RFID w liniach lotniczych Virgin Atlantic

Symbol Technologies RFIDLinie lotnicze Virgin Atlantic wybrały Symbol Technologies oraz PEAK Technologies - "Premier Solutions Partner" firmy Symbol - na dostawców rozwiązań w technologii RFID. Rozwiązania te zostaną wykorzystane podczas pilotowego wdrożenia systemu monitorowania podzespołów lotniczych o dużej wartości, obejmującego łańcuch dostaw firmy działający na międzynarodowym lotnisku Heathrow. Virgin Atlantic to pierwsze linie lotnicze w Wielkiej Brytanii, które skorzystają z technologii RFID do monitorowania części na terenie przedsiębiorstwa.

Pracownicy Virgin Atlantic skorzystają z komputerów mobilnych MC9000-G z czytnikami RFID oraz infrastruktury bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN) firmy Symbol, która obejmuje między innymi przełącznik bezprzewodowy WS2000 oraz punkty dostępowe AP300.

Instalacja powstała na terenie kompleksu logistycznego Virgin Atlantic na lotnisku Heathrow oraz w dodatkowych obiektach na lotnisku Gatwick. Heathrow to centralny punkt dystrybucji w sieci logistycznej linii Virgin Atlantic. Wyposażone w zewnętrzne anteny punkty dostępowe AP300 umożliwiają wymianę danych w ramach poszczególnych placówek, a komputery mobilne MC9000-G pozwalają na precyzyjne skanowanie i wprowadzanie danych w czasie rzeczywistym. Symbol MC9000-G - działające pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft® Windows Mobile - są wyposażone w czytniki RFID i umożliwiają odczytywanie zarówno tagów RFID, jak i kodów paskowych. Możliwość korzystania z obu form zapisu była warunkiem stawianym przez linie Virgin Atlantic nowej platformie technicznej. Dzięki temu pracownicy Virgin Atlantic mogą nadzorować stany magazynowe i mają natychmiastowy wgląd w działanie łańcucha dostaw.

Zastosowanie technologii RFID jest elementem przedsięwzięcia pod nazwą TRIM (ang. Tracked by Radio Identification Method), realizowanego przez Virgin Atlantic w celu ściślejszego nadzorowania części do samolotów oraz narzędzi w całym łańcuchu dostaw. Części są poddawane pełnej kontroli z chwilą przyjęcia do magazynu, a następnie rejestrowane w komputerze systemu inwentaryzacyjnego i znakowane tagami RFID. Skorzystanie z rozwiązań RFID umożliwia liniom Virgin Atlantic dostosowanie się do przyszłych regulacji Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) w zakresie możliwości śledzenia i sprawdzania autentyczności podzespołów lotniczych. Wprowadzenie technologii RFID pomoże też brytyjskiemu przewoźnikowi dostosować się do specyfikacji proponowanych przez firmy Boeing i Airbus, dotyczących stosowania technologii RFID w łańcuchu dostaw części do samolotów.

Ważnym uczestnikiem projektu TRIM jest firma Oracle. Oprogramowanie warstwy pośredniej Oracle Fusion, baza danych Oracle 10g i inne aplikacje korzystające z technologii RFID umożliwiają rejestrowanie danych dotyczących zaopatrzenia Virgin Atlantic oraz zarządzanie nimi za pomocą komputerów mobilnych MC9000-G. Firma PEAK Technologies odpowiadała za wdrożenie urządzeń firmy Symbol, m.in. za uruchomienie urządzeń, zainstalowanie sieci bezprzewodowej firmy Symbol i komputerów mobilnych MC9000-G oraz za zarządzanie procesem instalacji sprzętu.

Źródło: www.symbol.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top