Kolektor danych, a system ERP

Kolektor danych, to przenośne urządzenie mobilne dające ogromne możliwości obsługi biznesu i udostępniające dużą ilość funkcji zależnych od wykorzystywanego oprogramowania. Urządzenie wraz z odpowiednio przygotowanym oprogramowaniem stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie usprawniające procesy biznesowe.
Kolektor danych, to komputer w wersji przemysłowej, który charakteryzuje się:
 • bardzo dużą wytrzymałością (upadki, temperatura, zapylenie),
 • możliwością wielu różnych zastosowań przy wsparciu odpowiednich systemów informatycznych, • zainstalowanym czytnikiem kodów kreskowych (1D, 2D, RFID),
 • prostą obsługą dla użytkownika (klawiatura, ekran dotykowy),
 • możliwością wykorzystania specjalistycznych aplikacji, dzięki którym staje się bardzo cennym narzędziem pracy.
Do czego przyda nam się kolektor?

Zastosowanie kolektora danych jest bardzo szerokie. Wszystko zależy od przygotowanego oprogramowania, które może wspierać wiele procesów prowadzonej działalności. Urządzenie pomoże na przykład przy prowadzeniu inwentaryzacji, zarządzaniu przyjęciami i wydawaniem towarów, nadzorowaniu prac produkcyjnych, kontroli zużycia materiału czy nadzorowaniu rozliczania kosztów produkcji.

Kolektor okaże nam się szczególne pomocny podczas:
 • inwentaryzacji,
 • kontroli stanów magazynowych,
 • lokalizowania asortymentów w magazynach lub innych strefach,
 • w wydawaniu i przyjmowaniu towarów z/do magazynów,
 • wydawaniu materiałów na produkcję i przyjmowaniu wyrobów gotowych,
 • obsługi sprzedaży typu cash and carry.
Dlaczego warto używać kolektora wraz z niezbędną aplikacją?

Używając kolektora danych przedsiębiorca zyska przede wszystkim:
 • redukcję czasu wykonywania operacji magazynowych i dostarczenie informacji o czasach realizacji prac,
 • dodatkową kontrolę operacji poprzez odczytu kodów kreskowych towarów,
 • eliminację kosztowanych błędów przy przyjęciach i wydaniach towarów, a tym samym dostarczenie informacji o błędach na wczesnych etapach obsługi Klienta,
 • bieżącą informację o dostępnych stanach magazynowych dla celów planowania, skutkującą obniżeniem zaangażowania kapitału w utrzymywanie zbędnych stanów magazynowych,
 • nadzór nad realizacją dokumentów przez poszczególnych pracowników i późniejszą możliwość ewidencji procesów.
Główną zaletą rozwiązania wykorzystującego kolektory (terminale mobilne) jest możliwość integracji z wykorzystywanym systemem obsługi sprzedaży, zakupu, magazynu lub produkcji takim jak system ERP - SAP Business One. Dzięki integracji z ERP Klient może pozyskać skuteczne narzędzie usprawniające poszczególne procesy obsługi dokumentów. Opracowywane dokumenty trafiają do kolektora z systemu nadrzędnego, a wyniki bieżącej pracy operatorów zostają zwrócone do ERP. Praca z kolektorem, dzięki jego mobilności jest możliwa z dala od stacjonarnych komputerów. Można pracować w terenie (np. oddziale), zbierać dane, a dopiero po realizacji zadań przesłać informację do systemu ERP. Kolektor może pracować także w trybie ciągłego połączenia z systemem ERP w przypadku jeżeli w danej lokalizacji znajduje się sieć bezprzewodowa. Wtedy kolektor pełni rolę aktywnej końcówki systemu ERP.

To wysokiej jakości urządzenie dedykowane jest do codziennego użytku w handlu, biurach, magazynach czy obsłudze spedycyjnej. Kolektor może służyć do wspomagania wielu różnorodnych procesów w zależności od potrzeb, dzięki temu, jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdej działalności.

Kolektor w praktyce

Zastanówmy się jak kolektor danych mógłby wesprzeć pracę w sektorze firm produkcyjnych i dystrybucyjnych.

Niemal każdego dnia do firmy dostarczane są nowe towary i materiały. Każda dostawa jest przyjmowana w odniesieniu do wcześniej wysłanego zamówienia. W przypadku niezgodności towarów z zamówieniem pojawia się stosowny komunikat. System wskazuje magazynierowi sugerowaną lokalizację gdzie powinien zostać umieszczony towar.

Towary są wydawane na podstawie dokumentów (zamówień sprzedaży, zleceń produkcyjnych, wydań, przesunięć magazynowych itp.). Wydając towar operator widzi, które pozycje i w jakiej ilości wydać, jaka jest ich domyślna lokalizacja. Dodatkowo kolejność pozycji do wydawania jest ustalona zgodnie z typowym ruchem po magazynie, po to aby pracownik jak najszybciej zrealizował żądany dokument.

Praktycznym uzupełnieniem funkcjonalności jest możliwość wydruku etykiet. Stosowane są one najczęściej dla oznaczenia produktów własnych, towarów dla których producenci nie przewidzieli etykiety oraz naklejki oznaczającej lokalizację towaru na magazynie.

Istotne korzyści płyną również z samego procesu wdrożenia oprogramowania. Jest to moment uporządkowania np. magazynu, weryfikacji stanów, ustalenia najbardziej efektywnej struktury indeksów magazynowych oraz procesów przyjęć i wydań. Często też następuje rozdzielenie procesu obsługi pomiędzy magazynem, a pozostałymi działami co dodatkowo precyzuje odpowiedzialność poszczególnych stanowisk.

Z kolektora danych współpracującego z systemem ERP-SAP Business One korzystają takie firmy jak Bruno Tassi (dystrybutor wędlin, mięsa, drobiu) oraz GTM Mobil (producent wózków inwalidzkich). Odpowiednie rozwiązanie zgodne z profilem firmy wybrał dla nich SUPREMIS, parter SAP.

Źródło: SUPREMIS

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top