Ile kosztuje system WMS?
JMB LABTo pytanie prędzej czy później zada każdy, kto będzie planował wdrożenie w firmie systemu WMS. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale postaramy się przybliżyć te aspekty, które mają wpływ na cenę systemu magazynowego.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest wybór formy wdrożenia oprogramowania. Mniejszą cenę, ale i znacznie mniejszą elastyczność otrzymasz za system, który już jest zbudowany (tzw. pudełkowy system – gdzie musisz dopasować się do tego, co już oferuje oprogramowanie), wyższą, ale z dużo większą elastycznością za system WMS tworzony na zamówienie.

Jeśli masz mały magazyn i nie zależy Ci na bardzo rozbudowanych, indywidualnych rozwiązaniach, prawdopodobnie lepiej sprawdzi się opcja pudełkowego systemu WMS. Jeśli natomiast magazyn jest kluczowym działem w Twojej firmie, strategia obejmuje rozwój produkcji i magazynu oraz zależy Ci na usprawnieniu nie tylko samego magazynu, ale kondycji całej firmy, powinieneś wybrać system WMS, który będzie uszyty na miarę twoich potrzeb.

Cena systemu WMS – co składa się na koszt?

SYSTEM WMS
Koszt analizy przedwdrożeniowej (zawierający projekt systemu)

Analiza przedwdrożeniowa to krok niezbędny przed każdym wdrożeniem systemu na zamówienie. Ma na celu poznanie firmy klienta, żeby zaprojektować system w pełni dopasowany do procesów w magazynie.

Analiza przedwdrożeniowa obejmuje:
  • analizę sytuacji firmy oraz procesów, które zachodzą w magazynie,
  • poszukiwanie rozwiązań, które pomogą usprawnić pracę magazynu,
  • zaprojektowanie nowych procesów pracy magazynu i tego w jaki sposób będzie je wspierać WMS,
  • zaprojektowanie makiet systemu, czyli tego w jaki sposób będą działać poszczególne funkcje systemu i jak będzie wyglądał interfejs użytkownika.
Koszt takiej analizy może wahać się od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od wielkości magazynu, złożoności zachodzących w nim procesów oraz skomplikowania samego systemu WMS.

Koszt dostosowania systemu

Dostosowanie systemu to kolejny krok w ścieżce tworzenia systemu WMS.

Ten etap obejmuje główne prace programistyczne. Polega na stworzeniu lub dostosowaniu poszczególnych funkcji (np. przyjęcie wyrobów gotowych na lokalizację, raporty i dokumenty, zlecenie kompletacji wyrobów gotowych, przesunięcie towaru między lokalizacjami) na podstawie projektu stworzonego na etapie analizy przedwdrożeniowej.

Na rynku są dostępne darmowe narzędzia, które zwykle:
  • mają bardzo duże ograniczenia funkcji,
  • są do samodzielnego wdrożenia (potrzebujesz wsparcia osób z wiedzą techniczną, np. działu IT w firmie lub zewnętrznego specjalisty – co jest dodatkowym kosztem),
  • obejmują 1 stanowisko.
Darmowe systemy WMS sprawdzą się w mikrofirmach, w których magazyn nie jest kluczowym działem.

Systemu pudełkowe z większą liczbą funkcji wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. One zazwyczaj również mają bardzo ograniczone funkcje (np. 2-3 stanowiska, samodzielne wdrożenie, wybór z wcześniej zaprogramowanych funkcji systemu).

W systemach tworzonych na zamówienie koszt dostosowania systemu zazwyczaj wynosi od 80 tysięcy do nawet 250 tysięcy złotych – w zależności od wielkości systemu, ilości dostępnych funkcji oraz skomplikowania procesów, które system ma usprawnić.

Koszt integracji systemu

Jeśli chcesz, żeby Twój nowy system WMS współpracował z innymi systemami w firmie, musisz je ze sobą zintegrować.

W oprogramowaniu na zamówienie dostawca zajmie się integracją z tymi systemami, na których Ci zależy, np. systemem ERP, Symfonią, Comarch czy Baselinkerem. Może również dostarczyć tzw. otwarte API (za dodatkową opłatą), co pozwoli Ci na samodzielną integrację z tymi systemami w przyszłości.

Proces integracji jest krokiem, który trzeba przejść również przy wdrażaniu w firmie systemów pudełkowych. W tej sytuacji musisz opierać się na możliwościach, które oferuje dostawca oprogramowania. Prawdopodobnie konieczne będzie wsparcie ze strony specjalistów od systemów, które chcesz zintegrować ze swoim programem WMS (np. Symfonii), co w większości przypadków jest działaniem dodatkowo płatnym.

Koszt wdrożenia systemu WMS

Koszt wdrożenia systemu to w prostych słowach sprawienie, żeby można było pracować z nim w Twoim magazynie. Zawiera m.in.:
  • uruchomienie produkcyjne w magazynie,
  • konfigurację systemu według Twoich potrzeb,
  • szkolenie z korzystania z systemu.
W przypadku systemów tworzonych na zamówienie wdrożenie oprogramowania w Twoim magazynie jest naturalnym kolejnym krokiem w procesie tworzenia systemu dla Twojej firmy. Ten etap kosztuje zazwyczaj kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

Systemy pudełkowe najczęściej nie mają takiej usługi. Wówczas cały proces wdrożenia oprogramowania w magazynie jest po Twojej stronie. Kosztem jest tu w takim wypadku zatrudnienie do tego zewnętrznych specjalistów, którzy Ci w tym pomogą (chyba że masz w firmie dział IT). Dostawcy pudełkowych rozwiązań zazwyczaj zapewniają wsparcie w trakcie wdrożenia oraz szkolenia z korzystania z systemu za dodatkową opłatą.

Koszt abonamentu/licencji

Poza kosztem projektu i wdrożenia zazwyczaj płaci się także koszt miesięcznego abonamentu za utrzymanie i aktualizowanie systemu. Abonamentu zazwyczaj nie trzeba płacić w przypadku darmowych systemów. W takim wypadku koszt utrzymania jest po stronie firmy, która zamówiła WMS. System WMS trzeba wówczas umieścić albo na serwerze, z którego korzysta firma, albo w chmurze. Darmowe i proste systemy często nie oferują ani aktualizacji, ani wsparcia technicznego (a jeśli oferują – jest to usługa dodatkowo płatna).

Natomiast zarówno w przypadku prostych systemów WMS oraz oprogramowania tworzonego na zamówienie taki miesięczny koszt się pojawia. Zwykle zależy od liczby stanowisk.

Cena abonamentu może się wahać mniej więcej od ok. 100 – 600 zł miesięcznie za 1 stanowisko.

Koszt sprzętu

Do sprawnego funkcjonowania magazynu niezbędny jest odpowiedni sprzęt kompatybilny z systemem WMS. Konieczne są skanery mobilne oraz drukarki etykiet, a także sprawne połączenie WiFi w magazynie. W zależności od potrzeb niezbędne mogą również okazać się stacjonarne stanowiska wyposażone w skanery kodów. Opcjonalnie magazyn można wyposażyć również w wagi.

To, ile i jakiego rodzaju sprzętów potrzebujesz, będzie naturalnie miało wpływ na ostateczną cenę.

Cena zakupu sprzętu zależy oczywiście od potrzeb. Proste czytniki kodów to cena od ok. 350 zł. Komputery mobilne z ekranem dotykowym, które znacznie usprawniają pracę magazynu, to cena od mniej więcej 2500 zł za sztukę.

Ile kosztuje system WMS? Tabela porównawcza

Tabela podsumowująca koszty w przypadku darmowych, prostych oraz indywidualnie projektowanych systemów WMS. Jest to tabela poglądowa. Ceny zależą od potrzeb klienta, zakresu funkcji, które oferuje system oraz ofert poszczególnych dostawców oprogramowania.

Cena systemów WMS tworzonych na zamówienie może wahać się między 80 tysięcy do nawet 700 tysięcy złotych, w zależności od złożoności oprogramowania, wielkości magazynu i indywidualnych ustaleń.

W przypadku pudełkowych rozwiązań niska cena samego systemu jest zazwyczaj pozorna. Dostosowanie, integracja oraz konfiguracja oprogramowania są po Twojej stronie, co oznacza, że jeśli nie masz w firmie działu IT, który będzie potrafił wdrożyć system WMS, dodatkowo musisz ponieść koszt prac zewnętrznego specjalisty.
 
Źródło: www.jmblab.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top