MSI PolskaProdukcja wspomagana bitami

Rynek systemów ERP w Polsce zaczyna upodabniać się do globalnego

Rynek ERP
w branży produkcyjnej w Polsce jest stosunkowo młody. Pierwsze wdrożenia miały miejsce w latach 90., tymczasem pierwsze systemy ERP powstały już w roku 1978. Dlaczego przedsiębiorstwa produkcyjne tak późno sięgnęły po narzędzia, które mogły im pomóc usprawnić zarządzanie całą firmą, zapewnić śledzenie na bieżąco potrzeb materiałowych na hali produkcyjnej, kontrolę jakości, ułatwić przepływ informacji? Wyjaśnić to można częściowo sytuacją polityczną Polski do roku 1989 i pozostawaniem daleko w tyle za krajami Zachodu.

Zintegrowane Systemy Informatyczne klasy ERP korzeniami sięgają metodologii MRP oraz MRP II. Wykształciły się poprzez wielokrotne dodawanie do nich kolejnych modułów i często nazywane są MRP III (Money Resource Planning - Planowanie Zasobów Finansowych). Oficjalny standard ERP nie został do tej pory zdefiniowany, przyjmuje się jednak, że podstawowy system ERP to MRP II plus rachunkowość zarządcza, cash-flow i rachunek kosztów.

 

Wdrożenie systemu zintegrowanego jako kompleksowego rozwiązania poprawiającego funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest zamierzeniem o charakterze globalnym. Oznacza to, że oprócz przygotowania wdrożenia systemu informatycznego należy zaprojektować (względnie przeprojektować) system zarządzania przedsiębiorstwem.
 
Takie działania wymagają metodycznego podejścia, począwszy od etapu przygotowania projektu, aż po fazę testowania wdrożonego systemu. W procedurze wdrażania systemu ERP największą wartość mają: wiedza, doświadczenie i kompetencje osób zaangażowanych we wdrażanie po obu stronach kontraktu. Metodyka jest jedynie narzędziem, które wspomaga pracę.
 
Podstawowe definicje
  • MRP (Material Resource Planning lub Material Requirements Planning) - planowanie potrzeb materiałowych przedsiębiorstw produkcyjnych
  • MRP II (Manufacturing Resource Planning) - planowanie produkcji; planowanie zasobów wytwarzania, standard zarządzania produkcją, rozbudowany o elementy związane z procesem sprzedaży i wspierające podejmowanie decyzji na szczeblach strategicznego zarządzania wytwórstwem. W modelu MRP II bierze się pod uwagę wszystkie sfery zarządzania przedsiębiorstwem związane z przygotowaniem produkcji, planowaniem i kontrolą produkcji oraz sprzedażą i dystrybucją wyprodukowanych dóbr
  • Closed Loop MRPII - zamknięta pętla sterowania nadążnego
  • ERP (Enterprise Resource Planning) - Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa - zintegrowany system informatyczny, który umożliwia integrowanie działania przedsiębiorstwa na wszystkich szczeblach zarządzania, zapewniając optymalne wykorzystanie zasobów oraz uporządkowanie i przejrzystość procesów wewnętrznych.

Systemy ERP są przeznaczone przede wszystkim dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Obejmują wszystkie procesy produkcji i dystrybucji, integrują różne obszary działania przedsiębiorstwa, usprawniają przepływ krytycznych dla jego funkcjonowania informacji i zapewniają błyskawiczne reagowanie na zmiany popytu. W nowoczesnych aplikacjach ERP pracujących online informacje są uaktualniane w czasie rzeczywistym i dostępne w momencie podejmowania decyzji.
 
Zintegrowany system ERP umożliwia symulację różnorodnych działań, analizę ich przebiegu oraz skutków, co pozwala na lepsze planowanie i zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie.
 
Wybrane moduły dla produkcji – MRP I i II

 

Oprogramowanie ERP obejmuje wiele modułów, z których można składać system informatyczny (np. wytwarzanie, zamówienia, rachunki, hurtownia danych, transport, zasoby ludzkie). Moduły takie mogą też być integrowane z własnym oprogramowaniem firmy.

 

Producenci systemów ERP na ogół różnie definiują poszczególne funkcje wykonywane przez systemy ERP. W naszym raporcie wybraliśmy kilka najbardziej typowych definicji.

 

Przygotowanie produkcji - zaplanowanie i realizacja wszystkich etapów produkcji, zabezpieczenie surowców i półproduktów w odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości.

 

Wyznaczanie kosztów produkcji - planowane koszty są porównywane z kosztami rzeczywistymi w trakcie lub po zakończeniu produkcji.

 

Ustalanie terminarza produkcji - w oparciu o prognozy sprzedaży i przyjęte zamówienia klientów konstruowany jest harmonogram produkcji dla wyrobów gotowych oraz wprowadzane na bieżąco jego modyfikacje w zależności od bieżącej sprzedaży oraz wynikające ze zmieniającego się popytu.

 

MRP - Planowanie Potrzeb Materiałowych - uwzględniane są między innymi takie parametry, jak minimalna i maksymalna wielkość jednej dostawy/zlecenia, wielokrotność zamówienia, automatyczne łączenie kilku zamówień w jedno.

 

Kontrola procesu produkcji - śledzenie drogi produktu w zakładach produkcyjnych, zarządzanie informacjami o realizacji poszczególnych etapów produkcji, szczegółowa analiza realizacji planu produkcji, śledzenie obciążeń stanowisk produkcyjnych.

 

Sprzedaż i dystrybucja wyprodukowanych dóbr - integracja procesów produkcyjnych ze sprzedażą, rejestracja i kontrola przebiegu zleceń produkcyjnych (wykonywanych operacji i wykorzystywanych materiałów).

 

Dostawy na czas "Just in time" - system Kanban (po japońsku kanban - karta, szyld) jest narzędziem systemu "Just in Time", który zarządza dostawami w zależności od tego, kiedy i ile materiałów ma być dostarczone. Stosując system Kanban, przedsiębiorstwo jest w stanie zwiększyć terminowość realizacji dostaw oraz znacznie zmniejszyć zapasy. Kanban oznacza więc "samo sterujące uzupełnianie zapasów", jako instrukcja - ile należy wyprodukować. System taki można wdrożyć zarówno dla systemu dostaw wewnątrz zakładu, jak i dla dostawców zewnętrznych.

 

Kontrola jakości - na wszystkich etapach przepływu materiałowego, od zakupu, przez stany magazynowe, kontrolę produkcji, do wysyłek.

 

Jak powstawał raport „Systemy ERP dla produkcji”

 

Raport został oparty na danych pochodzących z ankiet wysłanych do dostawców systemów ERP obecnych na polskim rynku, informacji zebranych z WWW oraz prasy ogólnopolskiej i branżowej. Informacje o systemach ERP zamieściliśmy w tabeli.

 

Chcieliśmy przedstawić pełną ofertę systemów ERP na rynku polskim, obejmującą zarówno systemy zagraniczne, wdrażane w Polsce przez partnerów lub przedstawicieli producenta, jak i produkty rdzennie polskie. Niestety, nie udało nam się dotrzeć do wszystkich producentów, których systemy ERP znalazły się w naszym raporcie - w tym przypadku informacje zaczerpnęliśmy z Internetu.

 

Parametry wdrożenia systemów ERP

Produkt 
 Czas cyklu wdrożenia
(miesiąc)
Koszt wdrożenia 
Koszt utrzymania systemu w ruchu

 
ASW 5.50
 
3-12
 
CDN Egeria
6-24
negocjowany z klientem
negocjowanie z klientem
 
IFS Applications
 
w zależności od złożoności wdrożenia
 
zależy od złożoności rozwiązania
 
Impuls BPSC
 
8
 
 
Infor SyteLine 7 (d. Mapics SyteLine)
 
6-12
 
zależy od liczby użytkowników
 
zależy od opłaty licencyjnej
 
Infor XA
 
9-20
zależy od liczby użytkowników i wydajności serwera
zależy od opłaty licencyjnej
 
Infor: XPPS
 
3-6
50-100 euro18% wartości licencji
 
iRenesans
 
3-12
 
iScala 2.2
 
2-12
od 100 tys. zł20% ceny licencji
 
JDEdwards
 
5-12
zależy od konfiguracjizależy od konfiguracji
 
MBS-Axapta
 
3-12
15% abonamentu
 
MerSoft
 
1-5
zależy od wielkości i potrzeb klienta, liczby stanowisk
zależy od wielkości i potrzeb klienta, liczby stanowisk
 
MFG/PRO eB2
 
2-12
 
mySAP ERP
 
3-6
zależy od liczby licencji i zakresu wdrożenia
 
roczna opłata zależy od liczby licencji, w ramach której SAP zapewnia stałe uaktualnienia, nowe wersje, wsparcie serwisowe 24 h/dobę
 
Oracle E-Business Suite
 
4-24
 
zależy od liczby modułów i użytkowników
 
Rekord.ERP
 
6-24
zależy od zakresu wdrożenia
 
zależy od zakresu wdrożenia
 
Simple - System V
 
3-6
 
 
 
Softlab SQL
 
2 1)
indywidualnie negocjowany
 
System 21
 
12
powyżej 500 tys. zł
16% wartości licencji
 
Teta 2000
 
2)
zależy od liczby modyfikacji

1) średnio  2) zależy od liczby modyfikacji

W prezentowanej ofercie nie znalazły się systemy ERP, w przypadku których nie mieliśmy pewności, czy mają rozbudowane moduły dla produkcji, a ich producenci lub dostawcy w Polsce nie odpowiedzieli na nasz apel o wypełnienie ankiety. Nie znalazły się w nim m.in.: produkty SSA (System Software Associates Inc.) - BAAN IV, BPCS, MAX MRP II ani Sage Group.

W raporcie przedstawiamy główne funkcje przydatne w produkcji, występujące w systemach ERP. Jeśli brakuje danych, to znaczy, że firma nie mogła lub nie chciała ich ujawnić. W tabeli podane są nazwy w skrócie, które rozwijamy w ramce z informacjami uzupełniającymi. W artykule nie starczyło miejsca na wypowiedzi wszystkich ekspertów ERP.


Omówienie wyników ankiet

W przedstawionej przez nas ofercie systemów ERP na polskim rynku przeważają systemy zagraniczne, których producenci mają ugruntowaną światową renomę. Jednocześnie polskie produkty zyskują coraz większe grono użytkowników. Systemy w zasadzie nie różnią się tak bardzo pod analizowanym przez nas kątem - większość ma wszystkie funkcje, z których najsłabiej reprezentowany jest Kanban (14 na 28), magazyn wysokiego składowania (19) oraz zarządzanie zmianami produktów (19).

Czas wdrażania systemów oscyluje od 2 miesięcy do 2 lat, co oczywiście nie jest istotnym miernikiem, bowiem zależy od wielkości potrzeb klienta: liczby użytkowników, wielkości wdrożenia, liczby modułów.

Problemy klientów

Skąd przedsiębiorstwa mają wiedzieć, jaki system wybrać, czy podejmują właściwe kroki, aby uniknąć drogich i niepotrzebnych przyszłych wymian systemu? Czy dostawcy będą obsługiwać zakupione systemy? Czy w przyszłości zapewnią przejście z wielu systemów na jedno zunifikowane rozwiązanie zastępcze?

Firmy IT wychodzą naprzeciw niektórym oczekiwaniom. Na przykład SAS ma przygotowane interfejsy, adaptery oraz sterowniki do systemów ERP i chce współpracować z wielkimi na rynku. Przemysł chętnie wykorzystuje systemy SAS w kontroli jakości, poprawie efektywności, w dystrybucji i innych zastosowaniach wymagających metod inteligentnego wyszukiwania danych (Data Mining) [patrz wywiad: str. 14].

Ale co zrobić, gdy dostawca zostanie wykupiony przez silniejszego gracza lub zakończy działalność? Na razie akwizycje i konsolidacje nie wpływają na losy użytkowników systemów ERP. Jak długo?

Ruchy na szczycie

Czerwiec 2004 r. - połączenie Scala Business Solutions z Epicor Software - firma występuje pod nazwą Epicor|Scala, a jej sztandarowym produktem ERP jest iScala. Ostatnio firma Epicor Software wykupiła ROI Systems.

Piotr Furtak, prezes Infor Global Solutions Polska:– W chwili obecnej ponad 14 000 firm korzysta ze specjalistycznych systemów Infor Global Solutions. Infor jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm segmentu systemów ERP/SCM na świecie – myślę, że proces ten będzie trwał

Pod koniec 2004 r. Oracle wykupił PeopleSoft (która w październiku 2003 r. przejęła JD Edwards) i do 2013 r. zamierza wspierać produkty PeopleSoft. W Polsce partnerem firmy PeopleSoft był Hogart, który nadal opiekuje się wdrożonymi systemami w Polsce. 10 maja br. Oracle wykupił również firmę Retek.

Infor Global Solutions
(który przedtem nosił nazwę Agilisys) wykupił Brain AG, a następnie Future Three, infor business solutions, daly.commerce, Varial, a ostatnio Lilly Software Associates i Mercia Software. Firma Infor posiada 17 500 klientów w 70 krajach, biura w 47 krajach i 300 partnerów na całym świecie.

Od 18 kwietnia 2005 r. Infor Global Solution przejął również firmę Mapics Inc. Dotychczasowy partner Mapics w Polsce, Trax, jest obecnie autoryzowanym partnerem firmy Infor na terenie Polski (oferuje Infor SyteLine - dawniej Mapics SyteLine oraz Infor XA).

Na początku 2005 r. oddział w Polsce utworzył Ross Systems - producent systemu klasy ERP iRenesans. Ross Systems był obecny w Polsce do 2002 r., kiedy zaczął mieć problemy z lokalnymi dystrybutorami - firmami Optimus Enterprise i Simple. Dopiero w połowie 2003 r. sprzedaż jego produktów rozpoczęła w Polsce nowa firma - OktaSoft.
Na początku maja br. działalność w Polsce rozpoczęła firma Sage Symfonia, powstała po wykupieniu przez brytyjską Sage Group od Matrix.pl działu produktów linii Symfonia.

Optymistyczna przyszłość

Według raportu opublikowanego pod koniec grudnia 2004 r. przez Bruce'a Richardsona z AMR Research globalny rynek aplikacji dla przedsiębiorstw w roku 2005 powinien osiągnąć wartość prawie 50 mld USD, z czego sprzedaż licencji ma wzrosnąć o 8% i osiągnąć w sumie wartość 17 mld USD, co będzie stanowić najbardziej znaczący wzrost od czasu załamania się tego rynku.

W grudniu 2004 r. SAP ogłosił, że posiada 39-procentowy udział w rynku aplikacji dla przedsiębiorstw, w porównaniu z 5,5 mld USD przychodów i 25-procentowym udziałem połączonych sił firm Oracle-PeopleSoft.

Jak zauważył Richardson z AMR, wielu aktualnie wiodących dostawców kieruje swoją ofertę na rynek firm średnich. W przeszłości wiodący dostawcy rekrutowali się prawie wyłącznie z tych, którzy nastawiali się na największe przedsiębiorstwa.

Poprosiliśmy działające w naszym kraju firmy analityczne o ocenę kondycji rynku ERP i prognozy na przyszłość. Poprosiliśmy także o wypowiedź przedstawiciela SAP, jako firmy mogącej poszczycić się największą liczbą wdrożeń. Analitycy rynku ERP szacują, że ok. 50% polskich przedsiębiorstw nie ma jeszcze systemu ERP. To oznacza bardzo chłonny rynek i duże możliwości dla dostawców zintegrowanych systemów do zarządzania przedsiębiorstwem. Równie duże zapotrzebowanie na systemy ERP jest w sferze produkcyjnej. Czyżby przyszłość dostawców rysowała się optymistycznie?

Wdrożenia systemów ERP w sektorze produkcji w Polsce

Dostawca w PolscePrzychody z sektora produkcji w 2004 r.
[w mln zł]
Liczba wdrożeń
 SAP Polska 97,5 210
 QAD Polska 90% 120
 BPSC   88
 IFS Poland 2,66 39
 Rekord 1,3 35
 Comarch  32
 Info Global Solutions Polska  28
 Hogart  19
 Geac Polska 90% 16
 TETA ok. 40% 15
 Trax  10
 Bonair  10
 Oracle Polska 2 10
 Meritus 2 0,68 5
Epicor|Scala Polska
 ok. 50% bd.
OktaSoft
 1,33 bd.
Simple
 0,3 bd.
Softlab
 20% bd.

Oferta ERP coraz bardziej elastyczna
Jak można ocenić obecną kondycję rynku ERP w Polsce?
Tomasz Domański - menedżer ds. rozwiązań ERP, Dział Produktu – Według szacunków analityków rynek ERP w Polsce będzie co roku rósł o 12–15%. Obroty SAP w ubiegłym roku wzrosły jednak o przeszło 26%, śmiało więc mogę stwierdzić, że SAP umacnia się na pozycji lidera rynku ERP w Polsce. Rynek aplikacji biznesowych ewoluuje w kierunku coraz większej dostępności dla coraz większego grona firm, włącznie z sektorem MŚP, który także zaczyna doceniać zalety zintegrowanych rozwiązań wspierających zarządzanie. Znacząco obniżyła się bariera wejścia w systemy ERP, m.in. dzięki funduszom unijnym dla MŚP, a także dzięki elastycznej polityce dostawców systemów. Przykładowo SAP intensywnie pracuje ze swoimi partnerami nad rozwiązaniami branżowymi dla różnych sektorów, oferuje pakiety usług, a także od dwóch lat dostarcza platformę SAP NetWeaver, która umożliwia integrowanie rozwiązań różnych dostawców. Od czasu wejścia SAP do Polski grono konsultantów znających te rozwiązania urosło z kilkunastu osób do ponad pół tysiąca, co radykalnie zwiększyło dostępność usług wdrożeniowych. To tylko najważniejsze z czynników, dzięki którym oferta ERP staje się coraz bardziej elastyczna.
Jakie są prognozy dotyczące wdrażania ERP na przyszłość? Czy sektor produkcji będzie ciągle chłonnym rynkiem?

– Według naszych szacunków jedynie 60% z pierwszej pięćsetki największych polskich firm ma wdrożone systemy ERP i to w większości jedynie w podstawowym zakresie finansowo-administracyjnym. Tak więc istnieją duże możliwości innowacji informatycznych, chociażby w obszarach takich, jak: zarządzanie produkcją, specyficzne procesy branżowe, CRM czy narzędzia analityczne, w których SAP i inni dostawcy będą mieli szansę zaoferować klientom naprawdę efektywne narzędzia. Sądzę, że wzrost zainteresowania aplikacjami biznesowymi powiększy również rynek zaawansowanych usług konsultingu biznesowego i informatycznego, dzięki czemu polski rynek IT pod względem struktury zbliży się w ciągu najbliższych kilku lat do rynku Europy Zachodniej.


Teraz łatwiej o poprawę kondycji

Rynek ERP podobnie jak cała gospodarka notuje pewną cykliczność rozwoju. Po okresach dużych wzrostów notowanych pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia rozwój rynku ERP w 2001 r. uległ pewnemu zatrzymaniu, które zaowocowało dramatycznymi nieraz przekształceniami firm rozwijających oprogramowanie tej klasy, przejęciami kapitałowymi podmiotów, a także rewizjami kształtu dotychczasowej oferty produktów ERP. O ile w latach 2001–2002 wartość rynku ERP po raz pierwszy od ponad 10 lat dwukrotnie malała o kilka procent, to w roku 2003 wzrost o ponad 29% (w cenach wyrażonych w USD) należy raczej uznać za nadrabianie zaległości niż rzeczywisty rozwój. Rynkowi wzrastającemu z poziomu zaniżonego 2-letnimi spadkami łatwiej o poprawę kondycji.

W ocenach DiS dynamika rozwoju rynku ERP w Polsce w roku 2005 powinna utrzymać się na wyrażonym w dolarach poziomie ponad 20%. Dynamika złotówkowa oprogramowania ERP może zmaleć do 12% w 2005 r. Niewątpliwie nowe bodźce do rozwoju rynku ERP pojawią się w momencie uwalniania od nadmiaru regulacji kolejnych branż gospodarki polskiej.

Andrzej Dyżewski, prezes niezależnej agencji badawczo-analitycznej DiS, od 1995 r. specjalizującej się w opracowaniach raportów poświęconych zastosowaniom informatyki w różnych dziedzinach gospodarki www.dis.waw.pl



Polski rynek ERP jest w fazie wzrostu

Nie jest łatwo przedstawić rachunek wdrożenia ERP pokazujący wymierne efekty finansowe w postaci wzrostu przychodów lub ograniczenia kosztów. Wdrożenie systemu ERP dostarcza niezbędnego narzędzia umożliwiającego racjonalizację procesów biznesowych, natomiast jest kwestią kierownictwa przedsiębiorstwa, czy i w jaki sposób takie narzędzie jest wykorzystywane, dlatego w każdym przedsiębiorstwie bilans wdrożenia wygląda inaczej.

 

 
Tomasz Słoniewski,
IDC Polska
Coraz większa liczba polskich firm decyduje się na wdrożenie ERP, uznając, że choć to przedsięwzięcie trudne i kosztowne, nie bardzo można znaleźć rozwiązanie alternatywne. Polski rynek systemów ERP jest wciąż w fazie wzrostu. Mimo że większość dużych przedsiębiorstw posiada już takie systemy, to wciąż do zagospodarowania jest rynek przedsiębiorstw średnich i małych, który znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu i zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na zaawansowane systemy informatyczne, które pomogłyby w konkurowaniu nie tylko na rynku polskim, ale i unijnym. Wzrost gospodarczy, jakiego doświadczyliśmy w 2004 r. także na skutek wstąpienia do UE, odbił się korzystnie na rynku ERP w Polsce. Wstępne wyniki wskazują na wzrost wyższy niż prognozowaliśmy rok temu – około 20%.

 

Sektor produkcji przemysłowej najprawdopodobniej pozostanie przez najbliższe lata atrakcyjnym rynkiem, jeśli idzie o wdrożenia systemów ERP. Wpływa na to kilka czynników, takich jak rozmiar tego sektora w Polsce (jeśli idzie o liczbę podmiotów), duża przydatność modułów produkcyjnych, łańcucha dostaw i zarządzania magazynem w tym sektorze oraz wciąż dość niskie nasycenie zaawansowanymi systemami informatycznymi, zwłaszcza w sektorze MSP.

 


Czy można określić prawdziwą wartość systemu ERP?

 

 
Emil Konarzewski,
Audytel META Group VAP
Mimo że polski rynek systemów ERP w ostatnich latach osiąga stały wzrost na poziomie kilku procent rocznie, to jednak całkowite nakłady na informatykę wśród polskich przedsiębiorstw dość znacznie odbiegają od standardów rozwiniętych krajów zachodnich. Według badań międzynarodowych META Group (World Wide IT Benchmark Report 2005) średnie wydatki przedsiębiorstw produkcyjnych na rozwój i utrzymanie systemów informatycznych w relacji do przychodów wynoszą około 4,2 %, podczas gdy w Polsce wydatki te dla tej samej grupy przedsiębiorstw wynoszą poniżej 1% (badanie Audytel, META Group VAP, 2004). W obliczu stale rosnących budżetów na informatykę, a także w obliczu coraz większej presji konkurencyjnej, zagadnienie określenia efektywności inwestycji w projekty informatyczne stało się jednym z najważniejszych zadań stawianych menedżerom zarządzającym działami informatyki.

Przeprowadzenie formalnej analizy zwrotu z inwestycji w przypadku inwestycji informatycznych w Polsce dotychczas utrudniał brak wiarygodnych danych porównawczych i metodyk, które pomogłyby precyzyjnie oszacować korzyści osiągane z inwestycji. Obecnie firma Audytel, Value Added Partner META Group w Polsce, rozpoczęła projekt pilotowy, w ramach którego zmierzy rzeczywistą efektywność wdrożeń systemów ERP na rynku polskim według uznanej metodyki META Group. Metodyka ta umożliwi nie tylko osiągnięcie powtarzalnych i jednoznacznych wyników pomiarowych, ale również porównanie ich z wynikami osiąganymi przez przedsiębiorstwa w innych krajach. Do uczestnictwa w badaniu w charakterze respondentów zapraszane są firmy średnie i duże, które wdrożyły system ERP i użytkują go co najmniej od 12 miesięcy. Pierwsze wyniki z badania spodziewane są w czerwcu 2005 r.

O systemach ERP

Prezentujemy dodatkowe informacje uzyskane na podstawie ankiet wypełnionych przez dostawców systemów ERP, które ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie zmieściły się w tabeli.


Dostawca: Bonair - Złoty Partner Microsoft Business Solutions (MBS)

System: MBS-Axapta

Nazwy własne modułów dla produkcji: Production, Master Planning, Resources, Logistics, Trade, Warehouse Management (magazyn wysokiego składowania), Product Builder (zarządzanie zmianami produktów), Shop Floor Control

Przykłady wdrożeń w Polsce: Wavin Metalplast-Buk


Dostawca: Bonair - Złoty Partner Microsoft Business Solutions (MBS)

System: MBS-Navision

Nazwy własne modułów dla produkcji: Production Orders, Production Bill of Materials, Production Schedule, Capacity Planning, Sales&Receivable, Warehouse Management, Supply Planning, Inventory, Version Management (zarządzanie zmianami produktów)


Dostawca: BPSC (Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych)

System: Impuls BPSC

Nazwy własne modułów dla produkcji: Zarządzanie Produkcją (ZP) - Techniczne Przygotowanie Produkcji, ZP - Kalkulacja Kosztów, ZP - Kalkulacja wg planowanego TKW, ZP - Harmonogram Produkcji, ZP - Planowanie Produkcji, ZP - Analiza Wykonalności, Planowanie Obciążenia Gniazd, ZP - Sterowanie Produkcją, Kontrola Jakości, Produkcja Masowa, Kontrola Serii

Przykłady wdrożeń w Polsce: Meble Kler - FKK, KP, ST, GM, DB, PR, Transport, CRM; FPT Prima - FKK, KP, ST, GM, PR, DB, CRM, SWD, Remonty; FTT Stomil Wolbrom - FKK, KP, ST, GM, DB, PR, GM, SWD; Orion - FKK, KP, ST, GM, DB, PR, CRM, OD; PPH Kama - FKK, KP, ST, GM, DB, PR, CRM, SWD


Dostawca: Comarch

System: CDN Egeria

Nazwy własne modułów dla produkcji: Centralny Słownik Systemu (zarządzanie zmianami produktów), Centralna Kartoteka Kontrahentów

Przykłady wdrożeń w Polsce: Zakłady Chemiczne Alwernia (1997) - Centralny Słownik Systemu, Centralna Kartoteka Kontrahentów, KG, ŚT, GM, Sprzedaż, Zamówienia, Koszty; Vistula (2004) - Centralny Słownik Systemu, Centralna Kartoteka Kontrahentów, KG, Ewidencja Kadrowa i Płace; Fabryka Wyrob ów Runowych Biruna (2001) - CSS, CKK, KG, ŚT, Controlling; Kopalnia Soli "Kłodawa" (2004) - CSS, CKK, KG, ŚT, Controling, GM, Zamówienia, Sprzedaż, Ewidencja Kadrowa i Płace, Rekrutacja, Ocena Okresowa, Organizacja Szkoleń, Generator Raportów, System Informowania Kierownictwa, iLOG, Obsługa techniczna, Zarządzanie klientem; Krajowa Spółka Cukrowa (2003) - CSS, CKK, KG, ŚT, GM, Sprzedaż, Zamówienia, Controlling; Zakład Ceramiki Budowlanej w Tubądzinie (2001) - CSS, CKK, KG, ŚT, Sprzedaż, Zarządzanie Klientem, Zamówienia, GM, ŚT, Ewidencja Kadrowa i Płace, Generator Raportów


Dostawca: Epicor|Scala Polska

System: iScala 2.2

Nazwy własne modułów dla produkcji: iScala Manufacturing, iScala Logistyka, iScala SCM, iScala Zarządzanie Magazynem i Kontrola Jakości, Zarządzanie Serwisem, Zarządzanie Gospodarką Materiałową, Zarządzanie Umowami, Finanse i Środki Trwałe, Analityka i Raportowanie

Przykłady wdrożeń w Polsce: Kross (2001) - Finanse, logistyka, produkcja, magazyn, connectivity, kody kreskowe, magazyn wysokiego składowania, interfejs bankowy


Dostawca: Geac Polska

System: System21

Nazwy własne modułów dla produkcji: Zaawansowane Zarządzanie Produkcją (MD), Kontrola Produkcji (PC), Active Reporter (AR) - tworzenie budżetu dla każdego procesu produkcyjnego, Produkcja Harmonogramowana (MK)* - ustalanie terminarza produkcji, Planowanie Ogólne (MP), Planowanie Potrzeb Materiałowych (MR), Planowanie Zdolności Produkcyjnych (CP), Kontrola Produkcji (PC), Zaawansowana Obsługa Sprzedaży (OA), Gospodarka Magazynowa (IN), Analizy Sprzedaży (SA), Konfigurator (CN), Obsługa lokalizacji magazynowych (WH)* - magazyn wysokiego składowania, Enterprise Order Management (EO) - zarządzanie łańcuchem dostaw, Sterowanie Produkcją (MJ) - dostawy na czas "Just in Time", Order Capture (OM) - zarządzanie zmianami produktów

Przykłady wdrożeń w Polsce: Sokołów (2000) - MD, PC, MK, OA, IN; Organika (2001) - MD, PC, MP, MR, AR, OA, IN; Eurofoam (1999) - MD, PC, CN, OA, IN; Mieszko (2003) - MD, PC, MK, OA, IN


Dostawca: Hogart

System: JDEdwards EnterpriseOne

Przykłady wdrożeń w Polsce: Aluminium Konin - Impexmetal, Bakoma, Drosed, Lafarge Nida Gips


Dostawca: IFS Poland (Industrial and Financial Systems Poland)

System: IFS Applications

Nazwy własne modułów dla produkcji: IFS/Konfiguracja Produktów Standardowych, IFS/Koszty, IFS/Budżetowanie, MRP, CBS; IFS/Plan Główny, MRP, CRP; RRP (prognozowanie zdolności produkcyjnych); IFS/Zarządzanie Warsztatem Produkcyjnym, IFS/Sprzedaż, IFS/ Lokalizacja Magazynowa (magazyn wysokiego składowania), IFS/SCM, IFS/Harmonogramowanie Produkcji, System kart sterujących Kanban, IFS/Magazyn w tym IFS/Obsługa Magazynowa, IFS/Zarządzanie Zmianami Konstrukcyjnymi, IFS/Konfiguracja na Zamówienie, IFS/Projektowanie na Zamówienie

Przykłady wdrożeń w Polsce: Hutmen (1999, upgrade w 2003) - IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Kadry, IFS Płace; ZPH Stalprodukt (1997, upgrade w 2003) - IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Remonty, IFS Projektowanie, IFS Kadry, IFS Płace, IFS Business, IFS Sprzedaż i Serwis, Business Score Card; Nowy Styl (1999, upgrade w 2003) - IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Business; Vetoquinol Biowet (2001) - IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja


Dostawca: Infor Global Solutions

System: Infor: XPPS

Nazwy własne modułów dla produkcji: XPPS - przygotowanie produkcji, XKLX - wyznaczanie kosztów produkcji, XKLX - tworzenie budżetu dla każdego procesu produkcyjnego, XPPS - ustalanie terminarza produkcji, XPPS - planowanie, XPPS - prognozowanie zdolności produkcyjnych, XPPS - kontrola procesu produkcji (m.in. śledzenie drogi produktu w zakładach produkcyjnych), XZUL, XVAS - sprzedaż i dystrybucja wyprodukowanych dóbr, XLOG - magazyn wysokiego składowania, Supply WEB, AC Manager - zarządzanie łańcuchem dostaw, XJIS - dostawy na czas "Just in Time", XKNB - karta Kanban, XPWA - obsługa magazynu, XEDI- EDI - zarządzanie zmianami produktów

Przykłady wdrożeń w Polsce: Faurecia (2003) - XPPS, XZUL, XEDI, XLOG; Ronal (2002) - XPPS, XZUL, XEDI, XLOG; TRW (2002) - XPPS, XZUL, XEDI, XLOG; Stomil Środa Wlk. (2004) - XPPS, XZUL, XEDI, XLOG; Simoldes (2005) - XPPS, XZUL, XEDI, XLOG; VW ES; Stahlschmitt&Maiworm


Dostawca: Intentia Polska

System: Intentia Application Suite - Movex Zarządzanie Przedsiębiorstwem (ENM) oraz Movex Zarządzanie Łańcuchem Dostaw (SCM)

Przykłady wdrożeń w Polsce: Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana (2002), Autoliv Poland, TBD, Icopal


Dostawca: Meritus 2 J.Rzewuski, B.Winsztal

System: MerSoft; środowisko: serwery pracujące w systemach Unix lub Linux (Linux, IBM AIX 4.3.3/5.1, Sun Solaris 2.6.0/8/9, HP-UX 11, SCO Open Server5.x, UnixWare 7.x), stanowiska użytkowników: PC lub terminale znakowe: Linux, Windows 98/2000/XP, SBD: IBM IDS 7.31/9.40/10.x

Przykłady wdrożeń w Polsce: Bispol Standard (2004) - przygotowanie produkcji, wyznaczanie kosztów produkcji, tworzenie budżetu dla każdego procesu produkcyjnego, ustalanie terminarza produkcji, planowanie, prognozowanie zdolności produkcyjnych, kontrola procesu produkcji, sprzedaż i dystrybucja wyprodukowanych dóbr, magazyn wysokiego składowania, zarządzanie łańcuchem dostaw, dostawy na czas "Just in Time", obsługa magazynu, zarządzanie zmianami produktów; Biella Polska (2005) - przygotowanie produkcji, wyznaczanie kosztów produkcji, ustalanie terminarza produkcji, planowanie, prognozowanie zdolności produkcyjnych, kontrola procesu produkcji, sprzedaż i dystrybucja wyprodukowanych dóbr, magazyn wysokiego składowania, zarządzanie łańcuchem dostaw, obsługa magazynu, zarządzanie zmianami produktów


Dostawca: Microsoft

System: MBS-Axapta

Przykłady wdrożeń w Polsce: Herbapol Lublin (2002) - Basepack ENT, Financials I, Financials II, Trade, Trade Agreements, Logistics, Master Planning, Production I, Production II, Routing Management, Resource, Business Analysis, Language Polish, Windows MorphX Development Suite, X++ - Source Code, Balance Scorecard; Ferax (2002) - Basepack ENT, Financials I, Financials II, Fixed Assets, Trade, Trade Agreements, Logistics, Master Planning, Warehouse Management I, Production I, Production II, Routing Management, Production III, Shop Management, CRM - Sales Management, Project I, Resource, Domains (Group of companies), Enterprise Portal Framework, Customer Role, Windows MorphX Development Suite, Web MorphX Development Suite, X++ - Source Code, BUS Layer Runtime, CRM - Sales Force Automation, Shop Floor Control I (Time & Attendance), Shop Floor Control III (Payroll Generating), Shop Floor Control II (Job Registration); US Pharmacia (2003) - Basepack ENT, Financials I, Financials II, Electronic Banking, Fixed Assets, Trade, Logistics, Master Planning, Warehouse Management I, Production I, OLAP, Database log, Windows MorphX Development Suite, X++ - Source Code, VAR Layer Runtime

Dostawca : Oracle Polska; całkowite przychody ze sprzedaży w 2004 r.: 293 mln zł (licencje oprogramowania + usługi), sprzedaż w 2004 r. tylko modułów do produkcji, licencje i wsparcie: 2 mln zł; wdrożenia w 2004 r. modułów produkcyjnych: 10

System: Oracle E-Business Suite

Nazwy własne modułów dla produkcji: Engineering (Prototypowanie) i BOM (Techniczne Przygotowanie Produkcji), Cost Management (Zarządzanie Kosztami), Manufacturing Scheduling (Harmonogramowanie Produkcji), MS/MRP (Planowanie), Advanced Supply Chain Planning (Zaawansowane Planowanie Łańcucha Dostaw), CRP - prognozowanie zdolności produkcyjnych, Produkcja w Toku - kontrola procesu produkcji (m.in. śledzenie drogi produktu), Order Management (Zarządzanie Zamówieniami), Warehouse Management System (Magazyn Wysokiego Składowania), Supply Chain Management (Zarządzanie Łańcuchem Dostaw), Flow Manufacturing (Produkcja Potokowa) - dostawy na czas "Just in time", karta Kanban; Inventory Management (Zarządzanie Magazynem), PLM - Product Lifecycle Management (Zarządzanie Cyklem Życia Wyrobu), CAD, Process Manufacturing (Produkcja Procesowa), Project Manufacturing (Produkcja Projektowa), Mobile Supply Chain Applications (Aplikacje Mobilne - obsługa kodów kreskowych), Transportation Planning (Planowanie Transportu), Global Order Promising (Globalna Dostępność do Zaoferowania)

Przykłady wdrożeń w Polsce: Polpharma (2004) - Finanse, Analizy Finansowe, Produkcja Procesowa, Zaawansowane Planowanie Łańcucha Dostaw, Zarządzanie Zamówieniami, Zaopatrzenie, Magazyn Wysokiego Składowania; Gdańska Stocznia "Remontowa" (2004) - Finanse, Zaopatrzenie, Zarządzanie Zamówieniami, Projekty, Produkcja Projektowa, Analizy Finansowe; Centrostal Gdańsk (2004) - Finanse, Analizy Finansowe, Zaopatrzenie, Zarządzanie Zamówieniami, Produkcja

Dostawca: QAD Polska

System: MFG/PRO eB2, system MFG/PRO rozwijany od ponad 20 lat (w Polsce pierwsze wdrożenia w produkcji w 1994 r.), obecnie oferowana wersja od 2003 r.

Nazwy własne modułów dla produkcji: AIM - magazyn wysokiego składowania

Przykłady wdrożeń w Polsce: Visteon Poland (2002), PZ Cussons (2001), ERGIS (2003), Ziołopex (2004), Bester - Lincoln Electric (2004)


Dostawca: Rekord Systemy Informatyczne

Partnerzy we wdrażaniu: ATS - Systemy Informatyczne, Converse, Partner - Piotr Puchowski, it.Informatyka - Jan Moniewski, ZUI Syskom - Robert Kadler

System: Rekord ERP

Nazwy własne modułów dla produkcji: TPP - techniczne przygotowanie produkcji; Sterowanie Produkcją; Rejestracja Produkcji - monitorowanie, rejestracja i analiza procesu produkcyjnego; Rozdzielca - system planowania operatywnego i dyspozycji materiałowych (karty pracy); Halowa Rejestracja Operacji - rejestracja wykonania planu produkcji przez pracownik ów bezpośrednio produkcyjnych; SKJ - system kontroli jakości; Intrastat - system rozliczania dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych; eSprzedaż, Wyposażenie - system gospodarki środkami niskocennymi; Lider - internetowy system informowania kierownictwa; Alert - system ostrzegania i informowania o zdefiniowanych przez użytkownika zdarzeniach; Komunikator - system  wysyłania komunikatów pomiędzy użytkownikami pakietów

Przykłady wdrożeń w Polsce: ZPS "Bumar-Łabędy" (2004), Seco/Warwick (2003), LYS Fusion Poland (2002)

Dostawca: SAP Polska

Partnerzy we wdrażaniu: Accenture; AMG.net; BCC; Capgemini Polska; Deloitte&Touche; Doradztwo Gospodarcze DGA; Eurosoft; Hewlett-Packard Polska; Hogart; Hogart Data Center; IBM Polska; ICON Consulting Group; IDS Scheer Polska; IMG Polska; Infovide; itelligence; KPMG; LST; Lumena; Prokom Software; SIDEn; Siemens SBS Polska; Ster-Projekt; Telmax; T-Systems; Varias; Winuel

System: mySAP ERP - dostępny od roku 2004 dla wybranych klientów, a od 28 lutego 2005 dostępny powszechnie (zarówno w Polsce, jak i na świecie). Dodatkowo SAP oferuje blisko 30 rozwiązań branżowych dla dużych firm, opartych na rodzinie rozwiązań mySAP Business Suite. W tej grupie znajdują się rozwiązania dla przedsiębiorstw produkcyjnych z różnych dziedzin przemysłu: SAP for Aerospace&Defense - przemysł lotniczy i zbrojeniowy, SAP for Automotive - przemysł motoryzacyjny, SAP for Chemicals - przemysł chemiczny, SAP for Consumer Products - przemysł dóbr konsumpcyjnych, SAP for Engineering, Construction&Operations - przedsiębiorstwa projektowe, budowlane i inżynieryjne, SAP for High Tech - przemysł zaawansowanych technologii, SAP for Industrial Machinery& Components - przemysł elektromaszynowy, SAP for Mill Products - przemysł metalowy i drzewno-papierniczy, SAP for Mining - przemysł wydobywczy, SAP for Oil&Gas - przemysł paliwowy, SAP for Pharmaceuticals - przemysł farmaceutyczny, SAP for Utilities - przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (www.sap.com/poland/industries/index.aspx)

Nazwy własne modułów dla produkcji: Manufacturing Analytics - analizy produkcji, Product Cost Accounting - rachunek kosztów produktu, Inventory & Warehouse Management - gospodarka magazynowa i gospodarka zapasami (procesy logistyczne z wykorzystaniem identyfikacji radiowej OV02), Warehousing & Storage - magazynowanie, Manufacturing Execution - realizacja produkcji (na zlecenie klienta, seryjna, ciągła, warsztatowa, uproszczona, procesowa, zarządzanie partiami), Sales Order Management - zarządzanie zleceniami klienta, Product Structure Management - zarządzanie strukturą produktu, Product Designer - gospodarka Change & Configuration Management - zarządzanie zmianami i konfiguracją. Wybrani partnerzy dostarczają, w ramach grupy rozwiązań dla MŚP, certyfikowane przez SAP rozwiązania prekonfigurowane dla przemysłu pod nazwą mySAP All-in-One: ARIS SmartPath SME Food (dla branży spożywczej) oraz ARIS SmartPath - SME Construction (dla branży budowlanej) - firma IDS Scheer Polska; it.construction (dla branży budowlanej) oraz it.metal (dla branży przemysłu metalowego) - firma itelligence; SPRINT Spożywczy (dla branży spożywczej) oraz SPRINT Przemysłowy (dla produkcji przemysłowej) - firma BCC

Przykłady wdrożeń w Polsce: ZCh Police (2002-2004) - ERP oraz funkcje zarządzania i planowania produkcji; Grupa Lotos (2002-2005) - ERP - finanse, zarządzanie produkcją, SAP for Oil&Gas; Polfa Grodzisk (2003-2004); Odlewnia Żeliwa Śrem (1999-2002) (informacje www.sap.pl/customers)


Dostawca: Simple

System: Simple - System V

Przykłady wdrożeń w Polsce: PZ Grafpol - Finanse i Księgowość, Majątek Trwały, Personel, Obrót Towarowy, moduł analityczny Info, Produkcja, CRM; Paczkowskie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena - Produkcja, Obrót Towarowy, Finanse i Księgowość, Personel; DISA - Finanse i Księgowość, Obrót Towarowy, Produkcja; Fabryka Narzędzi Fanar - Finanse i Księgowość, Obrót Towarowy, Produkcja; Zakład Stolarki Budowlanej Stolbud; Cerkolor; 25% wszystkich klientów użytkujących Simple - System V zalicza się do branży produkcyjnej.

Dostawca: Softlab

System: Softlab SQL
Przykłady wdrożeń w Polsce: Krüger - Finanse i Księgowość, Logistyka i Sprzedaż, Produkcja, Kadry i Płace, Środki Trwałe; O-W - Finanse i Księgowość, Logistyka i Sprzedaż, Produkcja, Kadry i Płace, Środki Trwałe; Prefabet O. Reda - Finanse i Księgowość, Logistyka i Sprzedaż, Produkcja, Kadry i Płace, Środki Trwałe


Dostawca: Teta

System: Teta 2000

Przykłady wdrożeń w Polsce: GKN Automotive Polska (2002) - Produkcja, Logistyka, Finanse, Controlling, Personel; Seeking Poland Ltd. (2003) - Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel; Chio Lilly Snack Foods (2002) - Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel


Dostawca: Trax - partner Infor Global Solutions (dawniej Mapics/Trax) www.mapics.com, www.infor.com

System: Infor SyteLine 7

Nazwy własne modułów dla produkcji: AVP - Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie, BPM - Business Process Managemant, Field Service - Plus

Przykłady wdrożeń w Polsce: Infor SyteLine 7 wprowadzono na polski rynek w 2005 r. - nie ma jeszcze wdrożeń w produkcji


Dostawca: Trax - partner Infor Global Solutions (dawniej Mapics/ Trax) www.mapics.com, www.infor.com

System: Infor XA

Nazwy własne modułów dla produkcji: TQM, AVP - Advanced Planner, M&CM - Maintenance & Calibration Management

Przykłady wdrożeń w Polsce: Fabryka WAGON (1993) - Logistyka, Magazyny, Technologie, kadry-płace; ZTS Gamrat (2002) - Sprzedaż, Magazyny, Konstrukcja Wyrobów; Manuli Auto Polska (1996) - Sprzedaż, Zakupy, Magazyny, Produkcja - Definiowanie i Konstrukcja Wyrobów, Planowanie Zdolności Produkcyjnych, Planowanie Potrzeb Materiałowych, Kontrola Produkcji w Toku; Legrand FAEL (1999) - Finanse, Magazyny, Konstrukcja Wyrobów, Zakupy, Sprzedaż, Produkcja - MRP II

Źródło: MSI POLSKA
Wydanie: MSI Maj/Czerwiec 2005
Autor: Elżbieta Jaworska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top