Aflofarm inwestuje w system ERP firmy Microsoft

Firma Aflofarm, będąca pierwszym w Polsce pod względem sprzedaży producentem leków dostępnych bez recepty (OTC), wdrożyła system ERP oparty o platformę Microsoft Dynamics AX. Istotne wyzwanie podczas implementacji systemu stanowiła konieczność dostosowania go do przepisów prawa farmaceutycznego oraz norm i standardów branżowych (ISO, GMP, GLP, EMEA). Microsoft Dynamics AX został zwalidowany zgodnie z zasadami GAMP 5, co było podstawowym warunkiem dopuszczającym system do zarządzania procesami produkcji i magazynowania farmaceutyków.
 
Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem produkcji leków w segmencie OTC (bez recepty). Firma posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie, zajmując pozycję lidera w zakresie nowoczesnych technologii farmaceutycznych. Przedsiębiorstwo poszukiwało zintegrowanego rozwiązania, które pozwoliłoby na zarządzanie wszystkimi obszarami działalności, a przy tym było na tyle elastyczne, aby mogło dostosować się do indywidualnych potrzeb organizacji.
Poszukiwaliśmy uniwersalnego rozwiązania, które pokryłoby swoją funkcjonalnością wszystkie obszary działalności firmy, a jednocześnie było na tyle elastyczne, aby odzwierciedlić wszelkie aspekty złożonej produkcji. Szerokie możliwości nowego oprogramowania wpłynęły na jego pozytywną ocenę. – komentuje Wojciech Furman, Członek Zarządu, Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
W Aflofarm wdrożono system klasy ERP oparty o platformę Microsoft Dynamics AX, obejmujący takie moduły funkcjonalne, jak: finanse z elementami rachunkowości zarządczej, kontrola jakości, logistyka, produkcja, zarządzanie projektami i transport. Moduł produkcyjny zawarty w systemie pozwala planować, kontrolować i realizować wszystkie etapy wytwarzania produktów oraz kalkulować ten proces w kosztach rzeczywistych ze szczegółową identyfikacją kosztów pośrednich. Co więcej, skonfigurowanie systemu z urządzeniami mobilnymi i systemem kodów kreskowych zwiększa efektywność pracowników magazynu i działu kontroli. Natomiast elementy Business Intelligence, dostarczając kompleksowych danych do analizy, ułatwiają podejmowanie świadomych decyzji biznesowych, umożliwiających dynamiczny rozwój firmy.

Istotne wyzwanie dla firmy wdrożeniowej – I&B Consulting – podczas implementacji systemu stanowiła konieczność dostosowania go do przepisów prawa farmaceutycznego oraz norm i standardów branżowych (ISO, GMP, GLP, EMEA). Microsoft Dynamics AX został zwalidowany zgodnie z zasadami GAMP 5, co było podstawowym warunkiem dopuszczającym system do zarządzania procesami produkcji i magazynowania farmaceutyków. Dzięki wspólnie przygotowanym specyfikacjom funkcjonalnym i sprzętowym (URS) oraz analizie ryzyka (RA), Aflofarm mógł przeprowadzić kwalifikację operacyjną (OQ) i instalacyjną (IQ) oraz przygotować wszystkie instrukcje operacyjne (SOP) niezbędne do obsługi systemu.
Produkcja leków wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego też każdy jej etap realizowany jest wedle ściśle określonych norm i poddawany drobiazgowej kontroli. Od systemu oczekiwaliśmy wsparcia w zapewnieniu pełnej identyfikowalności i bezpieczeństwa wszystkich krytycznych etapów związanych przede wszystkim z zakupem i kontrolą surowców, produkcją zgodnie z zatwierdzonymi recepturami, kontrolą i dystrybucją produktów do naszych odbiorców. Microsoft Dynamics AX służy nam pomocą w tych obszarach. – stwierdza Marcin Kraska, Specjalista ds. Zapewnienia Jakości, Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Wdrożone rozwiązanie zostało również wzbogacone o współpracę z systemem kodów kreskowych służącym do identyfikacji statusów towarów oraz z zewnętrzną aplikacją do planowania tras. Ponadto system usprawnia współpracę zarówno z dostawcami materiałów, jak i hurtowymi odbiorcami produktów.
W portfolio Aflofarm znajduje się ponad 150 produktów i liczba ta stale wzrasta. Każdy z nich wytwarzany jest w innych warunkach, według innej receptury i poddawany różnorodnym procesom za pomocą różnych urządzeń, a wszystko to trzeba zaplanować i odpowiednio udokumentować. Cały ten proces wymaga mnóstwa pracy i ostrożności. Dzięki Microsoft Dynamics AX udało się zautomatyzować znaczną jego część. – podsumowuje Wiesław Gotwald, Dyrektor Działu Produkcji, Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Źródło: MICROSOFT

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top