Nadchodzi następca popularnego pakietu ERP - SAP R/3.
Wdrożenie w Global Cosmed

Dokąd zmierzają systemy ERP? W ślad za rosnącymi możliwościami i informatyzacją coraz to nowych obszarów biznesu, użytkownicy tych rozwiązań zaczynają oczekiwać czegoś więcej. Producenci i dostawcy, wprowadzając nowoczesne systemy działające w czasie rzeczywistym, wychodzą im naprzeciw. Rynek szturmem zdobyła najnowsza platforma SAP S/4 HANA; jedno z pierwszych wdrożeń w kraju realizuje zespół Hicron.


Oczekiwania wobec narzędzi codziennej pracy systematycznie rosną: telefony muszą być coraz bardziej funkcjonalne, laptopy wydajne, a oprogramowanie bezpieczne i szybkie. Gdzie w tym wszystkim miejsce dla systemów ERP – statecznych, rozbudowanych rozwiązań, które obsługują setki procesów biznesowych, usprawniając zarządzanie nawet największymi firmami?

Dostawcy i producenci rozwiązań tej klasy nie ustają w poszukiwaniach nowych, lepszych produktów, które sprostają oczekiwaniom biznesu. 6 maja SAP oficjalnie ogłosił wprowadzenie na rynek kolejnej generacji oprogramowania: SAP S/4HANA (platforma została uruchomiona 3 lutego). To następca funkcjonującego od 1992 roku SAP R/3.
Start platformy spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez rynek, czego wynikiem jest już ponad 370 klientów w skali globalnej. Trwają również prace nad pierwszymi wdrożeniami tego rozwiązania w Polsce. Jeden z tych projektów realizuje wieloletni partner SAP – Hicron, implementując S/4HANA w firmie Global Cosmed, dystrybutora i producenta chemii gospodarczej i kosmetyków – mówi Iwona Stamper, Partner Account Manager w SAP Polska.
Wprowadzenie S/4HANA stanowiło dla SAP AG duże wyzwanie. Ogrom prac przygotowawczych w połączeniu innowacyjną filozofią zaowocował stworzeniem nowej jakości na rynku zintegrowanych systemów zarządzania przedsiębiorstwem. W procesie tworzenia tego rozwiązania uczestniczyli niemal wszyscy deweloperzy firmy, który łącznie przepisali około 400 mln linijek kodu. Implementacja S/4HANA jest uważana za najistotniejszą decyzję rozwojową w czterdziestoletniej historii giganta z Waldorff. Co nowego oferuje swoim użytkownikom?

Szybciej

Głównym celem było dostarczenie rozwiązania, które działałoby zauważalnie szybciej, umożliwiając wielu użytkownikom jednocześnie przetwarzanie dużych wolumenów danych bez konieczności uciążliwego oczekiwania na odpowiedź systemu. SAP R/3 – poprzednia wersja oprogramowania SAP – została zaprojektowana tak, aby możliwe było uruchomienie jej na dowolnej bazie danych (AnyDB), co jednak czyniło system mniej wydajnym i wysoce skomplikowanym w aspekcie programistycznym.

Po niemal 20 latach SAP AG wprowadza nową generację ERP opartą o daleko bardziej efektywny SAP HANA – dane są przetwarzane w pamięci RAM (in-memory database), co w praktyce umożliwia równoległą obsługę wielu zapytań, a tym samym przyspiesza działanie np. aplikacji analitycznych. Zwiększenie prędkości S/4HANA jest zauważalne. Rozmiar bazy danych, potrzebnej do utrzymania systemu został zmniejszony w stosunku do poprzednika jak 10:1.
Jest to rozwiązanie szczególnie cenne dla złożonych systemów dostępnych dla wielu użytkowników, żądających od systemu udźwignięcia licznych zapytań i szybkich czasów reakcji. Przykładem wykorzystania SAP HANA jest wdrożenie dla NBA, amerykańskiej ligi koszykówki, która – dzięki implementacji tej platformy – mogła udostępnić fanom na całym świecie zaawansowany serwis stats.nba.com, oferujący niespotykane dotąd możliwości analityczne i dostęp do statystyk sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Michał Guzek, Managing Partner w Hicron, dostawcy rozwiązań IT, który jako pierwszy w Polsce wdraża S/4 HANA. – Widzimy w SAP S/4 HANA ogromny potencjał, zwłaszcza biorąc pod uwagę powiązanie nowej platformy z rozwiązaniami Big Data oraz Internet of Things, które stają się coraz poważniejszym rynkowym trendem.
Prościej

Litera „S” w nazwie najnowszej generacji systemów SAP po angielsku oznacza „simple”, czyli prostotę. Kolejnym kluczowym założeniem SAP było utworzenie produktu przyjaznego użytkownikowi, który zostanie wyposażony w nowoczesny i intuicyjny interfejs SAP Fiori, dający użytkownikom możliwość dostępu do najważniejszych funkcji systemu przez przeglądarkę internetową obsługującą HTML5.

Tym samym dobrze znany (choć momentami dość złożony) interfejs systemów SAP zyskuje nowe, atrakcyjniejsze dla użytkownika oblicze, zgodne z zasadami UX design, czyniąc kolejny krok w kierunku upraszczania zarządzania procesami nawet w największych jednostkach gospodarczych.

Bardziej elastycznie

Biznes coraz silniej „odrywa się od biurka”. Potrzeba połączenia stabilności i bezpieczeństwa systemu ERP zderza się z koniecznością ciągłego dostępu do danych z różnych lokalizacji, także poprzez urządzenia mobilne. Podążając za tym trendem SAP S/4HANA umożliwia utrzymanie systemu w chmurze prywatnej, publicznej lub hybrydowej w zakresie najbardziej odpowiednim dla użytkowników.
Co istotne, zarówno nowi jak i obecni odbiorcy systemów SAP otrzymają pełne wsparcie technologiczne i koncepcyjne z zakresie migracji do SAP S/4HANA. Producent we współpracy z dostawcami kładzie olbrzymi nacisk na maksymalne uproszczenie tego procesu tak, aby jak najlepiej skonfigurować system pod kątem potrzeb klienta. Liczymy, że S/4HANA realnie odmieni wizerunek systemów ERP, łącząc szybkość i elastyczność działania z dobrze znanymi cechami systemów ERP: odwzorowaniem nawet najbardziej złożonych procesów biznesowych, stabilnością i daleko idącą optymalizacją – mówi Michał Guzek z Hicron.
Źródło: HICRON

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top