Nowoczesne przetwarzanie systemów ERP w „chmurze”

Przetwarzanie systemów ERP w chmurze (cloud computing) to niewątpliwie przyszłość branży IT, ponieważ pozwala zwiększyć efektywność pracy serwerów, których moc obliczeniowa wykorzystywana jest tylko w niewielkim procencie.
Chmura (cloud) to nic innego, jak przeniesienie pewnych zasobów tj. serwerów, danych lub aplikacji z jednej firmy (serwerowni) w inne miejsce – niezależnie od tego czy to będzie tylko sprzęt fizyczny, maszyna wirtualna, dane, czy cała aplikacja
Dlatego producenci oprogramowania i sprzętu udostępnili technologie cloud computing oferującą scalenie całego środowiska informatycznego. Na jednej maszynie można uruchomić kilka systemów produkcyjnych i w zależności od zmieniających się potrzeb może ona zwiększać bądź zmniejszać moc obliczeniową. Infrastruktura informatyczna dzięki tej technologii staje się bardziej skalowalna, pozwala użytkownikowi dowolnie zwiększać moc lub zrezygnować z części zasobów i optymalnie wykorzystać zasoby serwerów, pamięci masowych, przepustowość łączy. Usługę cloud computing w łatwy sposób da się wycenić, mierzyć, co pozwala w szybki sposób określić koszty, jakie użytkownik ponosi. W efekcie uzyskujemy doskonałe rezultaty, tj. zmniejszamy ilość sprzętu w firmie, szybko wdrażamy nowe usługi, ograniczamy ilość zatrudnionych informatyków, płacimy tylko za to, z czego korzystamy, oszczędzamy energię - krótko mówiąc redukujemy koszty.

Co zyskujemy?


Model cloud coputing kompleksowo zabezpiecza przedsiębiorstwo przed ryzykiem utraty danych oraz redukuje poziom niedostępności systemów ERP dzięki zastosowaniu mechanizmów kopii zapasowych i technologii wysokiej dostępności infrastruktury.
Lista uzyskiwanych korzyści, jak widać, jest długa. Za pośrednictwem cloud computing Systemy ERP stają się usługą, gdzie odbiorca otrzymuje gotową, w pełni funkcjonalną platformę z działającymi aplikacjami – mówi Wojciech Darłowski, Dyrektor Outsourcing & IT Services, itelligence sp. z o.o.
Systemy ERP dostarczane w modelu cloud computing pozwalają elastycznie i szybko adaptować zmiany zachodzące w zakresie procesów biznesowych organizacji, co w dużym stopniu przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa.
 
Źródło: itelligence
Autor: Maciej Pietrzak - Senior Konsultant IT

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top