Prognozy rynku ERP okiem menedżerów UNIT4 TETA

Aktualnie jesteśmy świadkami ogromnych zakłóceń na rynku ERP związanych ze zmianami technologicznymi. Chmura, analityka, mobilność, niosą za sobą wielkie zmiany potrzeb zarówno ze strony klientów, jak i w obszarze siły roboczej, co zrewolucjonizuje ERP.
 

Oto niektóre z przemyśleń UNIT4 TETA na temat nadchodzącego roku 2014:

1. Giganty w tarapatach. Tradycyjne, wielkie i nieelastyczne rozwiązania ERP w dalszym ciągu będą stwarzać trudności. 2013 nie był dobrym rokiem dla globalnych rozwiązań ERP z kategorii wagi ciężkiej, jak Oracle czy SAP. Obie firmy stanęły przed wyzwaniami związanymi z nieudanymi wdrożeniami, zwłaszcza w obszarze chmury i środowiska usług współdzielonych (shared services). Jedna z najbardziej spektakularnych porażek miała miejsce w Australii, gdzie koszt nieudanego wdrożenia Oracle szacowany jest na około 370 milionów dolarów zmarnowanych funduszy rządowych. Kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do tego fiaska okazała się nadmierna kastomizacja – właściwie 1 165 modyfikacji, których system nie dźwignął.

2.Standaryzacja kontra kastomizacja. Jak już wspomniano powyżej, 2013 minął pod znakiem spektakularnych porażek projektów ERP. Jednym z powtarzających się w analizach powodów jest niezdolność rozwiązań ERP do radzenia sobie ze zmianą. Raport technologicznej firmy konsultingowej Eval-Source porównuje niektóre wiodące systemy ERP i ujawnia niezdolność dużych systemów do wsparcia zmian, bez kompleksowych modyfikacji kodu źródłowego. To z kolei może i zabija projekty ERP, zwłaszcza w środowisku usług współdzielonych, gdzie wymagania wielu interesariuszy mogą się znacząco różnić. Standaryzowane rozwiązania, gdzie zmiany wymagają jedynie prostych konfiguracji, a nie poważnych zmian w kodzie, będą coraz częściej wybierane w 2014 i później.

3. Widoki na chmurę. Technologie oparte na chmurze będą nabierać tempa w 2014 roku zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Jak twierdzi firma Gartner, chmura zdominuje wydatki na IT do 2016 roku. Oczekujemy, że w niedługim czasie wzrośnie zainteresowanie modelami publicznej i hybrydowej chmury, a organizacje będą chciały współpracować z bardziej dojrzałymi dostawcami o większym potencjale, by wykorzystać możliwości optymalizacji kosztów.

4. Eliksir młodości. Wiele systemów IT niedługo będzie świętować jubileusze 20-lecia. Większość z nich została w pewnym stopniu uaktualniona i nadal działa, ale ich funkcjonalność nie jest już w stanie sprostać potrzebom dzisiejszych, złożonych organizacji sektora prywatnego i publicznego. W momencie, w którym końca dobiega wsparcie dostawców dla starszych produktów, organizacje te będą miały problemy z konkurencyjnością.

5. Ujarzmić Big Data. Termin „Big Data” zyskiwał na popularności przez cały 2013 rok i będzie obszarem zainteresowania w kolejnych 12 miesiącach. Jednocześnie wiele firm boryka się z problemem Big Data, zwłaszcza z tym gdzie zacząć lub jak wykorzystać istniejący system, by uzyskać dodatkową wiedzę z danych dostępnych do analizy. Tu ERP będzie grał kluczową rolę. Systemy mogące integrować i przetwarzać dużą ilość danych oraz ich źródeł, umożliwią organizacjom uzyskanie dokładnych danych na czas, prowadząc do wzrostu efektywności decyzji podejmowanych w czasie rzeczywistym.

6. Analiza długoterminowa. Również w odniesieniu do Big Data, oczekujemy wzrastającego wykorzystania analityki i raportowania, poza systemem ERP. Przyjmując taką właśnie strategię analizy i raportowania, organizacje mogą w łatwy sposób zintegrować nowe usługi do kompleksowej strategii, która obejmuje także dane z ERP, wtedy kiedy są istotne.

7. Eksplozja mobilności. Trend związany z oczekiwaniem klientów i pracowników, by mieć natychmiastowy i prosty dostęp do informacji poprzez smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne będzie nadal święcił triumfy. Wykorzystując system ERP jako centralne repozytorium danych, skupiając się na bezpieczeństwie danych i podchodząc świadomie do ogromnej różnorodności wykorzystywanych przez użytkowników urządzeń, organizacje będą w stanie z góry zredukować techniczne problemy z administrowaniem i zapewnią spójność dostępu do danych, utrzymując jednocześnie niskie koszty. Możliwe jest wtedy dodawanie dowolnych specjalistycznych rozwiązań, dostępnych dla użytkownika przez urządzenie mobilne.

8. Zostańmy społeczni. Początkowo odrzucane przez wielu jako niepoważne i bez znaczenia, narzędzia współpracy społecznej, zostaną wzięte pod uwagę w rozwoju systemów ERP. Rynek otwiera się na potęgę twórczej współpracy, zaangażowanych społeczności, które łączą siłę roboczą, klientów, dostawców i partnerów.



Źródło: UNIT4 TETA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top