzacja przyniesie Ci zysk.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top