Technologia RFID obsługiwana w Microsoft Dynamics NAV

Cetco zajmuje się produkcją mat bentonitowych, głównie na potrzeby budownictwa. Od kilku lat IT.integro prowadziło dla firmy projekty związane z rozwojem systemu ERP. Wcześniej uruchomiona została tam m. in. produkcja. Najnowszym wymaganiem stała się obsługa czytników i etykiet RFID. W związku ze składowaniem mat w rolkach firma musiała bowiem wdrożyć nowe znakowanie na magazynie.
{MosModule module=RFID_Dzial}
Etykieta RFID, którą oznaczany jest składowany przez Cetco towar posiada niewielką antenę. Pozwala ona na identyfikację zasobu bez potrzeby zbliżania czytnika. Odczyt jest możliwy nawet z odległości kilku metrów. Czytnik zbiera jednocześnie informacje o wszystkich etykietach znajdujących się w zasięgu. Usprawnia to pracę na magazynie. Cetco wybrało technologię RFID również z powodu trudności ze sprawdzaniem załadunku pojazdów ciężarowych. Powodem był kształt towarów. Technologia RFID umożliwia szybkie sprawdzenie stanu załadunku pojazdu. Nie wymaga przy tym sczytywania każdej z osobna etykiety.

Aby umożliwić wykorzystanie RFID, modyfikacjom musiał ulec również używany w firmie Microsoft Dynamics NAV. Cetco wdrożyło w tym celu nie wykorzystywany wcześniej moduł WMS**. Celem realizowanego przez IT.integro projektu była obsługa standardowych procesów WMS na terminalu mobilnym***. Na terminalu można w ten sposób wykonywać podstawowych operacje magazynowe takie jak:
 • przyjęcie,
 • wydanie,
 • podjęcie,
 • przesunięcie,
 • umieszczenie.
Użytkownik terminala mobilnego pracuje więc bezpośrednio w systemie Microsoft Dynamics NAV.

IT.integro przygotowało również dodatkowe funkcjonalności. Pozwalają na szersze wykorzystanie technologii RFID w systemie ERP.

Przykłady:
 1. powiązanie etykiety RFID z bazą danych systemu ERP Microsoft Dynamics NAV – zwykły kod kreskowy może zawierać bardzo dużo informacji (takich jak numer zapasu, numer partii, rozmiary). Na etykiecie RFID nie ma jednak na to wystarczająco miejsca. Dlatego czytnik po identyfikacji etykiety, łączy się z bazą danych w Microsoft Dynamics NAV. To z niej pobiera wszystkie potrzebne informacje.
 2. sprawdzanie lokalizacji zasobu – możliwe na dwa sposoby:

  - sczytywanie danych z pojemnika na magazynie – terminal wyświetla informacje o zawartości pojemnika pobierane z systemu,

  - sczytywanie etykiety – Microsoft Dynamics NAV wyświetla informacje dot. lokalizacji zapasu na magazynie.
 3. inwentaryzacja z pomocą RFID.
 4. możliwość pobierania surowców do produkcji za pomocą czytnika.
* RFID - Radio-frequency identification,
** WMS – Warehouse Management System,
*** w tym wypadku terminalem mobilnym jest czytnik RFID.

Źródło: IT.integro

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top