Szpital uniwersytecki w Jenie wprowadza innowacje w służbie zdrowia dzięki rozwiązaniu RFID firmy SAP

SAPFirma SAP poinformowała o wdrożeniu przełomowego rozwiązania dla służby zdrowia w szpitalu uniwersyteckim w Jenie w Niemczech. Zastosowane tam rozwiązanie wykorzystuje oprogramowanie SAP® oraz technologię radiowej identyfikacji obiektów (RFID – radio frequency identification).  Zastosowanie infrastruktury sprzętowej RFID dostarczonej przez Intel® Solution Services obejmuje skanery portów, urządzenia komunikacyjne i radiowe oraz etykiety radiowe (RFID tags).

TETA 
Takie narzędzia umożliwiają szpitalowi rozszerzenie zastosowań platformy SAP NetWeaver o infrastrukturę automatycznej kontroli przepływu środków medycznych i pozwalają dokładnie, w czasie rzeczywistym, śledzić dobieranie leków, od momentu wydania ich z apteki szpitalnej, aż do podania ich pacjentom. Aby działać bardziej efektywnie w całym procesie leczenia, szpital uniwersytecki w Jenie stara się zwiększyć jakość usług medycznych, jak również bezpieczeństwo pacjentów, redukując niepożądane skutki stosowania leków.

Niniejsza informacja została opublikowana na Targach Informatyki Medycznej (International Forum of Healthcare IT - ITeG), odbywających się w dniach 30 maja – 1 czerwca we Frankfurcie w Niemczech, oraz na międzynarodowej konferencji dla klientów SAP SAPPHIRE® ’06, która miała miejsce w tym samym czasie w Paryżu.

Wspólnie z SAP szpital uniwersytecki w Jenie przeprowadził dokładną analizę trzech głównych procesów wspierających podawanie leków pacjentom. Analiza miała na celu integrację trzech procesów w jeden, oparty na technologii RFID. Poprzez wykorzystanie pasywnych etykiet radiowych RFID proces podawania leków może być śledzony w czasie rzeczywistym od czasu wydania ich z apteki szpitalnej do momentu podania pacjentom. Odpowiednie leki będą dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta poprzez kontrolę referencyjnych kodów umieszczonych na bransoletkach RFID, noszonych przez pacjenta. Za pomocą przenośnych skanerów średni personel medyczny może odczytywać odpowiednie kody i przypisywać je do danych pacjenta w odpowiednim miejscu systemu IT. Taki system znakowania umożliwia stały dostęp do szczegółowych informacji medycznych pacjenta. Śledzenie i dopasowywanie leków w obszarze całej placówki medycznej w czasie rzeczywistym ma przyczynić się do całkowitego zlikwidowania ryzyka związanego z wydaniem nieodpowiedniego leku.

Dodatkowo, system został wyposażony w funkcję automatycznego przypisywania do pacjentów wydanych leków, łącznie z informacjami dotyczącymi typu, ilości oraz czasu ich wydania. Aby zapewnić sprawny proces obsługi bezpośredniej od apteki do pacjenta, wszystkie podawane pacjentowi dawki leków, skrzynie i kontenery aptekarskie muszą być oznakowane etykietami radiowymi. Wprowadzenie rozwiązania będzie obejmować początkowo 24 łóżka na oddziale intensywnej terapii, by w następnym etapie rozszerzyć się o 65 innych jednostek leczenia. Zakończenie instalacji projektu infrastruktury RFID, wdrożonego wspólnie  przez firmy SAP oraz Intel Solution Services, planowane jest na październik 2006 roku.

„Międzynarodowe badania pokazują, że średnio co 20-ty pacjent cierpi z powodu efektów ubocznych leków, a 55% tych przypadków można by uniknąć powiedział dr Michael Hartmann, dyrektor oddziału farmacji i farmakologii szpitalu uniwersyteckiego w Jenie oraz członek Rady Europejskich Komitetów Eksperckich (Council of Europe Committee of Experts) zajmujących się środkami farmaceutycznymi. Wybraliśmy technologię SAP, aby rozszerzyć nasze środowisko SAP NetWeaver o innowacyjną technologię RFID, która pozwoli nam zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw leków oraz zredukować potencjalne niebezpieczeństwo związane z podaniem nieodpowiedniego leku.”

Poza polepszeniem jakości leczenia, infrastruktura RFID będzie pomocna w optymalizacji procesów logistycznych oraz umożliwi zarządzanie dostawami w zależności od zapotrzebowania, aby w ten sposób zredukować wysokość kapitału zamrożonego w zapasach apteki uniwersyteckiej. Nowa infrastruktura pozwoli na cyfrową identyfikację oraz natychmiastowe śledzenie leków, nawet na poziomie pojedynczych dawek, jak również powiadomi personel apteki o wygaśnięciu daty ważności leków.

Szpital uniwersytecki w Jenie planuje również zastosowanie nowego rozwiązania do rozszerzenia ekspertyz medycznych. Bazując na anonimowej dokumentacji leków podawanych pacjentowi, szpital ma nadzieję na odkrycie zależności między charakterystyką choroby a potencjalną niezgodnością leków, co pozwoli personelowi medycznemu wyznaczyć alternatywne sposoby leczenia. 

„Projekt RFID w szpitalu uniwersyteckim w Jenie jest doskonałym przykładem zwiększającej się liczby aplikacji analitycznych w zakresie RFID. Rozwiązanie to przyczynia się on do maksymalizacji rzeczywistej wartości ekonomicznej powiedział Dr. Krish Mantripragada, dyrektor ds. programu RFID w SAP. Powstałe rozwiązanie jest jedynym tego rodzaju na rynku i dodatkowo stanowi potwierdzenie wizji firmy SAP.”

Żródło: www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top