System ERP dla Fabelo

Firma Fabelo śledzi koszty projektowania, sprzedaży i wytwarzania elementów do produkcji obuwia, za pomocą rozwiązania opartego na systemie ERP  Microsoft® Dynamics AX. Wdrożenia podjęła się firma Response z Sieradza.


Fabelo to producent elementów służących do produkcji obuwia. Firma posiada własny dział projektowy, który proponuje wzory klientom i dopracowuje je wspólnie z nimi. Całość produkcji firmy powstaje na zamówienie, ale niezbędny wcześniej etap przygotowania wzorów wiąże się z dużymi kosztami. Fabelo inwestuje znaczne środki w proces projektowania, przygotowania form i prototypów oraz wdrożenia wzoru. Taki proces potrafi trwać przez wiele tygodni, a jego koszty obciążają praktycznie wszystkie wydziały firmy. Był to zatem jeden z ważniejszych powodów, dla których firma zaczęła na poważnie szukać nowego, zintegrowanego rozwiązania informatycznego wspomagającego zarządzanie.

Postanowiono ponadto rozwiązać problem zbyt słabego powiązania logistyki zakupowej z postępem procesu pozyskiwania zamówień. Celem była zarówno o optymalizacja planowania realizacji poszczególnych zleceń, jak też ściślejsza synchronizacja sprzedaży i zakupów.

Większość surowców sprowadzamy z Włoch. To nie są tanie materiały. Sądziliśmy, że jeśli zamówienie surowca będzie można opóźnić do czasu, w którym będziemy pewni, że otrzymamy zlecenie, pozwoli nam to zmniejszyć wartość magazynu i poprawić płynność, bez ryzyka dla terminowości wykonywania zleceń. Mając kilka odrębnych systemów, nie mogliśmy tego problemu sensownie rozwiązać i utrzymywaliśmy większe zapasy – mówi Krzysztof Pietrzak, prezes zarządu Fabelo Sp. z o.o.

Dzięki wdrożeniu pakietu ERP Microsoft Dynamics AX łatwiejsza stała się również rejestracja kosztów z podziałem na stanowiska pracy (koszty osobowe/wynagrodzenia) oraz powiązanie kosztów z konkretnym zleceniem klienta.

Proces implementacji przebiegał szybko i sprawnie, a zastosowane rozwiązanie obejmuje wszystkie kluczowe potrzeby firmy.

Samo wdrożenie wymaga dużego zaangażowania ze strony kluczowych pracowników firmy, a co za tym idzie na plan dalszy schodzą ich obowiązki wynikające z zajmowanego stanowiska. Nasza firma wspólnie z Response tak zaplanowała i przeprowadzała wdrożenie, iż nasi Klienci nie odczuli żadnych negatywnych skutków zmiany systemu – mówi Krzysztof Pietrzak.

Nowy system pomógł firmie Fabelo uporządkować sprawy związane ze śledzeniem i rozliczaniem kosztów produkcji.

Każda operacja na każdym stanowisku została wydzielona i wyceniona. Określiliśmy marszruty i listy składowe dla poszczególnych typów wyrobów, dokumentowane jest również przekazywanie półproduktów pomiędzy poszczególnymi działami i magazynami. Na tej podstawie automatycznie wyliczane są koszty materiałowe i osobowe – mówi Krzysztof Pietrzak. System automatycznie planuje oraz optymalizuje pracę ludzi i maszyn. Dba też o maksymalne wykorzystanie surowca.

Stworzenie nietypowego i dopasowanego do potrzeb systemu zarządzania i administrowania, szybko i widocznie wpłynęło na poprawę planowania produkcji oraz zaopatrzenia, a w efekcie firma lepiej zarządza kapitałem i płynnością.

Źródło: Microsoft

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top