Comarch uruchamia "IoT Lab" w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Krakowie

Comarch uruchomił na początku 2017 roku w swoim kampusie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Czyżynach nowoczesną halę laboratoryjno-produkcyjną „IoT Lab”. Tym samym zakończył się kolejny etap w rozwoju spółki, umacniający pozycję Comarch w branży ICT zarówno na polskim rynku, jak i poza granicami kraju. Dodatkowo w firmowym kampusie do użytku zostało oddane centrum przechowywania i przetwarzania danych.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Uruchomienie „IoT Lab” oraz zakup specjalistycznego sprzętu da możliwość realizacji prac badawczo-rozwojowych, prowadzenia wstępnych badań i tworzenia koncepcji produktu, projektowania mechanicznego oraz 3D, projektowania elektroniki, tworzenia i testowania rozwiązań klasy embedded software a w konsekwencji prototypowania oraz produkcji urządzeń elektronicznych dla IoT i Telemedycyny.

Rozbudowa własnej infrastruktury pozwoli stworzyć Comarch ponad 400 nowych miejsc pracy w obszarach Internetu Rzeczy, rozwiązań IT dla medycyny oraz analizy danych.

krakow comarch

Przede wszystkim zespół

Comarch aktualnie zatrudnia ponad 5 400 osób na całym świecie, w 26 krajach, a w samym Krakowie pracuje blisko 3 000 specjalistów. Dodatkowe powierzchnie biurowe pozwolą na stworzenie kolejnych miejsc pracy.

W 2016 roku Comarch zwiększył zatrudnienie o 389 osób i w tym roku trend ten zostanie utrzymany. Jest to związane przede wszystkim z letnim programem stażowym, który organizowany jest już od 15 lat. Co roku około 300 studentów bierze udział w projekcie, a następnie około 70 proc. z nich nawiązuje z firmą długoterminową współpracę i kontynuuje rozwój zawodowy w Comarch.

Na przestrzeni lat zmienia się profil stażystów oraz ich wykształcenie. Całkiem niedawno większość studentów biorących udział w programie stanowili słuchacze studiów informatycznych i ekonomicznych. Dzięki stałej i bliskiej współpracy Comarch z uczelniami, dołączają, poza studentami kierunków technicznych i inżynierskich, będących rdzeniem firmy, humaniści i studenci kierunków artystycznych, którzy są odpowiedzialni za wzbogacenie produktów m.in. od strony wizualnej, graficznej i użytkowej. Ważna jest również strona biznesowa i analityczna. Tworzone w Comarch rozwiązania przechodzą cały proces produkcji, od koncepcji technologicznej i biznesowej, prac badawczych, poprzez prototypowanie i produkcję, aż do wdrożenia gotowego rozwiązania. Na każdym z tych etapów wykorzystywane są kompetencje z różnych dziedzin. Projektowanie to jeden z kluczowych obszarów wzbogacających portfolio produktów, które dzięki umiejętnościom absolwentów krakowskich Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej są atrakcyjnymi oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami dla użytkowników końcowych. Specjaliści w obszarach kreacji, wzornictwa i użyteczności są niezbędni, aby realizować plany firmy z zakresu prac badawczo-rozwojowych. Z jednej strony rozwiązania i produkty muszą być dobrze przygotowane pod kątem programistycznym, ale również funkcjonalne, intuicyjne oraz dopracowane graficznie. Systemy oferowane przez Comarch są rozwiązaniami w modelu B2B – Biznes-to-Biznes, jednak docelowym użytkownikiem zawsze pozostaje człowiek i jego potrzeby. Przy tak dużym zapleczu produkcyjnym i bogatym portfolio produktów, pracujący w Comarch specjaliści z obszaru wsparcia oraz rozwoju biznesu mają możliwość kreowania swoich ścieżek kariery, budując struktury Comarch na całym świecie.

Czym jest Comarch IoT Lab?

Comarch stworzył holistyczny ekosystem, który ma wyjść naprzeciw potrzebie szybkiego i efektywnego wprowadzenia rozwiązań Internetu Rzeczy do dowolnego urządzenia elektronicznego czy aplikacji. Wszystkie niezbędne kompetencje kumuluje Comarch IoT Lab.

Pod jednym dachem zgromadzono zasoby pozwalające na przeprowadzenie wstępnych badań i stworzenie koncepcji produktu, projektowanie mechaniczne oraz 3D, projektowanie elektroniki, opracowanie software’u, prototypowanie i niskoseryjną produkcję. Koncepcja IoT Lab zapewnia całkowitą kontrolę nad procesem R&D, poufność informacji oraz szybki proces NPI (New Product Implementation - Wdrażanie Nowych Produktów).

IoT Lab w pełni korzysta z zasobu wiedzy i doświadczenia Grupy Comarch, odnoszącego się do procesu tworzenia oprogramowania. Kompetencje te zostały uzupełnione przez zespoły projektowe oraz aktywa produkcyjne, pozwalające na szybką produkcje małych i średnich serii.

IoT Lab jest w stanie szybko opracować i wdrożyć rozwiązania zindywidualizowane, oparte na specyficznych wymaganiach klienta. Comarch Technologies stworzył szereg gotowych elementów systemów IoT, takich jak radiowe moduły komunikacyjne, urządzenia agregujące ruch z sensorów i urządzeń wykonawczy, zestaw narzędzi programistycznych wraz z platformą do przetwarzania danych w chmurze. W ten sposób tworzenie całego systemu od podstaw nie zawsze jest konieczne.
Comarch pozostaje dostawcą oprogramowania, poszerza jednak zasadniczo portfolio ofertowe w zakresie rozwiązań E2E (Engineer-to-Engineer), poprzez wprowadzenie autorskich rozwiązań sprzętowych oraz usług projektowo badawczych na tym polu. Internet Rzeczy to gałąź biznesu i technologii mocno powiązana z urządzeniami elektronicznymi, z tego względu nie chcemy bazować tylko na technologiach zewnętrznych, ale widzimy ten obszar jako integralną część naszych produktów.
Inwestycja nasza wiązała się ze stworzeniem bardzo nowoczesnej hali do prototypowania oraz produkcji krótkich serii urządzeń elektronicznych. Park maszynowy obejmuje nie tylko maszyny do produkcji, ale również do zaawansowanych testów. Klient, przychodzący do Comarch z pomysłem rozwiązania IoT, dostaje kompleksową ofertę realizowaną później pod jednym dachem. Dzięki pełnemu nadzorowi całego procesu, Comarch może zagwarantować wysoki standard wykonania, zgodność ze standardami bezpieczeństwa, pełną kompatybilność SW i HW oraz tajemnicę technologiczną – mówi Mariusz Lasek, prezes Comarch Technologies.
Bezpieczeństwo danych pod kluczem

Comarch zdecydował się na uruchomienie kolejnego ośrodka data center, ponieważ zapotrzebowanie wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorstw na usługi przechowywania danych stale rośnie.Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie oraz hosting tworzonych informacji właśnie w profesjonalnych ośrodkach, które zapewnią bezpieczeństwo gromadzonych danych.

Nowy ośrodek data center oferuje klientom środowisko do przechowywania danych, relokację i konsolidację infrastruktury, a także swobodne przetwarzanie danych w chmurze prywatnej. Kompleksowe usługi uwzględniają również usługi bezpieczeństwa logicznego oraz backupu danych. Ponadto do dyspozycji klientów są łącza WAN i nielimitowany dostęp do Internetu, a także usługi z zakresu VoIP over cloud i dynamicznej architektury Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS), Software as a Service (SaaS) oraz Disaster Recovery Center (DRC). Wszystkie usługi objęte są rygorystycznym SLA (Service Level Agreement), dzięki czemu klienci mają zapewnione pełne bezpieczeństwo finansowe oraz wysoką jakość usług. Ośrodek spełnia standardy TIER 3 i ma zapewniony dostęp do dedykowanych linii światłowodowych (oraz innych mediów telekomunikacyjnych), a także węzłów czołowych operatorów telekomunikacyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in.: TeliaSonera, Deutsche Telecom, Level 3, Vodafone, czy T-Systems. Obiekt wyposażony jest w wysokiej klasy rozwiązania infrastrukturalne oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa zarówno fizycznego (-CCTV, kontrola dostępu, systemy antywłamaniowe), jak również środowiskowego (UPS, agregaty prądotwórcze, systemy przeciwpożarowe, klimatyzacja itp.).

Źródło: Comarch

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top